דילוג לתוכן

בבית המשפט של הפיראטים

דצמבר 21, 2016

הכתבה הבאה פורסמה אתמול ב"שיחה מקומית"

כבר יותר מעשר שנים שרצועת עזה נמצאת תחת מצור משתק, שהופך אותה לבית הכלא הגדול בעולם. אנו, כחלק מכוחות הקדמה והעולם הנאור, כמעט ולא עושים כלום כדי להתמודד עם העוול הנורא שנגזר על שני מליון תושביה. לכן שמחתי כשקיבלתי דואל ובו הזמנה לבוא לבית המשפט בחיפה בשעה אחת בצהרי יום שני ה-19 דצמבר, למחות על החרמת הספינה "זייתונה" שניסתה להגיע לעזה למרות המצור.

כזכור הספינה "זייתונה-אוליבה" הפליגה לעזה ממסינה שבאיטליה כשעל סיפונה 13 נשים, ביניהן כלת פרס נובל לשלום מצפון אירלנד מיירד מגוייר שכבר השתתפה במשטים קודמים וגורשה מישראל. ב-5 באוקטובר השתלט כח צבאי ישראלי על הספינה במים בינלאומיים, עצר את הפעילות שעליה והשיט את הספינה תחילה לאשדוד ואחר כך לבסיס חיל הים בחיפה.zeitouna-boat-to-gaza

מסתבר שבחסות המצור על עזה מתפתח בחיפה ענף משפטי-כלכלי חדש. ספינות המנסות לפרוץ את המצור ולהביא עזרה הומניטארית לנצורים בעזה נעצרות ונתפסות על ידי הצבא – אבל בכך רק מתחיל מסע הייסורים שלהן. כדי להרבות את הנזק לבעלים ולהרתיע מפני נסיונות נוספים, הצבא מחרים את הספינות ומביא אותם למעגן הפיראטים בחיפה. אולם לפיראטים המודרניים  אין רטיה על העין והם מחלקים את שללם בהתאם לחוק הישראלי ובתי המשפט שלו – או, ליתר דיוק, לפי החוק הבריטי בדבר "שלל ימי" משנת 1864.

השופט סוקול בבית המשפט המחוזי בחיפה מתמחה בתפקידו כ"בית המשפט לימאות". מנגד עורכת הדין גבי לסקי וצוות משרדה מתחילים להתמחות בייצוג בעלי הספינות בניסיון לבטל את החרמתן. בבואם לבדוק ספינה חטופה אחרת הם נתקלו במקרה בזייתונה וכעת הם מתלוננים בבית המשפט כי לא נעשו הצעדים המינימליים הנדרשים כדי לדאוג שלא תינזק. נציג המדינה מצידו מסרב לכל בקשה pirates-flagשלהם להתערבות בית המשפט לקבוע צעדים לתחזוקת הספינה עוד לפני הדיון על עתידה. הוא מסביר כי ציפה שבעלת הספינה לא תגיע לבית המשפט ולא תהיה מיוצגת וכך יוכל לקבל החלטה המאשרת את החרמת הספינה ללא כל דיון.

מי שכן בא מוכן לדיון הם "כוחות הביטחון" שכנראה לקחו לתשומת ליבם את המכתב שקרא לבוא ולמחות נגד החרמת הזייתונה. נוסף לשלושה אנשי משמר בית המשפט שהקפידו שאף אחד לא יצלם באולם, גם טרם כניסת השופט, חיכו לנו גם שני שוטרים "כחולים" – אם יהיו מעצרים זה יכול לזרז את התהליך. בפועל הקהל שבא למחות היה פחות מעשרה פעילים, רובם מותיקי השמאל החיפאי…

השופט שומר על כבודו ואינו מוכן להיות חותמת גומי. אנו לומדים כי במקרים קודמים היו החלטות שונות – לא בגלל ספק לגבי עצם זכותה של המדינה להחרים כלי שיט אלא בגלל השגות טכניות על תהליך ההחרמה. סדר צריך להיות. אולם אנו שומעים כי גם במקרה שהוחלט לבסוף על שחרור ספינה התהליך מתעכב בערעור ובינתיים הספינה נרקבת ונהרסת בהעדר תחזוקה הולמת. השופט מציע שבעלי activists-in-haifa-court-protesting-gaza-siege-december-19-2016הספינה יביאו מומחה שיציע תוכנית תחזוקה לספינה ואם לא יגיעו להסכמה עם החוטפים יוכלו להגיש בקשה מלומדת ומנומקת לבית המשפט. איני יכול להימנע מלחשוב על גורל אלפי האסירים הנמקים בבתי הסוהר שגם עבורם הענישה הרשמית מוגברת בתנאים קשים ובהזנחה נפשעת כחלק ממערכת ממוסדת של נקמנות והתנכלות.

לבסוף נדחה הדיון עד להגשת עמדה מנומקת בשם בעלת הספינה נגד החרמתה. דיון נוסף נקבע ל-29 בינואר 2017.

ההזמנה לדיון הסתיימה במילים: "פעילים/ות מישראל  החליטו להגיע לבית המשפט כדי להביע מחאה על המשך הסגר ולדרוש את הפסקתו. זוהי זכותם של תושבי עזה להפליג אל מרחבי הים התיכון ולקבל אליהם בנמל עזה ספינות מכל העולם – בדיוק כמו שיש זכות כזאת לתושבי חיפה בה יתקיים המשפט." במהלך הדיון המילים סגר ועזה לא עלו כלל. כמובן שלנו כקהל לא ניתנה זכות הדיבור. אולם נוכחותנו במקום היא הזדמנות לחזור ולאמר: את המצור יש להסיר! לתושבי עזה, כמו לכל אדם אחר, הזכות לחיות בחופש.

עדכון והזמנה לדיון נוסף ב-5 במרץ 2017

בית המשפט לימאות בחיפה ידון מחר (א') בהחרמת "ספינת הנשים" שנסתה לפרוץ את המצור על עזה. פעילי שלום וזכויות אדם יקיימו נוכחות באולם בית המשפט.

חמישה חודשים אחרי תפיסתה של ספינת הנשים  "זייתונה-אוליבה" במים בינלאומיים על ידי חיל הים הישראלי, בית המשפט לימאות בחיפה ממשיך לדון בבקשת ממשלת ישראל להחרים את הספינה. הדיון יתקיים מחר, יום א' ה-5 למרץ, בשעה 9:30 בבוקר, בבית המשפט המחוזי בחיפה, רחוב פלי"ם 12 בפני השופט רון סוקול, חדר 617. את העותרים נגד הפקעת הספינה מייצגת עו"ד גבי לסקי. פעילי ופעילות שלום וזכויות אדם יקיימו נוכחות באולם בית המשפט.

בינתיים תלוי ועומד ערעור לבית המשפט העליון על מקרה קודם מאותו סוג, הנוגע לספינה השוודית "מריאן" שגם היא נתפסה בנסיבות דומות ב-2015.

זהר רגב,  אזרחית ישראלית ממארגנות משט הנשים, אומרת: "ב-16 באוקטובר הגישה מדינת ישראל תביעה להחרים את סירת המפרש זייתונה-אוליבה, שאני רשומה כבעליה. מאז אנו מנהלים מאבק משפטי וציבורי להחזרת הספינה. אנו מאמינים שתפיסתה של 'זייתונה אוליבה' הייתה בלתי חוקית. מחאתנו הבלתי אלימה אינה מאיימת על מדינת ישראל. על סמך החלטות קודמות של בית המשפט, אנו חושבים שבסופו של דבר רכושנו יוחזר לנו".  

קואליציית משט החרות היא ארגון בינלאומי הטוען לזכות מחאה בלתי אלימה כנגד המצור על עזה.  הקואליציה נוקטת מזה מספר שנים פעולה ישירה של משלוח ספינות לחופי עזה כדי לקרוא תגר על הסגר שמוטל על הרצועה. ספינת המפרש זייתונה-אוליבה, ועליה שלוש-עשרה נשים ממדינות שונות הייתה הניסיון האחרון עד כה במסגרת משט הנשים. גם היא, כמו ספינות קודמות, נחטפה בלב ים על ידי כוחות הכיבוש הישראליים – הפעם בעזרת חיילות מיחידת "סנפיר" שהוקמה במיוחד לצורך זה. היחידה הוצגה בתקשורת כ"יחידת חילוץ" בעוד המציאות היא שצעירות אלו משמשות כיסוי נאה למדיניות אכזרית שגוזרת תנאים בלתי אנושיים עבור שני מיליון בני אדם בעזה.

משט הנשים לא היווה איום כלשהו על בטחונה של מדינת ישראל, ועל כן תפיסת כלי השיט במיים בינלאומיים הייתה התקפה בלתי מוצדקת לחלוטין. ובאופן מהותי, המצור על עזה אינו חוקי מכיוון שהוא מפר את החוק הבינלאומי. כעונש קולקטיבי, הוא סותר את אמנת ז'נבה עליה חתומה מדינת ישראל, מכיוון שהנזק שנגרם כתוצאה ממנו לאוכלוסיה האזרחית הפלסטינית גדול באופן בלתי מידתי לחלוטין לעומת כל מטרה בטחונית שהוא אמור לספק לישראל.

הדיון על הפקעת הספינה מתקיימת בדיוק ברגע בו שוב חזרה תשומת הלב התקשורתית בישראל לנושא רצועת עזה, וגם גורמים ממסדיים בלב המערכת הפוליטית והצבאית בישראל מודים כי עזה שרויה במשבר הומניטרי חמור ביותר. תנאי החיים בעזה אינם אנושיים והסבל שנגרם לתושבי הרצועה הינו בלתי נתפס, זכויות האדם הבסיסיות ביותר נמנעות מהם. כל אדם הגון ובר דעת צריך לפעול להסרת המצור ולא לאפשר את המשך קיומו.

שחרור הספינות הבינלאומיות שנתפסו, כמו "זייתונה-אוליבה", צריך להיות מלווה בשחרורן של כל ספינות הדיג הפלסטיניות שנתפסו גם הן בידי חיל הים של מדינת ישראל. יש לכבד את זכותם של דייגי עזה לגישה בלתי מוגבלת למים הטריטוריאליים שלהם, ולחדול מן ההתקפות הצבאיות הבלתי פוסקות להן נתונים כיום הדייגים.

פייסבוק

https://www.facebook.com/groups/788559784592543/permalink/1220062438108940

פרטי הגעה לבית המשפט:

.בית המשפט המחוזי בחיפה הוא חלק מקומפלקס של כל בתי המשפט לדרגותיהם בחיפה

מי שמגיע ברכבת: לנסוע עד התחנה הנקראת "יד השמונה" בעיר התחתית ומשם 7 דקות הליכה ברגל מזרחה.

המקום מוכר לכל עובר אורח – מרחוק רואים את המגדל הגבוה "מגדל המפרש" – זה באותו הקומפלקס, מצד שני של הכביש.

מי שנוסע העירה במטרונית: תחנת קריית הממשלה.

 

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: