דילוג לתוכן

הופעת תאמר נפאר בחיפה הפכה לחגיגת ניצחון על הפשיזם

אוקטובר 21, 2016

(ביום שלישי ה-18.10 הופיע תאמר נפאר בגן האם בחיפה בפני אלפי צופים, בערב הפתיחה של פסטיבל נווה יוסף לתיאטרון קהילתי. ההופעה התקיימה למרות לחצים לביטולה ואיומים לפוצצה. ב-11 בלילה חזרנו הביתה מאושרים ובשתיים לפנות בוקר כבר הספקתי לשגר כתבה ל"שיחה מקומית". חלק ממחיר העבודה עם מדיה מקצועית, שמגיעה לקהל גדול בהרבה, הוא דחיית הפרסום ב"חיפה החופשית". כעת, לאחר שהכתבה ב"שיחה" זכתה לשבע מאות שיתופים, אני מביא אותם גם כאן – וכפיצוי מיוחד לקוראי חיפה החופשית הוספתי גם כמה הערות ותיקונים.)

ביום שלישי, ה-18.10.2016, נקבע ערב הפתיחה של "הפסטיבל לתיאטרון קהילתי" המתקיים זה השנה ה-11 מטעם המרכז הקהילתי נווה יוסף. בדרך כלל פסטיבל כזה מתקשה לזכות בתשומת לב ציבורית. הפעם החליטו המארגנים להרחיב את מתכונת הפסטיבל וההופעות יתקייימו במוקדים שונים ברחבי העיר. אולם מה שהפך את האירוע לאירוע מתוקשר ארצית היתה ההחלטה להזמין את הראפר תאמר נפאר להופעה בערב הפתיחה החגיגי בגן האם.

איומים לפוצץ את ההופעה

כשבוע לפני הזמן המיועד הודיעו פעילי הליכוד בחיפה כי בכוונתם למנוע את הופעתו של נפאר ואף איימו "לפוצץ את האירוע". תא הסטודנטים של הליכוד פתח אבנט בפייסבוק תחת הכותרת "מבטלים את הופעתו המתוכננת של תאמר נפאר בחיפה", גדוש בדברי הסתה וסילופים נגד הזמר, בו נרשמו 249 "נוכחים".

ברווח שבין הבריונים ה"צעירים" בליכוד ובין הבריונות הרשמית השלטונית לא תצליחו להעביר שערה. בין שני המאיימים בפיצוץ ההופעה, שנחקרו והוזהרו ברגע האחרון על ידי המשטרה, היה גם עורך דין בשם טקאטש, דוברה של חברת הכנסת נאווה בוקר.

וכמובן, באופן בלתי נמנע, גם שרת חוסר התרבות מירי רגב לא החמיצה הזדמנות להצטרף לסותמי הפיות ופנתה במכתב לעיריית חיפה בדרישה לבטל את ההופעה.

יופיע או לא יופיע?

police-horses-in-carmel-center_

קהל מגוון הגיע להופעה – גם הם

השמועה על הלחצים והאיומים לביטול ההופעה עברה גם בחוגי השמאל החיפאי שהחל להתארגן לנוכחות מוגברת והתארגנות למניעת פרובוקציות.

בשלב מסויים היה נראה כי עיריית חיפה נכנעת ללחץ הימין… הופיעה הודעה תמוהה מטעם העירייה כאילו "הוארכה הופעתה של הזמרת דיקלה והראפר התבקש לשנות את מועד תחילת ההופעה לשעה 22:00. בשל כך הוא יבטל, ככל הנראה, את הופעתו".

אלא שתאמר נפאר עצמו הזדרז להזים את השמועות כאילו הוא מבטל את הופעתו. ביום ראשון הוא פרסם וידאו מהחזרות להופעה וכתב:

"לגבי הופעה שלי בגן האם חיפה ביום שלישי

"בדרך הביתה אחרי חזרה עם גילי יאלו ומייסא דאו להופעה בשלישי אני פתאום שומע בתקשורת שעיריית חיפה הודיעה שאני ככל הנראה מבטל את ההופעה שלי. אז אני מבין שהעירייה תחת לחצים של שרת התרבות ולהקת הגזענים שלה, ומקווה שאני אבטל, אבל אין לי שום כוונה לתת להם להשתיק אותי ומחכה לפגוש את כולכם בשלישי בחיפה!

"בינתיים מוזמנים ליהנות מוידיאו שצילמנו היום בחזרה…

"חג סוכות שמח"

לבסוף, ביום שני, הודיעה העירייה כי ההופעה תתקיים כמתוכנן.

זכרונות מהכרמל

ההופעה נועדה להתקיים ב"גן האם" שבמרכז הכרמל. הפעם האחרונה שבה היה עימות בין הימין הפשיסטי לבין "הכוחות הדמוקרטיים" בכרמל היתה בזמן המלחמה בקיץ 2014. החזית הדמוקרטית לשלום ולשיוויון (חד"ש), שהחליטה לא להסתפק בהפגנות נגד המלחמה ברחוב הערבי, קבעה הפגנה למוצאי שבת ה-19 ביולי. ראש עיריית חיפה יונה יהב קרא למשטרה למנוע את ההפגנה, אך בית המשפט חייב את המשטרה להעניק לה רשיון.

בליל ההפגנה היה במקום גיוס ארצי של בריוני הימין, שתקפו את המפגינים עוד בדרכם להפגנה, וכן תקפו כל ערבי שנקלע בדרכם. רבים הוכו ברחובות הצדדיים של מרכז הכרמל, כולל סגן ראש העיר חיפה דר' סוהיל אסעד. אוטובוסים שהביאו מפגינים מחוץ לחיפה הותקפו, חלונותיהם נשברו והם נאלצו לחזור מבלי שהגיעו להפגנה. מי שכן הגיע להפגנה היה קורבן לתקיפות בלתי פוסקות, כולל זריקות אבנים.

במהלך השנתיים האחרונות היו מספר נסיונות של הימין לארגן "גיוס" נגד האוכלוסיה הערבית בחיפה. נסיונות אלו התרכזו במושבה הגרמנית, ובדרך כלל הסתיימו בקול ענות חלושה. פעם אחת התארגנו לקבל פני הפגנה של הימין, ולבסוף התברר כי המפגינים "התבאסו" מהפסד מכבי חיפה ולא הגיעו. במקרה אחר היה צריך כוח משטרתי גדול כדי לאבטח תהלוכה של צועקי "מוות לערבים" בשדרות הכרמל (בן גוריון).

אולם היתה זו הפעם הראשונה בה חזרנו כציבור לכרמל – והמתח לקראת ההופעה והעימות האפשרי היה רב.

הופעה חגיגית ומחשמלת

doubling-tamer-nafar-event

מתוך עמוד הפייסבוק "קונפליקט קיטצ'ן" – האיומים והתוצאה

נוכחותם של פעילי הימין היתה מורגשת היטב. קל היה לזהותם לפי דגלי ישראל בהם התעטפו. עוד קודם לתחילת ההופעה הם ניסו לתקוף את חברת הכנסת חנין זועבי… אולם הקהל הגדול, 4,000 משתתפים לפי הערכת המארגנים, בערך חציו ערבים וחציו יהודים להערכתי, בא לשמוע ולתמוך…

המתח בקהל היה גדול… מתי יעלה תאמר על הבמה ומה יקרה אז?

בינתיים כולנו הרענו ללהקות שבטאו יפה את העשייה הקהילתית של מרכז נווה יוסף. היחיד שקילקל את האוירה היה נאום נמלץ, ממסדי ושחצני של נציג הנהלת המתנ"ס שהתפאר בחופש הדיבור בישראל מול ארצות האזור.

אולם ההודעה "הנה יעלה על הבמה תאמר נפאר" פשוט לא הגיעה. במקום זה, באמצע ההופעה של הזמר גילי יאלו הצטרפה אליו מייסא דאו, ואחריה הצטרף גם תאמר, ופתאום התחילו הצעקות "תאמר, תאמר" ומחיאות הכפיים וקריאות העידוד שהשתיקו את הקולות המעטים של קוראי הבוז.

האוירה המחושמלת המשיכה משך כל הופעתם של תאמר ומייסא. הקהל כולו עמד על הרגלים ורבים נופפו בידיהם לקצב השירים, מי במחיאות כפיים, מי בסימן "ווי" או אגרוף מונף, ומי פשוט בתנועה של ריקוד עם המוזיקה. רבים, כמובן, הניפו גם את הטלפונים, והרשת מוצפת בסירטי וידאו שיאפשרו לכם לקחת חלק בחוויה.

הקטרזיס האמנותי התחבר עם פריקת המתח כשהתברר שההופעה עוברת בשלום. הקהל אהב את תאמר ששלח שוב ושוב את אהבתו לחיפה. הראפר הכושל המכונה "הצל" בא לקלל ונמצא מברך – בוידאו שפרסם הוא אומר בעצמו: תראו כמה הרבה אנשים באו להופעה!

tamer-nafar-haifa-18_10_2016

חשמל את הקהל – הופעה שלא תישכח – תאמר נפאר

כאשר ירד תאמר מהבמה הוא זכה לתשואות אחרונות מהקהל והסביר שהוא מדבר עברית וערבית כי הוא איש של חיבורים. ואל אלו שניסו להפריע הוא אמר "פשוט אינני שומע אותכם". קולות הגזענות  טבעו בים התשואות והשמחה.

דיווח תמוה ב"הארץ"

בערב האירוע פרסם עיתון "הארץ" כתבה שמוקדשת ברובה הגדול לגזעני הימין, כולל ציטוטים רחבים ממה שהיה להם להגיד נגד ההופעה. הכתבה אינה מזכירה כלל את קבלת הפנים החמה לה זכה תאמר נפאר מצד רוב רובו של הקהל.

מה שתמוה עוד יותר הוא הניסוח הבא: "ח"כ חנין זעבי (הרשימה המשותפת) הגיעה גם היא למופע, והתעמתה עם כמה צופים במקום." אכן, אפשר לחשוב שחנין זועבי התנפלה על חבורת הפשיסטים… מה לגבי הניסיון של הבריונים לתקוף את גב' זועבי?

קריאה נוספת

הסמרטעיתון "ישראל היום", שאינו מסתיר את מעמדו כשופרם של שוחרי סתימת הפיות, דיווח על ההופעה בעמודו הראשון תחת הכותרת "קריאות בוז ועימותים בהופעת נפאר בחיפה. אולם בכותרת המשנה של הכתבה המורחבת בעמ' 9 תחת הכותרת "שיר, מחאה" כבר נכתב "הופעתו של הראפר תאמר נפאר התקיימה כמתוכנן". ובגוף הכתבה המציאות כבר מנצחת את התעמולה: "זמן קצר לפני הופעתו של נפאר גדשו כמעט 3,500 איש את המדשאה בגן האם והריעו לראפר הערבי". ובסיכום "אל אף המתיחות הרבה, ההופעה… הסתיימה ללא אירועים חריגים".

שמיעה נוספת של אחד מסירטי הוידאו שפרסם הצל מחייבת גם היא התייחסות. הוא פונה שם בפרוש לעיריית חיפה… להזמין אותו להופעה. אכן מחאה פוליטית מעוררת רחמים.

נענע הפגינו גם היא שיאים חדשים בעיתונות מדווחת ללא חת. אמנם הם מדווחים רק על העשרות שמחו כנגד ההופעה ולא הזכירו אפילו את האלפים שקיבלו את תאמר נפאר בעידוד ובשמחה, אבל בכותרת יש ממש סקופ חיובי: "עימותים בהופעת הראפר הערבי-ישראלי תאמר נפאר בחיפה: "לא קורא לרצח יהודים" " (טוב, עברית זה לא… ועיתונות גם לא.)

טיפ

שמעתי את הצל מדבר בוידאו שוב ושוב על "תאמר נאפר" – מסביר כמה הוא מכיר אותו היטב. הצחיק אותי – כיצד הוא מכיר את נפאר אם אפילו את שמו אין הוא יודע… ככה מקובל אצל האדונים הקולוניאליסטים – לשבש את שמם של בני הארץ כשם שהם מעוותים את דעותיהם.

אז לכל מי שרוצה באמת לשמוע ולהבין, צעד חשוב יהיה ללמוד לבטא נכון את השמות הערביים. כאן אין אותיות קשות לביטוי – אך "נאפר" ו"נפאר" בערבית הן מילים אחרות, וההבדל הוא מיקום התנועה הארוכה במילה. תתאמנו על זה.

תיקון טעות

כאשר ירד תאמר מהבמה שמעתי אותו אומר למפריעים "אינני שומע אותכם". נעה שפיגל כתבה ב"הארץ" כי אמר "אני אפילו לא יכול לשנוא אתכם". לא הייתי בטוח מה האמת וכתבתי מה ששמעתי. בסוף מצאתי הקלטה של הקטע בכתבה על האירוע שפרסמה הטלוויזיה החברתית. תאמר אומר שם "אני אפילו לא מצליח לשנוא אתכם." אין ספק שזה יותר עמוק, ובמקרה זה גם יותר מדויק.

article-by-ari-remez

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: