דילוג לתוכן

האם בית המשפט מסוגל להבחין בשקר גס?

פברואר 16, 2018

"תקיפת שוטר" היא ההאשמה המודבקת אוטומטית למי שהותקף על ידי שוטרים…

צלם מסכנין נעצר והוכה על ידי שוטרים עד שנזקק לאשפוז, בזמן שהפגין נגד המתקפה הישראלית על עזה בקיץ 2014. למרות סרטונים שתיעדו את מעצרו האלים, בית משפט השלום בחיפה החליט להרשיעו בעבירה של תקיפת שוטר.

(כתבה זו בעניין משפטו של יאסר שוואהנה פורסמה ב"שיחה מקומית")

ב-18 ביולי 2014, בעיצומו של המבצע הצבאי הישראלי נגד רצועת עזה, שכלל סדרת מעשי הרג המוניים כנגד אזרחים, קיים "אלחראק אלשבאבי" (תנועת הצעירים) תהלוכת מחאה ארצית בחיפה בקריאה להפסקת הטבח. התהלוכה החלה ברחוב עבאס וצעדה לכיוון ואדי ניסנאס, אלא שהמשטרה חסמה את דרכה והפנתה את הצועדים אל עבר כיכר הבהאים שבמושבה הגרמנית. במקום חיכו להם מבעוד מועד כוחות גדולים של משטרה, כולל בריוני היחידות המיוחדות לדיכוי הפגנות ופרשים רכובים על סוסים, שהקיפו את המפגינים מכל עבר, כלאו אותם בין גדר הגנים הבהאים והרחוב ועצרו באלימות עשרות מפגינים.

אחד המפגינים, יאסר שוואהנה, צלם צעיר מסכנין, הוכה קשה במהלך המעצר, סבל מכאבים וסחרחורות, ועקב כך הובהל על ידי השוטרים עצמם לבית החולים. לאחר יומיים אישפוז שוחרר שוואהנה מבית החולים עם הוראות למנוחה ולהמשך מעקב על ידי רופא מטפל, אך נלקח מייד על ידי המשטרה למעצר. הוא המשיך לסבול מתוצאות הפגיעה, אך לא זכה לטיפול רפואי נאות, גם כשהתעלף במעצר. לאחר ארבעה ימים הורתה שופטת המעצרים על שחרורו, שעוכב ליום לצורך ערעור התביעה. הערעור נדחה ושוואהנה הועבר למעצר בית, שאותו החל בשלושה ימי אישפוז נוספים בבית החולים.

למחרת שחרורו הוגש נגד שוואהנה כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפת שוטר והתפרעות. התביעה ביקשה להחזירו למעצר עד תום ההליכים. למזלו השופט קבע כי המשטרה איחרה את הרכבת וכיוון שכבר שוחרר אין מקום להחזירו למעצר. העובדה ששוחרר איפשרה לשוואהנה להתארגן להגן על עצמו תחילה ממעצר הבית ובהמשך כאדם "חופשי על תנאי". עורך הדין מחמוד שאהין הגן עליו בעקשנות מראשית המעצר ובמשך המשפט.

עד יחיד ל"תקיפה"

כאשר נחשף חומר הראיות של התביעה התברר כי קצין בכיר במשטרת חיפה, שפיקד על חלק מהכוחות במקום, הוא שמסר את העדות לפיה שוואהנה תקף אותו כביכול בזמן פיזור ההפגנה. על פי תלונתו של הקצין, כפי שחזר עליה במהל עדותו בבית המשפט, הוא נמצא מאחורי הכוח שכיתר את המפגינים, כאשר שוואהנה חדר בין שרשרת השוטרים, תקף אותו, הפילו על הכביש וחבט בו במשך כמה דקות, עד ששוטרים אחרים הגיעו ועצרו את התוקף. כמו כן טען הקצין כי הוא תפס בידו של שוואהנה בעוד זה מכה בו ואחז בה עד לרגע מעצרו. בשלב מסויים אף טען הקצין כי הוא ניסה להחזיר את שוואהנה אל בין המפגינים.Detention Yaser Shawahne 18 July 2014 b

אזור ההפגנה כולו היה רווי שוטרים וצלמי משטרה, שכמה מהם הוזמנו על ידי התביעה לעדות במהלך המשפט. כמה מהם סיפרו כי בהפגנה היו רעולי פנים וכי חלק מהמפגינים יידו אבנים, בעוד אחרים לא ראו לא רעולי פנים ולא יידוי אבנים, אך אף אחד מהם לא ייחס שום פעילות חריגה לנאשם. אף אחד מעדי התביעה לא דיווח על אירוע בו הותקף הקצין הבכיר, או כל שוטר אחר, בדוחות המפורטים שמילאו מיד לאחר ההפגנה. איש מהם גם לא נזכר באירוע כזה בעדותו בבית המשפט.

צלמי המשטרה צילמו עשרות סרטי וידאו של האירועים מכל זווית אפשרית. למרות זאת לא הובאה כל עדות מצולמת לתקיפה, וגם לא לרעולי פנים או ליידוי אבנים. אחת החוקרות שהעידו מטעם התביעה אף העידה בחקירתה הנגדית בבית המשפט כי היא פנתה במיוחד לכל היחידות שהיו מעורבות באירוע כדי לוודא אם יש עדים לתקיפה עליה דיווח הקצין אך לא העלתה דבר.

עדי ההגנה

ההגנה הביאה מספר עדים שהשתתפו בהפגנה והיו עדים למעצרו של שוואהנה. הם העידו כיצד השוטרים פשטו על המפגינים שנמצאו על המדרכה וגררו עימם את שוואהנה אל הכביש, שם הופל והוכה.

בזמן ההכנות למשפט שוואהנה פרסם ברשתות החברתיות בקשת עזרה באיתור תמונות וסרטים שיבהירו את נסיבות מעצרו. חברים עזרו לא לגלות סרט שפורסם באתר "ערב 48" בו רואים בברור כיצד נעצר והוכה. צלם הסרט, העיתונאי עלי מוואסי, העיד מטעם ההגנה והסרט הוגש כחלק מחומר הראיות.

מה זו התפרעות?

בשלב הסיכומים התרכז התובע דווקא בהוכחת ההאשמה בהתפרעות. הוא הציג סרטון נוסף שצילם הצלם המשטרתי, סרטון שהיה בחומר הראיות אך לא הוצג עדיין בפני בית המשפט. בסרטון זה נראה בברור מעצרו של שוואהנה: כיצד הוא נלקח על ידי השוטרים מבין קבוצת המפגינים שעל המדרכה, בניגוד לגרסת הקצין שלכאורה הותקף. אותו קצין נראה בסרטון מסתובב בשלווה מאחורי שרשרת השוטרים.

בבואו לבסס באמצעות סרטון זה את אשמת ההתפרעות, סיכם התובע: "ובכן אנו רואים בברור את הנאשם, הוא עוטה כפייה הוא מניף דגל, הוא שר. כלאמר הוא בהחלט משתתף בהתפרעות." הכפייה, אגב, היתה על הצוואר, לא מכסה את הפנים.

הסנגור בסיכומיו טען כי גרסת הקצין המתלונן הינה בלתי סבירה בעליל. גם אם היו הקצין ושוואהנה לבדם בשטח קשה לדמיין את שוואהנה הצנום והחולני מכה בקצין החסון והמיומן בעוד זה שוכב על הכביש בחוסר אונים ואוחז בידו… קשה עוד יותר להאמין כי אף אחד ממאות השוטרים שהיו במקום לא היה רואה תקיפה כזאת, באם אכן היתה מתרחשת, ולא היה מתערב מיידית לעזרת הקצין, שכזכור העיד כי התקיפה נמשכה מספר דקות.

הכרעת הדין – זיכוי והרשעה

ב-16 בינואר 2018, שלוש וחצי שנים לאחר ההפגנה בה הוכה, ניתן פסק הדין בבית משפט השלום בחיפה.

בהחלטתה זיכתה השופטת אורית קנטור את שוואהנה מאשמת ההתפרעות. היא ציינה כי מלבד ההאשמתו בתקיפת שוטר לא הובאה כל ראיה לכך שהוא באופן אישי התפרע. היא ציינה שגם אם היה על הכביש בשלב מסויים של ההפגנה, כאשר הכביש היה חסום ממילא על ידי מפגינים ושוטרים רבים, אין בכך כדי לבסס את עבירת ההתפרעות.

לעומת זאת החליטה השופטת להאמין לדברי הקצין המתלונן ולהרשיע את שוואהנה בעבירה של תקיפת שוטר.

בנמקה את ההרשעה בבית המשפט (את ההחלטה הכתובה לא ראיתי), התעלמה השופטת מהשאלות שהעלה הסנגור בדבר אי הסבירות שהאירועים אכן התרחשו כפי שתיאר אותם הקצין אך לא נמצאו להם כל עדים נוספים. היא גם התעלמה מהסרטונים שהציגו הן ההגנה והן התביעה והראו נסיבות שונות לחלוטין של מעצר שוואהנה.

במקום זה התמקדה השופטת בסתירות שבין דברי הנאשם ועדי ההגנה בתיאורי ההפגנה בשאלות משניות שאינן קשורות לגופו של עניין: מתי הצטרף שוואהנה להפגנה? האם נשא עימו מצלמה? היא התעלמה מטענת הסנגור כי בהתחשב בעובדה שחלפו כשלוש שנים מאז ההפגנה ועד שהעדויות נשמעו קשה לצפות מהעדים לזכור את האירועים בפרטיהם. השופטת אף ציינה שלא סביר ששוואהנה, אותו תיארה ללא שום ביסוס בראיות התביעה או ההגנה כ"צלם מוכר בציבור הערבי", לא בא לצלם את ההפגנה.

גם בתיאור שמסרו עדי ההגנה בדבר המכות שקיבל שוואהנה מהשוטרים בזמן מעצרו מצאה השופטת הוכחה כנגד הנאשם: חלק מהם דיברו על בעיטות שחטף וחלק על אגרופים… אכן, הוכחה מוצקת לכך שתקף את הקצין.

הטיעונים לעונש נדחו ל-26 ביוני, לאחר קבלת תסקיר שרות המבחן.

בסרטון הבא ניתן לראות את מעצרו של יאסר שוואהנה:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: