דילוג לתוכן

"המסע למדינה דמוקרטית אחת": ממשל האימפריאליזם האמריקני נתן מכת מוות לאשלית פיתרון שתי המדינות הבלתי צודק מיסודו

פברואר 1, 2020

"המסע למדינה דמוקרטית אחת" פרסם את ההצהרה הבאה ב-29 בינואר 2020, לאחר ההכרזה על תוכניתו החדשה של נשיא ארה"ב לחיסול הזכויות הלאומיות הפלסטיניות המכונה "עסקת המאה".

הנוסח המקורי של ההצהרה בערבית פורסם כאן. תרגום לאנגלית פורסם כאן.

הגיע הזמן

התנועה הלאומית הפלסטינית לא הייתה צריכה להמתין לפרסום פרטי התוכנית הקולוניאלית, אותה החל לקדם נשיא האימפריה האמריקאית מאז שעלה לשלטון, בכדי להבין את חומרת הסכנה הטמונה בתוכנית זו לפלסטין, לעמה ולאזור כולו. ישום הפרקים המסוכנים ביותר של התוכנית החל כבר קודם לפרסומה, בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, הצעדים נגד הפליטים הפלסטינים ומתן ההכשר להתנחלויות.

עם תוכנית זו הנחית ממשל האימפריאליזם האמריקני מכת מוות לאשלית "פיתרון שתי המדינות". הנהגת אוסלו הפלסטינית המשיכה לדבוק באשליה זו תוך שהיא פוגעת בבסיס העמדות הפלסטיניות, כולל קבלת תפקיד של מיופה כוח עבור הכיבוש והקולוניזציה הציונית, ויתור על זכויות הפליטים והפלסטינים בשטחי 48, וכן  אי הכנת העם להתמודד עם פרויקט ההתנחלות שפשט בכל אדמות הגדה המערבית וירושלים, כמו גם באזורים שנכבשו בשנת 1948.

התוכנית הקולוניאלית האמריקאית-ציונית קובעת כי קיימת מדינה אחת – ישראל – בין הנהר לים, ואילו 13 מיליון הפלסטינים – בעלי הארץ שאת מחציתם גרשה התנועה הציונית ממולדתם – מועדים לגלות נצחית או עבדות נצח בישות הקולוניאלית.

מציאות זו לא התרחשה בין לילה, והיא גם לא תוצאה סטיכית של הדינמיקה של פרויקט ההתרחבות הציוני, אלא היא תוצאה של מדיניות והחלטות שהתקבלו ברמות שונות על ידי כל מנהיגי הישות במשך השנים. תפיסת המדינה הפלסטינית, במושגי השמאל הציוני שנעלם, במסגרת פיתרון שתי המדינות, פיתרון לא צודק מראשיתו, הייתה רק שלטון עצמי במסגרת השליטה הציונית על כל אדמת פלסטין כולה. תפיסה זו באה לידי ביטוי על ידי יצחק רבין באמירה "פחות ממדינה ויותר מאוטונומיה."

הממשל האמריקני החדש, בראשות איש העסקים הפופוליסטי הימני דונלד טראמפ, זיהה הזדמנות להנציח את המציאות הקולוניאליסטית הישראלית באמצעות תוכנית המבוססת על כיבוש והכחדה. הוא מנצל לשם כך את החולשה הפלסטינית, הפיצול הרה האסון בין חלקי העם הפלסטיני והנהגותיו, המשבר הקשה העובר על העולם הערבי ושיתוף הפעולה או השתיקה של כוחות בינלאומיים אחרים. תכנית זו מהווה המשך למדיניות ההשמדה כנגד העמים הילידים שביצעו ארצות הברית ומדינות קולוניאליות אחרות במשך שלוש המאות האחרונות.

גורלם של הפלסטינים לא יהיה זהה לגורלם של העמים הילידים בארה"ב או עמים אחרים שהושמדו על ידי הקולוניאליזם המערבי פיזית ותרבותית. הפלסטינים נשארים על הקרקע ומכריזים על דחייתם הקטגורית של פרויקט אימפריאליסטי זה, ופעם אחר פעם הם בוחרים בדרך ההתנגדות. הפלסטינים מהווים חלק ממרחב ערבי דמוגרפי וגאוגרפי, ומאבקם למען זכויותיהם מאומץ על ידי שוחרי החופש בכל רחבי העולם. כך הם יקבעו את גורלם בעצמם, ולא כוחות חיצוניים. עמים רבים בעולם הצליחו להביס ולהפיל משטרים קולוניאליים, כשהאחרון שבהם היה הניסיון של דרום אפריקה. השינוי מתרחש כאשר תנועות השחרור מאמצות חזון שחרור ברור ומסר אנושי ומוסרי, העם מתאחד, מגייס את העולם ואת שוחרי החופש שבו ומביא לצידו שוחרי חופש מהחברה הקולוניאלית.

זה הזמן לקרוא לדברים בשמותיהם ולוותר לחלוטין על האשליות. המציאות בפלסטין היא מציאות קולוניאלית של כיבוש ברוטאלי. המשטר הקיים שייך לעידן אפל, דכאני, שעבר עליו הכלח. שאלת פלסטין אינה סוגיה של סכסוכי גבולות אלא עניין של שחרור לאומי מהקולוניאליזם המתנחל.

כתוצאה מכך, התמודדות עם מציאות זו מחייבת לאחד את העם הפלסטיני, המיליטנטים, האינטלקטואלים, את המסגרות המקצועיות, את ארגוני הפועלים, הסטודנטים, הנוער והנשים בחזית אחת, במטרה לשים קץ למשטר הקולוניאליזם המתנחל. כל זאת במטרה להגיע למדינה דמוקרטית אחת, שתקום על חורבות השיטה הגזענית של זכויות יתר, בה יחיו בשוויון מלא כל תושביה וכל מי שמגורשו מבתיהם בשנת 1948 ובשנת 1967.

חזון זה נותן פתרון למאבק הלאומי הפלסטיני מתוך גישה של חרות והומניזם. באמצעותו אנו יכולים לאחד את העם הפלסטיני, לבנות שותפות במאבק העממי הדמוקרטי במרחב הערבי, לחזק את הקשר עם החברה האזרחית ברחבי העולם ולקיים שותפות במאבק עם היהודים שוחרי החופש המתנגדים לציונות ולקולוניאליזם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: