דילוג לתוכן

סין במבחן הקורונה

אפריל 8, 2020

העולם נעצר בעקבות מגפת הקורונה. המגפה ממחישה לנו כמה חיינו שבריריים ויכולים לאבד בן רגע. כמה חלשות חומות המגן שבנינו כדי להגן על עצם החיים בעודנו עסוקים ברדיפה אחר דברים שרבים מהם חסרי ערך. עבור רבים זוהי הזדמנות לשאול שאלות יסוד לגבי מה שנראה כמובן מאליו, או אף "חוק טבע", החל מסדר העדיפויות בחיינו הפרטיים ועד לסדרי עולם.

עברו יותר מ-30 שנה מאז הכריז פוקויאמה על קץ ההסטוריה בעקבות התמוטטות הגוש הסובייטי. לכאורה כלכלת השוק הקפיטליסטי ה"ליברלית" היתה אמורה לדאוג לכל צרכינו. היום, כשמסתבר שכלכלת השוק לא טרחה משום מה לדאוג לצורך שלנו בבריאות ובחיים, מדברים רבות על חזרתה של המדינה למלא תפקיד מרכזי.

אולם המדינות, כפי שאנו מכירים אותן, אינן אמא\אבא טובים ומיטיבים. המדינה היא מכשיר פוליטי (שלא לאמר כלי דיכוי) המשרת אינטרסים מסויימים – והמדינות שאנו מכירים משרתות ברובן מעל הכל את מעמד הבורגנות שקונה לשירותו את הפוליטיקאים ואת הפקידים הבכירים.

מעבר לכך, המדינה על גבולותיה וצבאותיה היא שריד מימים עברו: העולם היום הינו עולם אחד. קשה למצוא היום מוצר כלשהו שמיוצר במדינה אחת ללא תלות בתוצר מארצות אחרות. אנו מתקשרים ביננו באינטרנט חובק עולם. זיהום האויר ושאר סוגי הרס הסביבה מסכנים את האנושות כולה ומניעתם דורשת פעולה מאוחדת של כלל האנושות. וכמובן, גם מול האויב עתיק היומין בדמות המחלות והמגפות, כולנו סוג אחד של אורגניזם וחייבים להתגונן ביחד.

סדר עולמי חדש

הרבה יכול להשתנות בעקבות משבר הקורונה. אנשים יחשבו, יתארגנו, יאבקו, יצרו סדרי עולם חדשים שקשה לצפות את כולם כרגע. הרבה יכול גם לחזור להיות כפי שהיה… כוחות אדירים, כלכליים ופוליטיים, נהנים מהסדר הקיים, והם יעשו הכל להחזירו על כנו.

אלמנט אחד של שינוי היסטורי, שהינו כמעט בלתי נמנע, הינו העובדה שארצות הברית איבדה את מעמדה כמעצמה המובילה, מעמד שרכשה בעקבות חורבן אירופה במלחמת העולם השניה, וזאת לאחר שהפכה למעצמה העולמית היחידה מאז נפילת ברית המועצות. כעת מופיעה סין ככוח העולמי המוביל – תהליך שהוא תוצאה של התפתחות כלכלית מסחררת, חסרת תקדים בתולדות האנושות, התפתחות שנמשכה ללא מעצור במשך עשרות השנים האחרונות.

מגפת וירוס הקורונה החלה בסין, עצרה את הכלכלה הסינית ונראה היה שתפגע במעמדה של סין בעולם. מעבר לכך, יש גם מי שניסה להפוך את המגפה למנוף להסתה גזענית, כמו שפעל למשל נשיא ארה"ב טראמפ כאשר התעקש לכנות את הקורונה "הוירוס הסיני".

אולם ממשלת סין, בהנהגת המפלגה הקומוניסטית הסינית, פעלה בנחישות ובזמן קצר יחסית והצליחה לעצור את המגפה. כעת אנו עדים למאמצים זהירים בסין לחזור לחיים נורמליים תוך מניעת התחדשות המגפה. בהשוואה לקשיים בהתמודדות עם המגפה בארצות אחרות, בעיקר באירופה ובארה"ב בהן ההכנסה לנפש גבוהה בהרבה, מהווה פעולתה של ממשלת סין הצלחה מרשימה.

ממשלות רבות בעולם הקפיטליסטי, ובראשן טראמפ וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, הסבירו בתחילה כי המשך הפעילות הכלכלית הסדירה חשוב יותר מאשר לעצור את המגפה. טראמפ אמר כי אסור שהתרופה תהיה גרועה יותר מהבעיה וג'ונסון הטיף להתפשטות המחלה בבריטניה עד שתתפתח "חסינות העדר". למרבה המזל סין הצליחה לעצור את המגפה בתחומה לפני שמנהיגים אלו הצליחו לקדם את המגפה לנקודת האל-חזור. בכך נוצר סטנדרט עולמי חדש שמגפה אפשר לעצור במקום "להכיל" ונוצר לחץ הציבורי שאילץ לבסוף מנהיגים אלו להיכנע ולנקוט צעדים (חלקיים) לעצירת המגיפה.

כעת מהווה סין לא רק דוגמא למי שהצליחה לעצור את המגפה בארצה, אלא גם מקור עיקרי לציוד רפואי לעולם כולו להתגוננות מול המגפה. כאשר מדינות אירופה מונעות יצוא ציוד רפואי לאחיותיהן שבהן המשבר חמור יותר, וארה"ב מונעת ציוד רפואי חיוני מ"בנות בריתה הקרובות" בקנדה ובדרום אמריקה, מגיעות לארצות רבות משלחות רופאים קובנים וסיניים ותרומות ציוד רפואי מסין ומויאטנאם.

המלחמה על הנרטיב

מודעים לסכנה של אובדן ההגמוניה הכלכלית-פוליטית, שמאפשרת להם לנצל את כלל עמי העולם, מנהיגי המערב, בליווי התקשורת, האקדמיה ומובילי דעת הקהל, עושים הכל כדי להציג את עלייתה של סין באור שלילי. מספיק לראות את הדיווחים על התגובה לקורונה: תמיד מוזכר כי סין פעלה כפי שפעלה בשל העובדה שהמשטר בה "אוטוריטרי" וכי הצעדים שנקטה "דרקוניים" ואכזריים.

כעת, כאשר סין תורמת ציוד לארצות רבות, ממהרים להזכיר ולהזהיר כי היא אינה עושה זאת על מנת לעזור אלא במטרה להשיג "יתרון גיאופוליטי". כאילו שיש סתירה בין הדברים…

מה אומרת לנו עלייתה של סין? קשה להשתחרר מכל רצף הידיעות השליליות על סין שממלא את התקשורת, חלקן נכונות, חלקן מעוותות לחלוטין וחלקן נכונות למחצה. אולם כיוון שסין הופכת לכוח מרכזי בסדר העולמי החדש, חשיבות העניין מצדיקה את המאמץ.

למען השקיפות אודה מראש כי הייתי תומך בעלייתה של סין ובסיום ההגמוניה האמריקאית על "הסדר העולמי" גם אם לא הייתי חושב שסין מייצגת שיטה טובה יותר. בשל צרוף נסיבות הסטורי מיוחד, ארצות הברית תומכת בשיטתיות במשטר ההתנחלות והאפרטהייד בישראל שדן את מרבית תושבי הארץ ופליטיה (הערבים הפלסטינים) לשלילה מוחלטת של זכויותיהם האנושיות והאזרחיות. היהודים בארץ נועדו, לפי סדר עולמי זה, להיות חיילי המשמר האמריקאי נגד הפלסטינים ונגד כל שינוי דמוקרטי אמיתי ומאבק לצדק חברתי במזרח התיכון. העתיד אליו מכינה ישראל את בניה וחייליה, כפי שניתן ללמוד מהעליה לרגל למצדה, הוא למות על חרבם בשרות האימפריאליזם. השיפור היחיד, תוצאת המודרניציה הטכנולוגית, הוא הסיכוי לעלות לשמים באש ובסערה עם מליונים מתושבי האזור במלחמה גרעינית.

סין הינה המעצמה הראשונה בהסטוריה שעולה למרכז הבמה העולמית ממעמד של מדינת עולם שלישי עניה, בזכות עבודתם של תושביה ולא בזכות כיבושים וניצול עמים אחרים. היא מייצגת הסטוריה שונה, תרבות שונה, שיטה פוליטית וכלכלית שונה. אין זה המקום לפרט לגבי כל אלה.

הפרשנים המכורים לקפיטליזם מוצאים עצמם בפני סתירה. מצד אחד הם מזהירים מפני סין הקומוניסטית ומצד שני הם טוענים כי ההתפתחות הכלכלית המהירה בסין הינה תוצאה של אימוץ משק קפיטליסטי… אך מה הוא, אם כך, יתרונה של סין על פני אינסוף מדינות קפיטליסטיות אחרות? במאמרים קודמים (באנגלית ובערבית) הסברתי בפרוט את השקפתי על אופי המשטר הכלכלי של סין, שבו, לאחר ניצחון המפלגה הקומוניסטית ובמסגרת הנסיונות לבניית משק סוציאליסטי, שולבו אלמנטים של כלכלת שוק ושל קפיטליזם (שני דברים שונים) מבלי לאפשר להם להשתלט על המדינה או הכלכלה. מבחן הקורונה הוכיח פעם נוספת כי סדר העדיפויות של סין אינו כפוף לרווח של החברות הפרטיות שעבורן הצלת חיי אדם נחשבת בזבוז משאבים.

האם סין הסתירה את מגיפת הקורונה?

האשמה מרכזית כנגד סין, שחוזרת בימים אלו שוב ושוב בפי פוליטיקאים ופרשנים רבים (וטראמפ בראשם), הינה כי היא הסתירה את מגיפת הקורונה בראשיתה ובכך מנעה משאר ארצות העולם להתכונן כראוי.

לכולנו זיכרון קצר, אולם למרבה המזל האינטרנט עובד גם בימים קשים אלו, ולכן האמת רחוקה מאיתנו רק מספר הקשות על המקלדת. שאלתי את דוד גוגל מה היו השלבים הראשונים בהתפתחות המגיפה והוא הוביל אותי למאמר בניו יורק טיימס (כאן באנגלית) , ממנו אביא רק את עיקרי הדברים:

  • ב-31 בדצמבר 2019, ממשלת סין הודיעה לארגון הבריאות העולמי (WHO) על מקרים של דלקת ריאות שנגרמת מסיבה לא ידועה שהתגלתה בעיר ווהאן, מחוז חוביי.
  • ב-6 בינואר 2020 הניו יורק טיימס מדווח על 59 חולים עד כה במחלה החדשה, כמה מהם במצב קשה, אך מציין כי לא ידוע על מקרי מוות. בהמשך נמסר כי השלטונות חיטאו וסגרו את שוק מאכלי הים בווהאן שנחשד כמקור המגפה. במאמר מתוארים הסימפטומים של המחלה החדשה ונאמר כי הרשויות בהוג-קונג וסינגפור נקטו אמצעי זהירות, כולל בדיקות לבאים מווהאן.
  • ב-8 בינואר הניו יורק טיימס מדווח כי "חוקרים סיניים אומרים כי זיהו נגיף חדש שמאחורי מחלה שהדביק עשרות אנשים ברחבי אסיה." הוא ממשיך ואומר כי "אין שום הוכחה לכך שהנגיף החדש מתפשט בקלות על ידי בני אדם, מה שיהפוך אותו למסוכן במיוחד, והוא לא נקשר למקרי מוות כלשהם. אולם גורמי הבריאות בסין ומחוצה לה עוקבים בזהירות כדי להבטיח שההתפרצות לא תתפתח למשהו חמור יותר."
  • ב-10 בינואר הניו יורק טיימס מדווח כי "כלי תקשורת במדינה הסינית דיווחו אתמול (שבת) על המוות הראשון הידוע כתוצאה מנגיף חדש שהדביק עשרות אנשים בסין ומעורר דאגות ברחבי אסיה… האיש שנפטר היה לקוח קבוע בשוק בווהאן ואובחן בעבר כסובל מגידולים בבטן ומחלת כבד כרונית."
  • ב-12 בינואר ארגון הבריאות העולמי מדווח כי "סין שיתפה את הרצף הגנטי של נגיף הקורונה החדש, דבר שיעזור מאוד למדינות אחרות בפיתוח ערכות אבחון ספציפיות."
  • ב-20 בינואר ארגון הבריאות העולמי מדווח על 6 מקרי מוות, כולם בווהאן, 278 מקרי מחלה בסין (258 מתוכם בוווהאן) ו-4 מקרים מחוץ לסין.
  • ב-23 בינואר, לפי הניו יורק טיימס, "הרשויות הסיניות סגרו את ווהאן (עיר חשובה במרכז סין ובה 11 מליון תושבים) על ידי ביטול מטוסים ורכבות שיצאו מהעיר, והשעיית אוטובוסים, רכבת תחתית ומעבורות בתוכה. בשלב זה לפחות 17 אנשים מתו ויותר מ-570 אחרים נדבקו, כולל בטייוואן, יפן, תאילנד, דרום קוריאה וארצות הברית."

אדגיש שוב כי כל אלו הודעת רשמיות של ארגון הבריאות העולמי וחדשות שפורסמו בשעת מעשה בשפה האנגלית מעל דפי הניו יורק טיימס (ושאר העיתונים והשפות בעולם). היכן היא, איפה, אותה "הסתרה" עליה חוזרים ומדברים הפוליטיקאים והפרשנים?

באותו זמן לא היה "מאוחר מדי" לעצור את המגיפה (או להתכונן לבואה). עובדה היא כי מספר מדינות במזרח אסיה, שנשלטות על ידי משטרים שונים, כמו וייטנאם, טייוואן ויפן, התמודדו עם איום הקורונה ברצינות כבר מההתחלה והצליחו למנוע את התפשטות המגיפה במדינותיהן. למרבה הצער עיני המערב התעוורו לסכנה בשל הגזענות, היהירות, השטחיות והשחיתות של מנהיגיה ורבים מכלי התקשורת והמומחים, ועל כך אנו כולנו משלמים את המחיר.

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: