דילוג לתוכן

ישוחרר פעיל זכויות האדם פיראס עומרי!

מרץ 29, 2017

(כתבה כללית  יותר באנגלית על הרקע למעצר פעילי התנועה האסלאמית לשעבר התפרסמה ב-Free Haifa.)

בשעה 01:00 בלילה, לפנות בוקר יום רביעי ה-22 במרץ 2017, פשטו כוחות משטרה על בית משפחת עומרי בכפר סנדלה, כפר הנמצא בתוך הקו הירוק על הדרך המובילה מעפולה לג'נין. לפני שעצרו את אב המשפחה, פיראס עומרי, בן 45, הם זרעו הרס וטרור בבית, מפחידים את שני הילדים הקטנים שהוערו משנתם, מחפשים בצורה שנועדה לא למצוא דברים אלא לבלגן את הבית בשיטות המוכרות בכל משטר כיבוש צבאי. תמונות הבית שפורסמו בהרחבה בעיתונות הערבית מדברות בעד עצמן.

באותו יום הובא פיראס להארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת. התברר שהוצא כנגדו צו האוסר מפגש עם עורכי דינו. המשטרה ביקשה את הארכת מעצרו ב-12 יום ובית המשפט אישר 6.

פעיל זכויות אדם

פיראס עומרי הוא אחד הפעילים המוכרים בחוגים הפוליטיים בתוך הקו הירוק. הוא היה בעבר אסיר בטחוני וכשיצא מהכלא הקדיש את עצמו לזכויות האסירים הפלסטיניים, בין השאר במסגרת עמותת "יוסף הצדיק".

Firas_Omary_Home_after_Search

משטרת ישראל היתה כאן

בהמשך נהיה פעיל מרכזי ב"ועדת הזכויות" (لجنة الحريات) – אחת הועדות הפעילות ביותר מטעם ועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית. הועדה עוסקת באסירים הפלסטינים כמו גם במקרים שונים של רדיפה פוליטית.

כאשר האסיר המנהלי העיתונאי מוחמד אלקיק שבת רעב ושכב באפיסת כוחות בבית החולים בעפולה היה פיראס עומרי בין הפעילים שבילו ימים ארוכים בבית החולים לצד מיטתו. כאשר שתי נשים יהודיות הפגינו נגד המעצר המנהלי בפתח בית החולים והותקפו על ידי אנשי ימין, פיראס בא להגן עליהן ונעצר על ידי המשטרה.

הארכת מעצר תוך מניעת פגישה

היום, שלישי ה-28 במרץ, הובא שוב פיראס להארכת מעצרו בבית המשפט בנצרת. משעה שמונה בבוקר חיכו במסדרונות בית המשפט בני המשפחה ועשרות פעילים ופעילות מהציבור הפלסטיני. בין הנוכחים היו שיח' ראאד סלאח, דר' באסל גטאס, יו"ר בל"ד עווד עבד אלפתאח, ח"כ אוסאמה סעדי ורג'א אגבריה ומחמד כנאענה ממנהיגי אבנא אלבלד.

The lawyers out

עורכי הדין הוצאו מהאולם

עומרי מיוצג על ידי צוות עורכי דין מעמותת מיזאן, אך הוא עדיין אינו מורשה להיפגש עם עורכי דינו. כדי לקיים איסור פגישה זה, ה"נוהל" הוא שהעציר כלל אינו נוכח במרבית הדיון בעניינו. לאחר שהדיון למעשה כבר הסתיים הוצאו עורכי הדין מהאולם כדי שהעציר יוכנס והשופטת, לילי יונג גפר, תוכל לדבר איתו.

שיטה זו מונעת לא רק שיחה והתייעצות בין העציר ועורכי הדין אלא גם מגע עין מרחוק ביניהם. זהו חלק מטרור פסיכולוגי שנועד לבודד את העציר ולשבור את רוחו. רק לאחר שהעציר הוצא מהאולם הורשו עורכי הדין להיכנס כדי לשמוע את החלטת השופטת שהודיעה על הארכת המעצר ב-6 ימים נוספים.

Hearing the news

רוצים לשמוע: בכמה ימים הוארך המעצר? ולמה?

עורכי הדין סרבו למסור לקהל הרב שהמתין לתוצאות הישיבה מה הן ההאשמות המיוחסות לפיראס לפני שיוכלו להיפגש עימו ולשמוע את תגובתו. כרגע ההאשמות הן בגדר אמירות בעלמה שהמשטרה מנפיקה כדי לקבל ימי מעצר – ועורכי הדין מסרבים להיות שופר עיוור לטענות לא מבוססות נגד שולחם שאינו יכול הגיב.

לא תקראו על זה בעברית

המעצר מכוסה בהרחבה באמצעי התקשורת בערבית אך לא תקראו עליו מילה בתקשורת העברית. זהו נוהל מקובל, שבמידה מסוימת נוח לכל הצדדים.

בדרך כלל פירוש מניעת המפגש עם עורכי הדין הוא שהעציר מעונה בחדרי החקירות הסודיים של השב"כ. כל עוד הוא אינו מודה בעבירות שהשב"כ רוצה להדביק לו, נוח לשב"כ להמשיך לנהל את החקירה בשקט. אם הנחקר יודה ויוגש כתב אישום יארגן השב"כ מסיבת עיתונאים חגיגית.

Closed doors

מאחורי דלתיים סגורות

אם החקירה תסתיים, כמו מרבית החקירות מסוג זה, ללא האשמה כלשהי, ילך הנחקר הביתה בשקט ודבר לא יתפרסם. כך השתחררו ראזי נבולסי, מג'ד כיאל וחסן נדף – פעילים בולטים אחרים שדיווחתי בעבר על נסיבות מעצרם.

אם התקשורת העברית תעלה על הנושא תוך כדי החקירה יתחילו הפוליטיקאים להסית נגד העציר ונגד הציבור הערבי בכלל והלחץ על השב"כ לסחוט הודאות בכל האמצעים או לתפור תיק יגבר. כך שהשקט בתקשורת העברית מגביר את הסיכוי שהעציר ילך הביתה…

מצד שני כך גם נשמר השקט הנפשי של הציבור היהודי, כולל זה הדמוקרטי, ששומע על המקרים הבודדים של מי שמורשעים בעבירות טרור אך יכול להתעלם מהשגרה של מעצרים, חקירות, שלילת זכויות יסוד ועינויים שהיא מנת חלקם של רבים מהפעילים הפלסטינים.

אז, בבקשה, אל תשתפו את הפוסט הזה…

עדכון מה-3 באפריל 2017

(מתוך דף הפייסבוק "נעצור את מתווה פראוור")

בית משפט השלום בנצרת האריך את מעצרו של פיראס עומרי, עד יום ראשון ה-9.4.2017. עומרי הוא מהפעילים המרכזים של ועדת החירויות והאסירים של ועדת המעקב, ופעיל לשעבר בתנועה האסלאמית (הצפונית) אשר הוצאה מחוץ לחוק בנובמבר 2015. זוהי הפעם השלישית בה מוארך מעצרו של עומרי, לשישה ימים בכל פעם, ללא הגשת כתב אישום כנגדו.

לפני יומיים, אחרי 10 ימים בתנאים של מניעת מפגש, סוף סוף הותר לפיראס עומרי לפגוש עו"ד.

כמו כן, אתמול הוארך מעצרו של ד"ר סלימאן אגבאריה, שהיה פעיל מרכזי באותה תנועה לפני הוצאתה מחוץ לחוק.

From → Uncategorized

5 תגובות
 1. סוף הפוסט, המבקש לא לשתף אותו מעלה אצלי דילמה. בכל זאת, *אתה* כותב על המעצר בעברית, ויש "סכנה" (או אולי גם סכנה, ללא מרכאות) שהפוסט יצוטט וישותף וידווח בעברית בעקבות זאת. למה החלטת לכתוב על כך בעברית?

  • הדילמה בהחלט אמיתית וכואבת…
   אבל, כמו שאפשר לראות, החלטתי כן לכתוב ולפרסם בעברית.
   השורה האחרונה בהחלט נועדה להבליט את הסתירה שבמצב ולעורר שאלות.
   בכל מקרה כדאי לזכור שאין דעת קהל בישראל שיכולה להגן על הזכויות הדמוקרטיות… וזה חלק מהעובדה שאין דמוקרטיה בקולוניאליזם.
   מה שכן אפשר לדעתי ליצור הוא הרחבה (מצומצמת) לעברית של תרבות ההתנגדות הפלסטינית.

 2. YUVAL YONAY permalink

  תודה.
  איך משתפים בפייסבוק?
  יי

  • צריכים להיות כפתורי שיתוף בתחתית המאמר…
   או שאפשר לשתף את הפוסט מעמוד הפייסבוק שלי

Trackbacks & Pingbacks

 1. Free Political Detainees Firas Omary and Suleiman Agbariya! | Free Haifa

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: