דילוג לתוכן

תופסק ההתנכלות לסומיה פלאח!

ינואר 28, 2022

מאת: ענת מטר

(הפוסט הבא הופיע היום בעמוד הפייסבוק של ענת מטר. את הקישורים הרלבנטיים העברתי מההערות לגוף הטקסט.)

סיפור ההתנכלות לדוקטורנטית סומיה פלאח עבר פה בשקט. אולי זה משום שהמופרכות ניכרת, והתחושה היא שעוד רגע זה ייגמר. חבל לבזבז אנרגיה. אבל ביום שלישי (25.1.2022) הוארך מעצר הבית שלה בשבוע נוסף, בתנאים שתיכף אפרט. אז הגיע הזמן.

סומיה היא דוקטורנטית בטכניון. היא מתמחה במדעי הסביבה והאטמוספירה, שימשה במשך שנים אחדות כיועצת של בתי הזיקוק בחיפה ועבדה גם במשרד לאיכות הסביבה. תוכלו למצוא בקישור להלן דו"ח מפורט מטעם המשרד, עליו היא חתומה, בעניין היתר פליטת גזים למפעל פרוטרום. בקישור אחר, משהו שונה לגמרי: מאמר בערבית מדצמבר 2020 על האופן שבו ישראל מזהמת את הנגב באמצעות חומרי דישון מסוכנים. (האם ברקע המעצר גם השמצת קק"ל הקדושה, בפרט כשהעיניים מכוונות כעת כלפי מעשיה הנפשעים בנגב?)

סומיה היא גם אקטיביסטית. היא פעילה בחראק-חיפה ומשתתפת קבועה בהפגנות התנועה, למשל אלה המוחות נגד המעצרים המנהליים ומזדהות עם שובתי-הרעב. בשלהי אוקטובר 2021 השתתפה בכנס במדריד. היה זה כנס ההקמה של תנועת צעירים פלסטינים, בארגון מסאר אל-בדיל. גם בעניין זה צירפתי לינק, המוביל לתוכניות העתידיות של התנועה. בגדול, הכוונה היא לחשוב על העתיד בפלסטין רבתי, לאחר כישלון שיחות מדריד, הסכמי אוסלו, ובעצם הציונות בכללה. לא כל כך נעים לאוזניים ציוניות.

בכנס פגשה סומיה את חאלד ברכאת, העומד, ביחד עם בת-זוגו, בראש סמידון, הרשת לסולידריות עם האסירים הפלסטיניים (ממנה אני שואבת מידע לדף הזה, באופן קבוע, כבר שנים). סמידון הוכרזה על ידי השלטון הישראלי כארגון טרור, כמוה כארגונים רבים וטובים אחרים, כידוע. סומיה נחשדת ב"מגע עם סוכן זר". נרמז שהיא העבירה לו מידע על תנועות סטודנטיאליות פלסטיניות בישראל. האם מדובר בברכאת? אחת ממטרות התנועה החדשה היא שבירת המחיצות בין הקהילות הפלסטיניות השונות: 48, 67, רצועת עזה הנצורה, הגלות. האם זה מה שמפחיד כל כך את אנשי הארגון המתועב?

בבוקר ה-11 בינואר, בשיטות הידועות, פרצו אנשיו לביתה של סומיה, החרימו את המחשב והטלפון שלה ועצרו אותה. באותו יום היא נחקרה 12 שעות ו"שוחררה" למעצר בית. מאז היא נחקרה מעט מאד אך נמצאת במעצר בית בתנאים מגבילים קשים. ב-20 בחודש האריך שוב שופט בית-משפט השלום את מעצר-בית בתנאים מגבילים: הבית לא יהיה זה שבו היא מתגוררת עתה, בחיפה, אלא בית אמה בכפר ערב אל-היב; מותר לה לצאת ללימודים בטכניון יום בשבוע, אך עליה להגיע ישירות לשם ולחזור ישירות לבית אמה בכפר; אסור לה להיכנס לחיפה בחודש וחצי הקרובים; אסור לה להשתמש בטלפון ואינטרנט עד לחודש מרץ. כאמור, מעצר הבית בתנאים הללו הוארך בשבוע נוסף ביום שלישי ה-25.1.

בינתיים משחררת המשטרה הצהרות על כך שעדיין מפשפשים בפוסטים ובפרסומים השונים של סומיה ברשתות החברתיות. עורך-דינה, חאלד מחאג'נה, מעריך שההר לא יוליד אפילו עכברון. ההערכה הזו נשמעת לי סבירה מאד, כי ברור שהשופטים לא התרשמו שיש פה עילה למעצר בתנאים מחמירים יותר.

סומיה פלאח היא סטודנטית מצטיינת, בת ארבעים, שכבר רשמה הישגים אקדמיים ומקצועיים מרשימים בתחום מדעי הסביבה. אולי בכלל זה מה שכל כך מפחיד?

#די_לשלטון_השבכ

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: