דילוג לתוכן

משטרת ישראל מציגה: הטרדה לפי הנהלים

מאי 18, 2018

סליחה על הכותרת המטעה. כמו שנוהגים לתרץ הכתבים בעיתון: "את הכותרות לא אנחנו נותנים".

למעשה הוטרדתי השבוע פעמיים במעצרי שווא – והכל בניגוד לחוק. הסיבה: מאמץ של המשטרה למנוע את ההפגנות שנערכות בחיפה נגד הטבח במפגינים על גדרות כלא עזה.

איך עוצרים כשאין צו מעצר?

בבוקר יום שלישי שמעתי דפיקות רמות על שער הברזל של חצר הבית בליווי צעקות: יואב! יואב!

הייתי עדיין בפיג'מה במיטה, קורא. לרגע חשבתי שמישהו טובע מול פתח ביתי וזועק לעזרתי. שקלתי האם כדאי להתלבש לפני שאחוש לעזרתו? במחשבה שניה נזכרתי כי אנו בחליסה והכביש מכוסה אספלט, מזמן לא ירד גשם, ובכל מקרה מי שטובע על נפשו לא יוכל לחבוט בחוזקה על שער הברזל. נרגעתי והמשכתי לקרוא.

שער הברזל, כשני מטרים גבהו, הייה נעול. אך הפלא זה פלא, הצועק, הצעקות והדפיקות עברו פתאום לדלת הכניסה הראשית, ומשם לדלתות החדרים, ולחלונות. הצועק לא הסתפק בקריאת שמי אלא צירף מעין מוזיקת רקע באמצעות כלי מנגינה מאולתר שהרכיב ממקל שמצא בחצר ומסורגי הבית.

תסכימו איתי כי זו בהחלט אינה הזמנה מעודדת לפתיחת הדלת.

לאחר שנרגעו הרוחות והאורחים הבלתי קרויים הלכו, קמתי בשלווה והתכוונתי לצאת לעמל יומי. אלא שמייד לאחר שפתחתי את השער ויצאתי לרחוב ראיתי ארבע דמויות באות לעברי בריצה. הספקתי לחזור אל תוך החצר ולנעול את השער טרם שהתייצבו האורבים מול השער וצעקו לעברי: תפתח! עכשיו, פנים אל פנים, יכולתי להבחין שמדובר בשוטרי משטרת ישראל, שני גברים ושתי נשים, לובשי מדים ואפילו עונדים תגים עם שמם.

"מה העניין?" שאלתי. "למה שאפתח? יש לכם צו?"

"כן!" אמרו. ביקשתי לראות את הצו – אך הם לא הראו לי דבר. במקום זה צעקו: "תפתח מיד או שנחשמל אותך".

כיוון שכבר שלפו את הטיזר לעברי, לא רציתי לנסות אותם יותר מידי. פתחתי את השער והתלוויתי אליהם.

בתחנה, לאחר מכן, הודיעו לי שאינני עצור אלא מעוכב לצורך חקירה. כשהתלוננתי בפניהם שהם שיקרו לי ועצרו אותי ללא צו, הם שיקרו במצח נחושה עוד יותר: "לא אמרנו לך שאתה עצור ולא אמרנו לך שיש צו".

לאחר המתנה ארוכה, החקירה עצמה היתה קצרה ובסופה הודיעו לי כי אני יכול להשתחרר בתנאי שאחתום על מעצר בית מלא לשלושה ימים. ניסיתי לסרב, ואז הודיע לי הקצין האחראי כי אשלח לבית המעצר ג'למה ולמחרת יביאו אותי לפני שופט שיקבע את תנאי שחרורי. חזרתי בי והסכמתי לחתום על מעצר הבית.

מעצרים לצורך סיכול

ביום חמישי בערב, בעודי במעצר הבית, התייצב שוטר במדים מול שער הברזל והודיע שאני עצור. התלוויתי אליו ללא התנגדות.

כאשר ירדתי מהניידת בחצר תחנת המשטרה הודיע לי השוטר כי, כיוון שאני עצור, עליו לפעול פי הנהלים ולשים אזיקים על ידי ורגלי. הלכתי במסדרונות הארוכים של משטרת חיפה לאיטי כאשר האזיקים מכאיבים לרגלי עם כל תנועה. השוטר ניסה לשכנע אותי ללכת מהר יותר – אך סרבתי.

the police passed from here

פה עברה משטרת ישראל: כולו קיר בגובה מטר – כבר אי אפשר לקפוץ מעליו בלי לשבור אריחים?

הובלתי לחדר הסיור שם החל השוטר שליווה אותי למלא את טפסי המעצר. היתה בעיה. הוא התקשר למספר קצינים בזה אחר זה והסביר להם שהוא צריך למלא טפסי מעצר – אך אינו יודע מה סיבת המעצר שעליו לכתוב בטופס. תוך כך הוא הסביר לאחד הקצינים כי למעשה עצר אותי כיוון שהיום הוא לבד במשמרת, שכן שותפו נשאר לשמור על עצור אחר. לבסוף המציא אחד הקצינים עילת מעצר: "תכתוב התנהגות שעלולה להפר את הסדר הציבורי". הוא שאל לתגובתי. אמרתי שלא עשיתי שום דבר בלתי חוקי וסרבתי לחתום על הטופס.

לאחר שהושלם טקס מילוי הטפסים, יצאנו שוב למסע ארוך במסדרונות לכיוון אגף מודיעין. עכשיו, כדי לזרז את התהליך, הסתבר שאפשר לתת לעצור בלתי מסוכן כמוני לצעוד ללא האזיקים ברגלים.

הקצין התורן באגף מודיעין הקריא לי טקסט קצר שהכין מראש לפיו למשטרת ישראל הגיעה ידיעה מודיעינית בדבר הפגנה בלתי חוקית שמתוכננת להתקיים בחיפה ביום שישי. הוא הזהיר אותי כי אם אשתתף בהפגנה בלתי חוקית זו אחקר על כך. השוטר שעצר אותי נרשם בפרוטוקול כעד לשיחת האזהרה. לאחר מכן, מכיוון שמעצר הבית עוד לא תם ונאסר עלי לשהות לבדי מחוץ לבית, זכיתי להסעה בניידת המשטרה עד לפתח הבית (ביום שני נאלצתי לחזור ברגל).

מסתבר כי בלילה שבין חמישי לשישי הכינה משטרת ישראל רשימה ארוכה של פעילים פוליטיים שלדעתה עלולים להפגין ביום שישי ועצרה או זימנה רבים מהם לשיחות אזהרה דומות.

הטרדה לפי הנהלים

המשטרה צועדת עם הזמן. בכל מקום עבודה מסודר תלוי היום "נוהל למניעת הטרדה מינית". במהלך שיטוטי עם השוטרים במסדרונות מטה משטרת חיפה ראיתי שם טופס דומה תלוי על הקיר, אלא שכותרתו היתה:

"נוהל הטרדה מינית"

משטרת ישראל, כידוע, ארגון מסודר שבו הכל מתנהל על פי הנהלים. וכמובן, על פי הנהלים, לקחו ממני את הטלפון, כך שלא יכולתי לצלם זאת למענכם. לפחות את הסיבה לנוהל הזה עכשיו הבנתי.

 

4 תגובות
 1. הכתיבה מלווה בחיוך
  אך התנהגות המשטרה
  מובילה אותנו למדינת עולם שלישי
  בה השלטון הוא רודנות
  והעם מצוי בדיכוי ותחת טרור ממשלתי.
  עלינו להתחזק נוכח התגברות הסכנה, בתנועה ערבית-יהודית לדמוקרטיה, לצדק, ולמאבק בכיבוש.

 2. יואב יקר, חיבוק תומך. כל המעצרים לא יעזרו, ואת זה רואות בשטח כל פעם מחדש. ההתמדה שלך היא השראה גדולה עבורי.
  בברכת ACAB
  וסולידריות

Trackbacks & Pingbacks

 1. ‘Open up or we’ll tase you’: Police arrest activists protesting Gaza violence – Philosophy, Debate and Politics
 2. שבוע ההפגנות בחיפה נגד הטבח במפגינים בעזה (14-20.5.2018) | חיפה החופשית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: