דילוג לתוכן

אושרו 3 מפקחות חדשות על המשוררת דארין טאטור במעצר הבית

אוגוסט 8, 2017

(גרסה מקוצרת של כתבה זו פורסמה ב"שיחה מקומית")

מי שהיה עובר במקרה באולם ההמתנה הגדול מידי של בית המשפט בנצרת בבוקר יום שלישי ה-1.8 יכול היה לחשוב שהמשוררת דארין טאטור זוכתה והיא משתחררת ממעצרה שנמשך כבר כמעט שנתיים. פרצנו החוצה מהאולם בו היינו מחויבים לשקט והתפרצנו בצחוק, נשיקות וחיבוקים, מצטלמים תמונות ניצחון לאלבומי ההסטוריה.

בפועל מה שקרה דומה יותר להודעת החזאי על הקלה בעומס החום עם ירידת הטמפרטורה מ-33 ל-32 מעלות.

מעצר הבית כהתעללות מתמשכת

כזכור טאטור, משוררת מריינה שליד נצרת, נעצרה ב-11 באוקטובר 2015 בעקבות פרסום שיר מחאה כנגד הכיבוש ונגד הרג פלסטינים חפים מפשע. לאחר כחודש הוגש כנגדה כתב אישום באשמת הסתה לאלימות. היא הוחזקה שלושה חודשים בבתי כלא שונים ולאחר מכן חצי שנה במעצר בית עם הגליה בקרית אונו. מאז היא נמצאת במעצר בית "עד תום ההליכים המשפטיים" בביתה שבריינה.

מידי פעם, ככל שהמשפט מתמשך, מגישה טאטור בקשה נוספת לההקלה בתנאי המעצר. כל פעם שבקשות אלו נידונות מעמידים התביעה והשופטים פנים כאילו אינם יודעים דבר על העיכובים בבתי המשפט והמשפט אוטוטו הולך להיגמר. בנובמבר שנה שעברה הבטיחו שהמשפט יגמר בינואר 2017. הישיבה האחרונה לדון בתנאי המעצר היתה ב-22 במאי, ואז הסכימה השופטת, למרות התנגדות נחרצת של התביעה, לאשר לטאטור לצאת מביתה בין 9 בבוקר ל-7 בערב. השופטת אמרה אז שהיא מניחה כי זו הבקשה האחרונה להקלה שתידון עד לסיום המשפט.

Dareen_consulting_Lawyer_Haya

דארין טאטור מתייעצת עם עו"ד היא אבו ורדה

אלא שהשופטת שבאה לכאורה להקל על טאטור קבעה תנאי נוסף – שבכל יציאה כזאת מהבית חייבת טאטור להיות מלווה על ידי אחד מ-5 "מפקחים" מורשים: הוריה, שניים מאחיה וגיסתה. הנימוק לצורך בליווי הצמוד הינו שעל טאטור נאסרה גם כל גישה לאינטרנט – ועל כן יש צורך במפקח. בפועל ארבעה מהמפקחים עובדים כל שעות היום בעוד אימה של טאטור שומרת על חבורת זאטוטים מבין נכדיה בעוד הוריהם בעבודה, כך שבפועל היא כמעט ואינה יכולה לצאת מהבית.

מכאן נוצר הצורך בבקשה נוספת… מובן כי מה שהיה מתבקש הוא לבטל את מעצר הבית הטפשי והמיותר הזה, אך לנוכח עקשנות התביעה הציעו תומכותיה של טאטור "פתרון מעשי" בדמות שלוש מפקחות נוספות שיוכלו ללוות אותה ביציאות מהבית.

דחיות והתנגדות

במקום לקבוע מיד דיון בבקשה פשוטה כל כך כמו הוספת מפקחות, שלח בית המשפט את עורכי הדין של טאטור להשיג מהתביעה את עמדתה עוד לפני קביעת מועד לדיון. התביעה לא ענתה, ואז נכנסה למשא ומתן על זהות המפקחות, ולאחר דחיות של כחודשים הודיעה על סרובה לכל מפקחת נוספת. רק אז קבע בית המשפט את הדיון ל-1.8 בפני שופט המעצרים התורן.

שופט המעצרים התורן משחרר מידי יום עצורים רבים, מהם גם עבריינים אלימים, ומאשר מפקחים ומשמורנים מכל שכבות החברה. גם ביום שלישי היה אולמו של השופט מרגלית, כמו גם אולם ההמתנה הסמוך, מלא בחבורות של עורכי דין, תובעים ומשפחות עצורים המחכים להחלטותיו. למזלנו היינו ראשונים להיקרא, והשופט שרצה לזרז את ההליך שאל את התובעת אם אין מקום להגיע להסכמה. השופט נראה מופתע מסרובה והחל בהליך של חקירת המפקחות המוצעות.

Dareen_Haya_Edith_Bilha

מימין לשמאל: בלהה, דארין, היא, עדית

שלוש המפקחות, עפרה ישועה ליית, בלהה גולן ועדית ברסלאור, כולן הכירו את טאטור ואת משפחתה במהלך מעצרה מביקורים בביתה ונוכחות בדיוני המשפט. הן נקראו להעיד בזו אחר זו, כאשר אלו שעדיין לא העידו חייבות לצאת מהאולם כדי לא להכיר את סודות טקס ההשבעה\החקירה של מפקחי מעצר.

הנחקרת הראשונה היתה עפרה, תושבת יפו, והתובעת עשתה מאמץ גדול להוכיח כי אין זה הגיוני שהיא תבוא לפקח על טאטור בריינה. עפרה הזכירה כי היא כבר באה ביום שישי להוציא את טאטור ל"טיול" אך הן נאלצו לקחת עימן גם את אביה של טאטור כמפקח מורשה ובכך גרמו לו להפסיד יום עבודה. והינה, היום יום שלישי והיא הגיעה לבית המשפט בנצרת ב-9 בבוקר כנדרש…

התובעת ניסתה גם להרתיע את עפרה באמרה כי המשפט יכול להימשך עוד חודשים ארוכים. האם תוכלי לפקח על טאטור לתקופה כה ארוכה? כאילו שאינה יודעת בעצמה כי הוספת מפקחים מקילה על כולם את המלאכה והיא נותנת פריבילגיה למפקחות החדשות ללוות את העצורה אך אינה מהווה התחייבות לעשות זאת כל יום או כל שבוע.

השופט נראה סקרן והוסיף שאלה "מטעם בית המשפט". האם את חברה בעמותה או מפלגה? עפרה שמחה לספר כי היא חברה בעמותה בשם "אני ישראלי" שניסתה לשכנע את הממשלה להכריז על "לאום ישראלי" משותף לכל אזרחי המדינה. היא אף סיפרה שהעמותה ניסתה, ונכשלה, להשיג מטרה זו באמצעות פניה לבג"ץ. נראה שהוקל לשופט בכך שיכול היה להדביק סיווג פוליטי למפקחות המתנדבות, והוא שאל, שלא לפרוטוקול, האם כל המפקחות חברות באותה עמותה.

ממפקחת למפקחת החקירה נהייתה קצרה וטכנית יותר. כמו שכתב ברכט, גם הרשע מעייף. שאלה אחת איפשרה לחרוג קצת מהנושאים הטכניים של פיקוח על העצורה… כאשר נשאלה עדית האם היא יודעת במה טאטור מואשמת היא אמרה כי היא יודעת שמדובר בפוסט שפירסמה בפייסבוק ופורש בשונה מכוונתה. היא גם הזכירה כי קראה את השיר ולדעתה אין בו הצדקה להחזקתה במעצר בית.

Victory_Dareen_and_Lawyer_Haya

תמונת ניצחון – עם עו"ד היא אבו ורדה

השופט לא מצא פגם במפקחות המוצעות ושאל שוב את התובעת האם אפשר להגיע להחלטה בהסכמה. התובעת ביקשה רשות להתייעץ עם הממונים עליה וחזרה ואמרה שעדיין אין תשובה. זה כבר היה יותר מידי לשופט, שהחליט שהוא זה שנותן את התשובות באולם. הוא ביקש מהצדדים לסכם ואישר את שלושת המפקחות.

(דיווח יותר מפורט באנגלית על מהלך הדיון אפשר למצוא כאן).

מאמר מעולה ומדיניות עריכה תמוהה ב"הארץ"

עיתון הארץ פרסם במוסף יום שישי מאמר מעולה מאת יהודה שנהב תחת הכותרת "מחזה האבסורד: מדינת היהודים נגד המשוררת דארין טאטור". המאמר מסקר את עדותם של פרופ' ניסים קלדרון, מומחה לשירה, ודר' יוני מנדל, מומחה לתרגום מערבית לעברית, במהלך מסכת ההגנה במשפטה של טאטור. עיקר המאמר מורכב מציטוטים מדהימים ממהלך החקירה הנגדית המעלים תהיות על מושגי יסוד של שירה ותרגום בעיני התביעה והמשטרה. תקראו ותהנו!

בסוף המאמר מופיעה תגובה (סוריאליסטית מעט) מטעם הפרקליטות, פרקטיקה עיתונאית ידועה ומקובלת. מה שפחות מקובל הוא שבסוף המאמר מודבקת שלא כדרך הטבע גם "כתבה" נוספת מטעם העיתונאית רויטל חובל שעיקרה חזרה על טענות המשטרה והפרקליטות כפי שהן מופיעות בכתב האישום. זוהי אותה פרקטיקה עיתונאית ישנה של כיסוי "ענייני ערבים" על ידי ציטוט בלתי ביקורתי של שקרי המשטרה – שרבים מהם יכולים להיות מופרכים בבדיקה פשוטה של העובדות.

בסיום הכתבה אף מביאה לנו העיתונאית\דוברת את התרגום המעוות של השיר כפי שתורגם על ידי שוטר והופיע בכתב האישום. כיוון שידוע כבר כי המשוררת עצמה מתנגדת לתרגום זה ואף עד מומחה העיד בבית המשפט כי זה תרגום מוטה שנועד להפליל – לא ברורה הבחירה של הארץ להביא באופן בלתי ביקורתי דווקא תרגום זה של השיר. עבודה עיתונאית ראויה היתה יכולה להשוות בין התרגומים או אף לבחון על ידי מישהו שיודע ערבית את ההבדלים מול המקור. האם אי אפשר למצוא מישהו שיודע ערבית כדי לסקר משפט שבמרכזו שיר שנכתב ופורסם בערבית?

סולידאריות

תשמרו את התאריך: ב-30 באוגוסט בשעה 8 בערב יתקיים ביפו ערב אמנותי בתמיכה בדארין טאטור במאבקה למען חופש האמנות וחופש הדיבור.

עדכונים שוטפים על המשפט אפשר למצוא בדף הפייסבוק Free Dareen Tatour וכעת גם באתר צנוע מחוץ לפייסבוק שהקימו תומכיה. אפשר גם לתרום כאן לכיסוי הוצאות המשפט.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: