Skip to content

פירומנים בראש המדינה

נובמבר 25, 2016

בדרך הביתה היום שמעתי חדשות. הרגל גרוע שקשה להיגמל ממנו. הפעם היתה חדשה משמחת. התקדמות בחקירת מקור השריפה ב"בית מאיר". נראה, כך אמרו בחדשות, כי הפלסטינים שנעצרו בקרבת מקום היו גנבי רכוש ולא מציתים. מקור השרפה, נאמר, הוא כנראה נורי התאורה שירו כוחות הביטחון במהלך המרדף אחר הגנבים.

כל כך אירוני. כל כך אופייני. הכוח הבלתי מרוסן שפועל בשם "ביטחון התושבים" הוא גורם הנזק העיקרי.

התוצאה לא תשתנה. הפלסטנים יענשו בחומרה, גם אם לא היו גנבים אלא עוברי אורח שנעצרו על לא עוול בכפם. שניים מהם, כך אמרו בחדשות, הם שוהים בלתי חוקיים – כפי שמכונים עשרות אלפי הפועלים המסכנים את חייהם ואת חרותם בהפרת חוקי האפרטהייד כדי להביא פת לחם למשפחותיהם. "כוחות הביטחון" ימשיכו לחפש קורבנות פלסטינים נוספים ולשכנע את התושבים היהודים שכל זה לטובתם, גם אם בדרך יגרמו לשריפת בתיהם.

רוחות רעות

אני שונא את הרוח המזרחית הקרה בחורף. היא מיבשת את ידי וגורמת לפצעים בעור. הפעם, ביחד עם הבצורת, היא הביאה גם את גל השריפות. היא נמשכת בדרך כלל כשבוע, ואז מתהפכות הרוחות ובאה הרוח המערבית הטובה ומביאה את הגשם.

fire-over-gaza-2014

אש בעזה ב-2014 – וציבור המעודדים והחוגגים

כך פני הדברים ככל שאנו עוסקים במזג האוויר. אולם במה שחשוב לנו עוד יותר, במזג האנשים והחברה, הרוח הרעה של הקולוניאליזם והגזענות באה מהמערב. עונת הבצורת הפוליטית נמשכת כבר דורות והסוף אינו נראה לעין. כדי למצוא את המציתים הפוליטיים לא צריך חקירה – הם עושים את מלאכתם המתועבת בראש חוצות במהדורות החדשות, מעל דפי העיתונים וברשתות החברתיות.

ב-2006, בעקבות תקרית גבול מקומית, החליטה ממשלת אולמרט להצית מלחמה כנגד תושבי לבנון, כולל הפצצה מסיבית של ביירות. כתוצאת לוואי איזור הצפון כולו, כולל חיפה, הפוגז ושותק למשך 33 ימים, מבלי שהממשלה תישא באחריות כלשהיא לשלום התושבים. מול הפלסטינים מנהלת ממשלת ישראל מסע אינסופי של טיהור אתני, אפליה, הרס בתים ושדות, השפלה ודיכוי – בצורות שונות אך במטרה אחת בעזה, בגדה ובתוך הקו הירוק. מסע זה הגיע לשיאים במסע הטבח בעזה בקיץ 2014. ההתנכלות השיטתית לחופש הפולחן של המוסלמים במסגד אלאקסא והחלום המטורף "לבנות את בית המקדש" במקומו עלולים להצית תבערה אזורית גדולה בהרבה.

עבור מר נתניהו וחבר מרעיו השרפות האחרונות היו הזדמנות נוספת להצית את אש ההסתה והשנאה כלפי האוכלוסיה הערבית במטרה להשכיח את השחיתות וההסתאבות של הממשל הישראלי.

פרספקטיבה היסטורית

השר בנט מיהר לרתום את אש השרפות לתדלק את הסטרט-אפ הפוליטי שלו לנישול התושבים הערבים מהארץ. לדבריו לא רק שהערבים הם שעומדים מאחורי גל השרפות, אלא שזה מוכיח כי הם אינם בעלי הארץ האמיתיים, כי "רק מי שהארץ לא שלו מסוגל לשרוף אותה".benet

ראשית כדאי לכולנו לפתח זיכרון היסטורי קצת יותר מעמיק מהשליפות של בנט. בזמן מלחמות נפולאון השתמשו ספרד ורוסיה בהצלחה בטקטיקה של "אדמה חרוכה" כדי להגן על אדמותיהם מול הפולשים הזרים. כך גם התגוננה רוסיה הסובייטית נגד הפולש הנאצי במלחמת העולם השניה.

במהלך מלחמת העצמאות של ארגנטינה, באוגוסט 1812, החליט הלוחמים לעצמאות על פינוי פרובינצית "חוחוי" והרס התשתית החקלאית בה כדי למנוע מהצבא המלוכני הספרדי שהתקדם מכיוון פרו להנות מהם. החלטה קשה זו נחשבת אחד הקורבנות הקשים שהקריב העם הארגנטינאי במאבק לחרותו.

אם מרבית הפלסטינים הנאבקים לחרותם בארץ – ארצם – מתנגדים לשרפות כאמצעי במאבק אין זה משום שהם "בעלי הארץ" או משום שהשרפות הן אמצעי פסול מעיקרו. תנאי המאבק כאן פשוט שונים מעיקרם. כאן אין מאבק בצבא פולש שניתן למנוע ממנו להנות מפרות חבל ארץ על ידי שריפתו. כאן האוכלוסיה הילידית והאוכלוסיה המתנחלת מעורבבים זה בזה במידות שונות בכל רחבי הארץ והרס שיטתי יפגע בכולם ובראש ובראשונה באוכלוסיה הערבית הפלסטינית המוחלשת והפגיעה מכל הבחינות.

exodo_jujeno

משאירים אדמה חרוכה בחוחוי

המאבק כאן הוא למען חיסול הגזענות והאפליה ומציאת הבסיס לחיים משותפים תוך מתן מלוא הזכויות לכולם. מה שמסכן את עתידנו כולנו הם הגזענות, הפחד והשנאה שזורעת הממשלה והמסיתים מטעמה ומטעם "כוחות הביטחון".

עבור נתניהו, בנט ודומיהם הפרוייקט הציוני הוא סטארט אפ שצריך לנפח ולהפיק ממנו מקסימום רווחים עד האקזיט. מי שרוצה להמשיך לחיות בארץ לטווח ארוך, ולהתשתלב במזרח התיכון שבו יותר מ-400 מליון ערבים, לא היה עוסק בהסתה ובזריעת שנאה – הן בדיבורים ומה שחמור יותר במעשים.

לא צריך לחכות לתוצאות החקירה

האחריות לשרפות אינה רק על מזג האוויר אלא גם על המשטר. סיבה אחת היא שינויי האקלים שאבירי הקפיטליזם העולמי זוממים עכשיו להחריף בחוסר אחריות קולוסאלית בהנהגת טראמפ – שהוא כמובן "טוב ליהודים" וידיד ישראל אמיתי. כמו בכל שעת מבחן אמיתית, ממשלת ישראל מגלה כי הצלחתה בהסתה נגד הערבים פותרת אותה מראש מכל צורך לדאוג לדברים טפלים כמו שרותי כיבוי אש.

בינתיים המשטרה עוסקת בכל המרץ בקריאת חשבונות הפייסבוק שלכם במטרה לחפש את מי לעצור כדי להשביע את תאבון המסיתים בממשלה ובתקשורת. העצור הראשון עליו שמענו הוא העיתונאי אנס אבו דעאבס מרהט שבנגב שכתב פוסטים סטיריים חריפים נגד אותם ערבים ששמחו על השריפות או ראו בהן את זעם האלוהים.

fire-over-nahef-in-the-galilee

האש בנחף. צילום באסל גטאס, פייסבוק

הבעיה היא שכשהאש מתפשטת קשה מאוד לעצור אותה והיא פוגעת בכולם בצורה זו או אחרת. עובדה זו נכונה על אש ההסתה לא פחות מאשר על אש השרפות. ואינני מדבר רק על זהבה גלאון שלא מפספסת הזדמנות להצטרף להסתה נגד הציבור הערבי בעקבות הפרחת ההאשמות הגזעניות בשם "כוחות הביטחון".

איימן עודה, שמנסה להציג את העמדה הערבית בצורה שתהיה מקובלת בתקשורת הישראלית הגזענית, אומר כי "עכשיו בואו נציל את מה שניתן להציל. אחרי זה אם יתברר שיהודי או ערבי נבזה עשה את המעשה הזה צריך לגנות אותו ולהעניש אותו בחומרה". יעל מרום בשחה מקומית כותבת "את הסיבות לשריפות צריך לחקור. אבל איך ניתן לקבוע מהם הממצאים עוד לפני שבכלל נפתחה החקירה?"

ידידיי איימן ויעל, מי יחקור ומי יעניש? המשטרה מנהלת ותנהל ציד מכשפות נגד הערבים באשר הם ערבים. השב"כ יענה ואולי יצליח לסחוט הודאות. יהודים שקוראים בגלוי לשרוף ערבים לא ייענשו. את אלה שמציתים מתוך מניע גזעני לא יחפשו בכלל. אולי יציעו להם ג'וב מפתה שבמסגרתו יוכלו להגשים את חלומותיהם האפלים בצורה חוקית.

גם אם יש ערבים שהיאוש וההשפלה הביאו אותם לנסות ולנקום באמצעות הצתת אש האשמים בכך הם האחראים למשטר האפליה והדיכוי.

אל תחכו לתוצאות החקירה – הארץ, כמו הדג, נשרפת מהראש.

(תודה על הקריקטורה לאיריס בר)

מודעות פרסומת
3 תגובות
  1. מדוייק ועצוב – כרגיל בבלוג הזה… יואב, צריך להיות "הודאות" ולא "הודעות" במשפט: "השב"כ יענה ואולי יצליח לסחוט".

  2. אלי אמינוב permalink

    כאשר בנט אומר: "רק מי שהארץ לא שייכת לו מסוגל לשרוף אותה", הרי הסבטקסט של דבריו ברור לחלוטין לכל אדם החי בארץ הזאת. הוא מבטא את חלומו של קולוניאליסט מתנחל שמטרתו להחליף את עם הילידים של הארץ הזו בעם המתנחל. זה איננו דבר חדש בהיסטוריה של הקולוניאליזם מסוג זה.
    כיום כבר ברור לחלוטין כי בכל המקרים של קולוניאליזם מיישב כמו אמריקה, אוסטרליה,פלסטין. קנדה וניו-זילנד, השמדת הילידים הנה חלק אינטגראלי של ההתיישבות/התנחלות. במילים אחרות, כוונת ג'נוסייד טבועה בעצם תהליך ההתנחלות המיועד להחליף עם אחד בעם אחר. עד עתה היה הג'נוסייד של התנועה הציונית, מבוקר ואיטי והתבטא בשלב מקדים של הטיהור האתני העצום והמתמשך מזה 70 שנה. התפרצויות ג'נוסייד חמורות מתרחשות אמנם מפעם לפעם ברצועת עזה, המשמשת לישראל שדה ניסוי להרג של תעשיות החימוש והביטחון, אך עדיין לא לבשו צורה מתוכננת ורציפה. לעומת המצאותיו הגזעניות של בנט על זהות המציתים הרי שמציתים בני עם האדונים אינם מציתים יערות. הם מציתים ישירות משפחה ערבית בביתה ונער ערבי כבול וכך גם שומרים על איכות הסביבה.

Trackbacks & Pingbacks

  1. חזרה ל-48 – זו אותה המלחמה | חיפה החופשית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: