דילוג לתוכן

שרות בתי הסוהר מונע ביקורי משפחה מהמשוררת דארין טאטור

אוגוסט 30, 2018

(כתבה זו פורסמה גם באנגלית)

בבוקר ה-8 באוגוסט ליווינו את המשוררת דארין טאטור לבית המעצר ג'למה (קישון) – לשם היה עליה להתייצב כדי לעבור "מיון" שיקבע היכן תרצה את שארית עונש המאסר בן חמשת החודשים שהוטל עליה. למחרת נודע לנו כי היא נשלחה לבית הסוהר דאמון, לאגף האסירות ה"ביטחוניות".

למרות התנאים הקשים שבהם מוחזקים האסירים והאסירות "הבטחוניים" הרי שהשהות עמהם עדיפה עבור אסירה כמו דארין. הסולידאריות בין האסירות והעובדה שמדובר באוכלוסייה שאינה חלק מתרבות שוליים "עבריינית" חשובים יותר מכל התנאים הקשים. עם זאת, מבחינת שירות בתי הסוהר, סיווגה כאסירה "ביטחונית" מהווה אור ירוק להתעללות ולשלילת זכויות האדם הבסיסיות שלה, גם אם כל מה שהיא נאשמת בו בפועל הוא פרסום שיר.

Damon_prison from Wikipedia

כלא דמון על הר הכרמל – מבנים ישנים טחובים שבעבר כבר נקבע שאינם ראויים למגורי אדם

לאסירות "הבטחוניות" (כמו גם לאסירים "הבטחוניים") אין זכות לטלפון, אין גישה לעובדת סוציאלית לדאגה לבעיות אישיות ואין תהליך שיקום שיכין אותן לחיים לאחר הכלא. אפילו הפגישה עם עורך הדין שמייצג אותן אינה פגישה פתוחה אלא מאחורי מחיצת זכוכית. כל אסירה "בטחונית", גם מי שהואשמה בכתיבת שיר, נחשבת, על פי שיטת האפרטהייד של מערכת הכליאה הישראלית, כמסוכנת יותר מכל אנס או רוצח פלילי, ויש לה בכלא פחות זכויות אנוש מינימליות.

בית הסוהר דאמון שעל הר הכרמל שוכן במבנים טחובים במקום ששימש לפני 1948 כמחסני טבק של משפחת קרמאן. בשנת 2000 הכיר שירות בתי הסוהר בעובדה כי המקום אינו ראוי למגורי אדם והכלא נסגר. אולם זמן קצר לאחר מכן, כשהחלה "האינתפאדה השנייה", נפתח דאמון מחדש כבית סוהר לכליאת "שוהים בלתי חוקיים" – אסירי הלחם הפלסטינים המסכנים את חייהם ואת חירותם בחיפוש אחר עבודה. בהמשך חזרו לכלוא בדאמון גם אסירים פלסטינים אחרים, כולל אגף מיוחד לאסירות.

ביום שני ה-27.8 ביקרתי בבית המשפחה כדי לשאול מה הם יודעים על מצבה של דארין בכלא.

Dareens father Tawfiq Tatour (Abu Yamen) -at home

תאופיק טאטור, אביה של דארין, בבית המשפחה בריינה

כשנפרדה דארין מהמלווים ונכנסה בשער הברזל של בית המעצר נכנס איתה גם אביה, תאופיק טאטור (אבו יאמן), ואיתם תיק בגדים שהכינה מבעוד מועד. עכשיו המשיך אביה הסיפור ההתעללות בדארין ובמשפחה כבר מרגע הכניסה לבית המעצר עם אותו תיק בגדים. לאחר שנפרד מביתו הורו לא שומרי הכלא לחכות כדי שיבדקו את תיק הבגדים. לאחר המתנה ארוכה, אולי כשעה, החזירו לו את התיק נפוח ומלא. הוא לא יודע מה נכנס ואם בכלל נכנס דבר מה מכל הבגדים שארזה דארין.

הקשיים בהכנסת בגדים לאסירות (ולאסירים) הינם צורת התעללות ידועה ו"מקובלת" בתקופת החקירות. האב סיפר כיצד לאחר מעצרה של דארין, שנלקחה מביתה באישון לילה ללא כל בגדים להחלפה, היא שהתה ימים רבים בחקירות עד שהמשפחה הורשתה להכניס בגדים. אולם במאסר מתוכנן וידוע מראש אפשר היה לצפות שלא תהיה בעיה מסוג זה – במיוחד כיוון שדארין כבר הכירה את בית הכלא וארזה בדיוק את אותם בגדים שמותרים להחזקה. תיק הבגדים הוחזר כמובן ללא כל נימוק.

Dareens Cat named Cadi waiting impatiently

החתולה "כאדי" מחכה בכליון עיניים לשובה של דארין

את הביקורים לאסירה ה"ביטחונית", כך נמסר למשפחה, אפשר לתאם רק באמצעות פקס. יש לשלוח את שמות המבקרים ולחכות לאישור. במילא לאסירים "ביטחוניים" מותר רק ביקור קרובי משפחה מדרגה ראשונה. האב מספר כיצד שלח בקשה לביקור וקיבל תשובה שלילית: "לא מגיע לה ביקור". גם הפעם לא נמסר שום נימוק. מספר בקשות נוספות כלל לא נענו.

ביום רביעי, ה-22.8, בשעת ביקור המשפחות בדאמון, נסע האב לכלא, למרות שידע כי לא יוכל לבקר את דארין, וביקש לפחות להכניס לה בגדים. הסוהרת בשער סירבה לבקשה. כאשר ביקש לדבר עם הקצין או הקצינה האחראית גם זה לא ניתן לו והוא נשאר מאחורי שער נעול.

לפני פרסום כתבה זו פנינו לשירות בתי הסוהר לקבלת תגובה. בתגובתם נמסר כי "על פי פקודת שירות בתי הסוהר מותר לאשר ביקורים לאסירים שפוטים בתום שלושה חודשים מיום כניסתם לבית הסוהר". עורכי דין המכירים את הנושא מקרוב יודעים לספר כי לא זה הנוהג המקובל וכי הביקורים מתחילים בדרך כלל כשבועיים לאחר תחילת המאסר. אבל גם אם לוקחים את דברי שירות בתי הסוהר כלשונם – הרי דארין כבר שהתה בבית הסוהר למעלה משלושה חודשים בתחילת מעצרה לפני שהועברה למעצר בית. האם כל פעם מתחילים לספור את שלושת החודשים מהתחלה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: