דילוג לתוכן

הפגנת אחד במאי אנרכיסטית בחיפה: מהים עד הנהר, פלסטין תשוחרר!

מאי 3, 2017

היום (שלישי ה-2.5.2017) התקיימה תהלוכת השיבה ה-20, בהשתתפות עשרות אלפים, בכפר ההרוס כאברי שבגליל. היה זה אירוע מדהים בעוצמתו המוכיח כי ככל שהציבור הערבי הפלסטיני מתאושש בהדרגה מהנכבה של 1948 הוא אינו מוכן לעבור עליה לסדר היום ותובע לבטל את תוצאותיה ההרסניות. אולם בהזדמנות זאת רציתי לכתוב דווקא על הפגנה אחרת, שקרוב לוודאי שלא שמעתם עליה, הפגנה אנרכיסטית שהתקיימה אתמול ב-1 במאי בחיפה.

מסורת ישנה חדשה

כבר בשנה שעברה התקיימה בחיפה תהלוכת אחד במאי ביזמת הארגון האנרכיסטי "אחדות". אחרי ששנים רבות לא היה מי שיציין בחיפה את האחד במאי במתכונת פוליטית המקובלת עלי, שמחתי על ההזדמנות להשתתף בצעדה שהתקיימה מכיכר הבהאים ("אונסקו") שבמושבה הגרמנית ועד כיכר ח'מרה (אלחנאטיר, "פריז") בעיר התחתית. העובדה שהתהלוכה התקיימה גם השנה באותה מתכונת ובאותו מסלול מעוררת תקווה כי מתפתחת מסורת חדשה במפת הפעולה הפוליטית בחיפה.

The demo starts - AntiFa smaller

ההפגנה מתחילה – פעולה אנטי פשיסטית

כשהתאספו הפעילים ברחבה שליד כיכר הבהאים נראה היה כי מספר המשתתפים פחת לעומת השנה הקודמת. אולם כשהחלו לצעוד ולקרוא סיסמאות נראה בעליל כי המסר הפעם יותר חד וברור. אחד הפעילי הסביר כי בגלל שה-1 במאי נפל השנה ב"יום הזיכרון" של מדינת ישראל אותם פעילים שעדיין לא השתחררו מהשפעת הציונות פשוט לא באו.

ההזמנה

ההזמנה בפייסבוק הופיעה ב-4 שפות לפי הסדר: ערבית, עברית, אנגלית ורוסית. את הנוסח העברי אני מצרף כלשונו בסוף כתבה זו. ההזמנה מלמדת הרבה על העולם האידיאולוגי של המארגנים: דגש על האנרכיזם כתנועה ועל המאבק ההיסטורי של העובדים נגד שלטון בעלי ההון, עמדה נחושה נגד הציונות וראיה כוללת של הכיבוש והטיהור האתני הן בשטחים שנכבשו ב-48 והן באלו שנכבשו ב-67, שילוב של סיסמאות בנות השגה ממאבקים בהווה, כמו התביעה להסכם קיבוצי לעובדי התאגידים העירוניים, עם "סיסמאות מעבר" שנועדו לאתגר את השיטה כמו יום עבודה בן 6 שעות.

Demo Kurdish Flag Bahai temple smaller

דגל רוג'אבה בהפגנה בחיפה

ההזמנה להפגנה אף כוללת קריאה למשטרה שלא להפריע להפגנה ולא לחטוף מפגינים. ההנחה המובנת מאליה בימים אלו היא שהמשטרה קוראת את ההזמנות להפגנות המתפרסמות בפייסבוק. המשטרה אכן שמה לב להזמנה והגיעה מבעוד מועד לאזור הכינוס. תחילה הודיעו השוטרים כי לא יאפשרו להפגנה לצעוד, אולם לאחר מכן שינו את דעתם והודיעו כי אם ההפגנה תצעד על המדרכות ולא תחסום רחובות הם לא יפזרו אותה.

הסיסמאות

הסיסמאות שנקראו על ידי המפגינים בעת הצעדה, כל הדרך במורד שדרות הכרמל ומשם ברחוב "העצמאות", הבנקים ורחוב יפו, היו רבות ושונות. אחת הבולטות שבהן הייתה "אלרטה, אלרטה, אנטי פשיסטה", בהתייחס למרכיב החשוב של Anti-Fa בהתארגנות האנרכיסטית המקומית. סיסמאות אחרות קראו להתארגנות עובדים, הסבירו כי "ההון חופשי, אנחנו עבדים", וסיכמו כי "חומות, כיבוש, קולוניאליזם – זה הכול קפיטליזם".

May 1 In down town Haifa

צועדים בעיר התחתית – אחד במאי 2017

חלק חשוב מהסיסמאות הוקדש להתנגדות לדיכוי הפלסטינים, השאלה המרכזית לכל התארגנות בארץ. הדגש זה חשוב עוד יותר בהתחשב בכך שכמעט כל המשתתפים היו יהודים (או צאצאי מי שהיגרו לארץ במסגרת הציונות) וההפגנה צעדה בעיקר בשכונות הערביות של העיר. ההפגנה הביעה תמיכה ברורה בזכות השיבה, הבטיחה לא לשכוח את הנכבה וקראה "זכויות שוות פה לכולם, מהירדן ועד הים" ו"מהים עד הנהר, פלסטין תשוחרר".

להתחיל בהפלת החומות ביננו

כסוציאליסט אני נהנה להשתתף בהפגנות אנרכיסטיות, למרות שהזן המקומי של אנרכיזם סובל מעודף "מפלגתיות" ו"אידיאולוגיות" בניגוד לראיה כוללת של המאבק ההיסטורי בין מנצלים ומנוצלים והסתמכות קודם כול על תנועת ההמונים. לטעמי ההבדל הוא שהסוציאליסטים מוכנים יותר "להתלכלך" בצעדי ביניים שנועדו לשרת את המאבק, צעדים שלפעמים הוכיחו את יעילותם ולפעמים הפכו מלכודת מוות, בעוד האידיאולוגיה האנרכיסטית מנסה לשמר את טוהר המטרה המשותפת לשני הזרמים, אבל אינה מציגה דרך ברורה להגיע אליה.

הבעיה הקשה יותר עם האנרכיזם המקומי היא הרקע החברתי. במידה רבה התנועה התפתחה בחוגים זעיר-בורגניים בקרב חברת המהגרים היהודית כהמשך למחשבה הפוליטית ולאידיאולוגיה האירופית, כמו הזרמים הטרוצקיסטים והשמאל החדש בשנות השישים והשבעים. עבור רבים האנרכיזם הוא פיתרון נוח יחסית, המאפשר לאמור שאני "נגד כל מדינה" ובכך להקל על הצורך להיות במיוחד נגד האפרטהייד הישראלי כמשטר קולוניאליסטי גזעני לא לגיטימי גם במונחי הדמוקרטיה המערבית.

March of return Kabri

תהלוכת השיבה, 2 במאי 2017, כאברי

הפגנת האחד במאי בחיפה, העמדה הברורה בתמיכה במאבק הפלסטיני, ההזמנה שראשיתה בערבית ואף כתיבת שם העיר "חיפא" כמו בכיתוב הערבי – כל אלה מעידים על נכונות פוליטית לעשות את הצעד ההכרחי ולהתחבר עם תנועת השחרור של העם הפלסטיני. אולם הסכנה היא כי החומות האידיאולוגיות והארגוניות של האנרכיזם ישמשו לשימור החומה החברתית המפרידה בין בני המהגרים לבין האוכלוסייה הילידה, ובכך יבטיחו את שימור האנרכיזם כתופעה עקרה מהשפעה פוליטית ממשית. החבורה הנפלאה של צעירים שקראו אתמול לשחרור פלסטין ולשיבת הפליטים לא הופיעה היום לתהלוכת השיבה, נקודת שיא בתנועת ההמונים הממשית למען אותה מטרה. לפני שנוכל לשנות את העולם עלינו להיות מסוגלים לשנות את עצמנו ולהפיל את החומות שהציב המשטר אפילו בין מתנגדיו.

נוסח ההזמנה להפגנה כפי שהופיע בפייסבוק

ב1886 בשיקגו, במסגרת המאבק לקיצור יום העבודה ל-8 שעות, נידונו למוות שמונה פעילים אנרכיסטים במשפט ראווה. מאז מצוין האחד במאי כיום זיכרון למי שנפלו במאבק לשחרור עובדי העולם, וכיום להמשך המאבק בהון ובשלטון.

השנה האחד במאי יוצא בערב יום העצמאות, היום בו הציונים חוגגים את הטיהור האתני שבו הם גרשו 700,000 פלסטינים החל מ-47'. הנכבה ממשיכה להתקיים גם היום, הן בגדה המערבית, הן ברצועת עזה, והן בשטחי 48': שלטון צבאי, גירוש ישובים בדואים, מעצרים מנהליים וכו'. לכן נהפך זה ליום אבל משותף לקורבנות הקפיטליזם והאפרטהייד הציוני כאחד.

Event Facebook May 1st 2017

דף ההזמנה בפייסבוק

אנחנו דורשים/ות מהמעסיקים ובעלי-ההון:

  • יום עבודה של 6 שעות, ללא הרעה בתנאים.
  • ועד עובדים דמוקרטי ומייצג לכל מקום עבודה
  • שכר מינימום 50 ₪ לשעה

אנחנו דורשות מהמשטרה:

  • לא להפריע למרחב הדמוקרטי
  • לא לפגוע בזכות ההפגנה
  • לא לחטוף את המפגינים/ות

השנה חלו (ועדיין נמשכים) מאבקים רבים של עובדיםות בחיפא לשיפור תנאיהם ושיפור זכויותיהן. ביניהם עובדי התאגידים העירוניים (הכרמלית, המוזיאונים, התזמורת הסימפונית ועוד) ועובדי חיפה כימיקלים. נעמוד לצידם בהפגנתנו בתמיכה וסולידריות מלאה בקריאה למעסיקים ולעירייה:

  • לחתום על הסכם קיבוצי עם כל עובדי התאגידים העירוניים
  • להפסיק את תהליכי ההפרטה
  • למצוא מקום עבודה חלופי לכל עובדי חיפה כימיקלים
  • להעסיק ישירות את כל עובדות הניקיון והשמירה באוניברסיטת חיפא ולאפשר להן להתאגד

אנחנו מכירות בשילוב הדיכויים המגביל את אפשרויותיהן של קבוצות מדוכאות רבות כמו נשים, להטבפא"ק, פלסטיניםות, בעלי מוגבלויות ועוד וקוראות למאבק משותף בכל הדיכויים ובכל ההצטלבויות בסולידריות מעמדית.
נתכנס ב- 18:00 בכיכר אונסק"ו במושבה הגרמנית ונצעד לכיוון כיכר פריז.

סמלי מדינות או מפלגות לא יתקבלו בברכה.

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: