דילוג לתוכן

כדי שלא תהיה חלום בלבד: מחשבות על המדינה האחת

אפריל 13, 2013

כדי שלא תהיה חלום בלבד: מחשבות על המדינה האחת

מאת: סלמאן נאטור

קטעים ממאמר שפורסם בכתב העט "אלאדאב" היוצא בביירות, גיליון 9-10 משנת 2009

"קבוצת יפו למען מדינה דמוקרטית אחת" מוציאה חוברת מיוחדת לחלוקה בתהלוכת השיבה ביום שלישי ה-16.4.2013. לשם כך תירגמתי קטעים ממאמר של הסופר ואיש העקרונות סלמאן נאטור – כמקדמה על חשבון החוברת אני מפרסם קטעים אלו כאן…

* * *

לאיזה סדר יום שייך הרעיון של "מדינה חילונית דמוקרטית"? או לאיזו אג'נדה עליו להשתייך?

האמת היא שרעיון זה מעולם לא הוסר מסדר היום של הדמוקרטים החילונים הערבים. הוא תמיד נלקח בחשבון על ידי השמאל הערבי שבונה את עמדתו הפוליטית מנקודת מוצא מוסרית תוך הסתמכות על דיאלקטיקה הסטורית.

* * *

כדי שלא תהיה המדינה החילונית הדמוקרטית חלום בלבד, היא צריכה להפוך לתוכנית פוליטית שגבולותיה מהנהר עד הים וממטולה בצפון ועד הים האדום בדרום. לתכנית זו אין מחלוקת עם אף אחד על גבולות – וזה כשלעצמו מרכיב חשוב בשירטוט גבולות התכנית.

אין מחלוקת על כך שבעלי העניין הם תושבי מדינה זו בעלי כל ההשתייכות הלאומית והדתית: זו מדינת הערבים והיהודים, ובה גם ארמנים, צ'רקסים ובני לאומים ודתות אחרים, אשר צריכים להיות חלק בלתי נפרד ממדינה זו. זאת משום שהמדינה תתבסס על פלורליזם תרבותי ולאומי, תעצב את משטרה בהתאם לפלורליזם זה, תבטיח אזרחות מלאה לכל אזרחיה, ללא כל זכויות יתר לקבוצות מסוימות וללא אפליה כנגד קבוצות אחרות. המדינה תתבסס על הפרדת הדת מהמדינה, היא לא תהיה כפופה לכל שיקולים דתיים, אבל היא תבטיח חופש פולחן ודת לכל אזרח ותספק שירותי דת לכל הדתות, כמו כל השירותים האזרחיים האחרים. היא תטפח תחושה של אזרחות ושייכות בלב כל אזרחיה, באמצעות תכני האזרחות וסמליה, כגון דגל, המנון לאומי וכיו"ב.

* * *

ביבי נתניהו, בערמומיותו הפוליטית, מנופף מול הפלסטינים בסיסמה: "אם תתנו – תקבלו!" כאילו הפלסטיני הוא שגזל וישראל היא המבקשת את זכויותיה. בכך הוא הופך את ההיגיון של המשא ומתן. זו היתה צריכה להיות הסיסמה הפלסטינית מול הישראלים, או אף מעבר לכך היה על הפלסטינים לאמר: "אם תחזירו – תיקחו!".

מה שלקחה ישראל מהעם הפלסטיני עד כה ברור לחלוטין: היא לקחה ממנו את מולדתו על כל אדמתה ושמיה. לפלסטיני יש זכות מלאה להחזיר את מה שנלקח ממנו. מבחינה מוסרית, הוא אינו נדרש לספק משהו בתמורה. יש לו את הזכות לשים את תביעותיו הלאומיות על השולחן לכל משא ומתן, ושהישראלי יציג כל מה שיחפוץ.

* * *

פתרון המדינה החילונית הזאת, בהיותו הפתרון האופטימלי לסכסוך במזרח הערבי, הוא האלטרנטיבה המועדפת על ידי שוחרי הדמוקרטיה בקרב הערבים הפלשתינים והישראלים. פתרון זה לא נועד לכפיה על אחד מהצדדים: ראשית משום שהוא מבוסס על עיקרון דמוקרטי, ושנית כי הוא משלב כל אדם, ללא קשר להשתייכותו, במדינה זו.

אבל סיסמה זו עלולה להשאר חלום אוטופי אם תישאר מנותקת מהתהליך הדמוקרטי במזרח הערבי, בעיקר במדינות השכנות לפלסטין. האם יתכן שנקים מדינה חילונית דמוקרטית בפלסטין בקרב משטרים שהסעיפים הראשונים בחוקותיהם מקנים להם שיוך דתי ועדתי, הם מאורגנים לפי השתייכות שבטית וחמולתית, מתקיימת בהם אפלייה בין קבוצות אתניות ודתיות, הם כופים צנזורה צבאית הדוקה על ספרים וכולאים סופרים ומשוררים שהעזו לכתוב בחופשיות על רגשותיהם ומחשבותיהם?

* * *

כבר נכתב רבות על הרעיון של מדינה אחת. מיום ליום גדל מספר התומכים ברעיון זה. כמו כן נערכו כנסים רבים בעולם הערבי, באירופה ובאמריקה. כתבים וכנסים אלו חשובים והכרחיים. אבל השלב הבא צריך להיות גיבוש היסודות של תכנית זו, מטרותיה והשלבים ליישומה. חשוב מכל לתת צורה מוחשית למדינה זאת: שם, דגל, חוקה, צורת המשטר והתנאים לקיומה.

כדי שלא שלא תהיה זו רק תוכנית אוטופית המדגישה את יפיה בלבד, יש לבחון את המכשולים וכיצד להתגבר עליהם. בפנינו מכשולים רבים ויש צורך לאומץ עילאי, רמה גבוהה של יושר אינטלקטואלי, גילוי לב, ראייה צלולה, נכונות עקרונית לשינוי קיצוני במציאות העגומה שאנו סובלים בכאב … אבל גם בקהות חושים או פטליזם קשה להבנה.

אי אפשר להשלים שלבים אלו של עיצוב החזון אלא דרך הקמת קבוצות עבודה של אנשי רוח, פוליטיקאים ומומחים, פלסטינים וישראליים, שיתכננו עתיד טוב יותר לקיום באזור זה. שותפים ערבים ממדינות האזור יעוררו את הדיון על מקומה של מדינה זו בתהליך הדמוקרטי הערבי ומשמעות קיומה במזרח הערבי בין מערכת המדינות הערביות שעליהן לעבור דרך חשובה בכיוון הדמוקרטיה החילונית. מובן כי השתתפות מומחים, אנשי רוח ופוליטיקאים מהעולם תוסיף ממד רחב יותר ליוזמה זו.

על סדר יום של כל אלה יש להציב את הרעיון של "מדינה חילונית דמוקרטית בפלסטין מהנהר ועד הים" כדי שיתורגם לתוכנית ניתנת לביצוע וברת קיימא.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: