דילוג לתוכן

פגישה ביפו למען המדינה הדמוקרטית האחת – 6.11.2012

דצמבר 1, 2012

דו"ח לפעילים ולפעילות למען מדינה דמוקרטית אחת בפלסטין ההסטורית

אודות פגישה שהתקיימה ביפו ביום שלישי ה-6 בנובמבר 2012

 ההזמנה לפגישה היתה מצומצמת במתכוון כדי לפתח דיון ולבדוק באיזה מידה פעילים מזרמים שונים ובעלי רקע שונה יכולים לעבוד ביחד למען התוכנית של מדינה דמוקרטית אחת בפלסטין ההסטורית. בפגישה נוכחו 14 פעילות ופעילים ממפלגות, תנועות וארגונים שונים, ערבים ויהודים.

הבסיס לקיום הפגישה

דובר על הניסיונות הקודמים לפעול למען מדינה דמוקרטית אחת בפלסטין (ODS), כולל וועידות חיפה (2008 ו-2010) ופגישת הפעילים במינכן בקיץ 2012. הובהר כי לא מדובר בתנועה קיימת שאנו מצטרפים אליה אלא בניסיון משותף לבניית תנועה חדשה שתאחד את כל תומכי ה-ODS ושאנו שותפים בהגדרתה יחד עם יוזמות דומות שכבר החלו בבית לחם, חיפה, ראמאללה ועזה.

הודגש כי היזמה למען מדינה דמוקרטית אחת ODS מציגה פרספקטיבה של הקמת מדינה דמוקרטית משותפת לכל תושבי פלסטין ולכל הפליטים הפלסטינים וצאציהם. הבהירות בנושא זה חייבת להיות מלאה ובלעדיה לא ייתכן לבנות אמון במאבק משותף של ערבים ויהודים במציאות של כיבוש ואפרטהייד.

נסיונות קודמים או מקבילים

כיוון שכל המשתתפות והמשתתפים פעילים בגופים נוספים, ונסיונם בגופים אלו חופף בחלקו ליזמה המוצעת, הוקדש חלק גדול מהדיון לתאור ניסיונם של גופים אלו. במיוחד דובר על ניסיונם של חלק מהמשתתפים בהקמת תנועה למען דמוקרטיה אמיתית לכולם בעקבות המחאה החברתית של 2011. הם הדגישו את הצלחתם להגיע עם יוזמה זו לשכבות רבות ומגוונות בציבור היהודי.

הוזכרו גם ניסיונות אחרים של תומכי המדינה האחת, כמו גם ניסיון כללי יותר של תנועות שמאל וגופים דמוקרטיים לפעול בקרב הציבור הערבי והיהודי ונשמעו הערכות שונות לסיבות לכישלון או למוגבלות נסיונות אלו.

שאלת החילוניות

רבים מהמשתתפות והמשתתפים פעילים במסגרות המקדמות פיתרון של מדינה חילונית ודמוקרטית.

הובע חשש שבהיעדר דגש על החילוניות אנו מפסידים גורם חשוב בהצגת ביקורת לאופיה של ישראל המתבסס על הגדרתה כמדינה יהודית והסתמכותה על הדת ועל הכפייה הדתית. הובע חשש גם שחוקה חדשה שאינה חילונית תפגע בזכויות האדם ובפרט בזכויות הנשים.

מנגד נטען כי בקרב הציבור הרחב, ערבים ויהודים, יש נטיה חזקה לדת, וכי תחת הכותרת של חילוניות ייקשה יותר לגייס תמיכה לפיתרון דמוקרטי לבעיות הבוערות של כיבוש, גזענות ומלחמה. כמו כל נטען כי התוכן הדמוקרטי של החילוניות הפוליטית ניתן להכללה והבהרה בהגדרת אופיה הדמוקרטי של המדינה המוצעת. הוזכר כי בהקשר המזרח תיכוני, ובמיוחד על רקע האביב הערבי, החילוניות מקושרת לעיתים עם מגמות אנטי דמוקרטיות.

מה אנו מנסים להקים

הובהר שאין מדובר בהקמת מפלגה או תנועה אידיאולוגית חדשה, ובמובן זה ההתארגנות למען ODS משלימה ואינה סותרת את כל מכלול המפלגות והתנועות הפעילים בשטח. עם זאת הצגת הפרספקטיבה של מדינה אחת דמוקרטית נועדה לענות על חסרון ברור בפרספקטיבה לפיתרון אמיתי, צודק וכולל לבעיות הטיהור האתני, הכיבוש, הגזענות והמלחמות הבלתי פוסקות.

מדובר בניסיון שלא היה כמותו קודם להקים תנועה דמוקרטית אחת, למען פיתרון פוליטי מוסכם, שבה יוכלו לפעול כל תושבי הארץ ופליטיה.

הבסיס הפוליטי צריך להיות ברור ומדבר על שינוי מכריע לעומת מצב האפרטהייד האנטי דמוקרטי הקיים – אבל הוא מאפשר לכל השותפים להחזיק בעמדותיהם השונות בכל הנושאים החברתיים, הכלכליים והאידיאולוגיים שיהיו נושא לדיון ולמאבק פוליטי במסגרת המדינה הדמוקרטית כאשר תקום.

הפגישה הבאה – שלישי 4.12 ביפו – דיון על הצהרת מינכן

המשתתפים הביעו רצון לזרז את ההתארגנות כך שנוכל תוך זמן קצר לפנות לציבור רחב ולנסות לשכנעו בפיתרון של מדינה דמוקרטית אחת. לשם כך עלינו לקיים דיונים נוספים ביננו (ועם פעילות ופעילים נוספים) ולנסות להסכים על ניסוח משותף של עיקרי הדברים שאיתו נוכל לפנות לאנשים.

כדי למקד את הדיון הוחלט לדון בפגישה הבאה בהצהרת ה-ODS של מינכן ולראות באיזה מידה היא יכולה לשמש כבסיס לפנייה שלנו לציבור או שעלינו לנסח טקסט אחר.

הוסכם על קיום פגישה נוספת ביפו ביום שלישי ה-20.11, אולם בעקבות התוקפנות הישראלית כנגד רצועת עזה שחייבה מיקוד כל המאמצים במאבק המיידי לעצירתה, נדחתה הפגישה הבאה ל-4.12.2012.

אתם מוזמנים לבוא ולהביא חברות וחברים.

לקריאת דו"ח זה בערבית…

או באנגלית

קישורים להצהרת מינכן

بالعربية

בעברית

In English

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: