דילוג לתוכן

יוזמה חדשה לארגון תומכי המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין – דו"ח על פגישה שנערכה בשפרעם ב-21.4.2018

אפריל 23, 2018

(כתבה זו פורסם פורסמה לראשונה באתר "ערב 48" בשבת ה-21.4.2018. מפאת חשיבות הנושא פירסמתי אותה גם ב"חיפה אלחורה". תרגום לאנגלית פורסם ב-Free Haifa. להלן מובא תרגום לעברית.)

"אנו שואפים לתרום לגיבושו של חזון אלטרנטיבי ברוח השחרור והדמוקרטיה"

היום, שבת, נערך מפגש התייעצויות בעיר שפאעמר (שפרעם), בהשתתפות עשרות אקדמאים ופעילים מתחום הפוליטיקה והחברה האזרחית, שבסיומו הוכרז על השקת קמפיין "המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין".

בהודעת הסיכום של המפגש, שהועברה ל"ערב 48", נכתב: "לאור הופעתה מחדש של אופציית המדינה האחת כפתרון צודק יותר לסוגיה הפלסטינית ולשאלה היהודית בפלסטין, ואחרי שכל תוכניות החלוקה וההפרדה הגיעו למבוי סתום, ולאור האסונות האנושיים, החומריים והמוסריים שגרמו תוכניות אלו, התכנסו פעילים, אנשי אקדמיה, אינטלקטואלים, סופרים וחלוצי הדור החדש, פלסטינים וישראלים, והודיעו על כוונתם לפתוח במסע רחב בקריאה לאמץ את פתרון המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין ההיסטורית".

המשתתפים הגדירו את המדינה האחת כמדינה ש"יחיו בה הפלסטינים, כולל הפליטים, והישראלים, במסגרת משטר דמוקרטי אנושי, המבוסס על שוויון, על חורבות משטר ההפרדה הגזענית (האפרטהייד) הקולוניאלי והשלכותיו ההרסניות המתמשכות".

בהודעה נמסר כי הפגישה דנה ב"מסמך ראשוני בנושא מדיניות, בן עשרה סעיפים, שהוכן מראש על ידי ועדת תיאום מצומצמת, המתווה בקווים כלליים את חזון הפתרון הרצוי", וכן דנו ב"צעדים מעשיים להכנת ועידה שתתקיים בסתיו הבא, בה יוכרז רשמית על השקת הקמפיין בכל המקומות שבהם נמצא העם הפלסטיני, כמו גם בחברה הישראלית".

המשתתפים הסכימו, על פי מה שנמסר בהודעה, לאמץ את הקווים הכלליים של המסמך, תוך המשך הדיון בנושאים השנויים במחלוקת. זאת מתוך התחשבות בעובדה שהיוזמה\קמפיין רואה עצמה חלק מתנועה רחבה יותר הפעילה בארץ ומחוצה לה מזה שנים רבות בה שותפים קבוצות, פעילים ואקדמאים, פלסטינים וישראלים אנטי-ציונים. היזמה החדשה שואפת ליצור קשר עם כול אותם פעילים במטרה ליצור תנועה עממית רחבה ומשפיעה באמצעות גיוס עממי ועבודה ארגונית, תקשורתית וחינוכית, סביב "פתרון המדינה הדמוקרטית האחת".

המשתתפים קראו "להעביר את הרעיון הנשגב של מדינה אחת מן התחום האקדמי ומהדיון בחוגים מצומצמים  אל המרחב הציבורי והשכבות העממיות", זאת לאור השינויים המתמשכים במבנה הסכסוך, כאשר נקודת המוצא היא עקרונות הצדק, השחרור והחופש, המנוגדים להפרדה הגזענית, לקולוניאליזם ולמלחמות תוקפניות.

המשתתפים הדגישו את התנגדותם לשימוש בתכנית המדינה האחת כדחליל מאיים להפחיד באמצעותו את הישראלים. הם קראו לתמיכה ממשית בתכנית המבטאת "רעיון נאצל המבטיח צדק וחופש מקולוניאליזם ובסיס אמיתי לחיים משותפים".

בדיוניהם הבהירו היוזמים כי חזון אסטרטגי זה דורש מאמץ גדול ומאבק מאורגן ומתמשך ברמה הציבורית, הרעיונית והפוליטית.

ההודעה מציינת את החשיבות שהיוזמים מייחסים ל"תפקיד הפעילים מקרב הדור הצעיר בעיצוב היוזמה, בגיבוש החזון ובהובלת הפעילות למימושו, משום שהם קבוצת הגיל הזקוקה ביותר לחזון שחרור הומניסטי ולדרך שתוביל אותם ממציאות הסכסוך העקוב מדם לעבר עתיד טוב יותר וחיים חופשיים ובטוחים".

 

8 תגובות
 1. מי המשתתפים (בתור מי שמתלבטת אם להצטרף)? ותודה

  • ראשית זו יזמה עדיין בשלבי התהוות – לא מוצר מוגמר שצריך לקנות כמו שהוא. בין היוזמים עווד עבד אלפתאח ואילן פפה.

   • תודה, אשמח לעדכונים. וגם ב"הצטרפות" התכוונתי – להצטרף לשמוע. אני חתומה כבר גם על יוזמות אחרות 🙂 האמת שעצם שיתוף הפעולה הוא העניין המרכזי מבחינתי, יותר ממבנה כזה או אחר של גבולות.

 2. תודה על התרגום, יואב!
  יש דרך כלשהי להצטרף להתארגנות הזו?

 3. בעז קורן permalink

  יוזמה ברוכה. אשמח לקבל עדכונים.

Trackbacks & Pingbacks

 1. انطلاق حملة الدولة الديمقراطية الواحدة في فلسطين – تقرير حول اجتماع شفاعمرو، السبت 2142018 | حيفا الحرة
 2. A New Initiative for One Democratic State in Palestine – Meeting in Shefa’amer, April 21, 2018 | Free Haifa

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: