דילוג לתוכן

מדוע נעצרו? כיוון שהם ערבים…

ספטמבר 24, 2016

שמעון ולוי עברו אותה עבירת תנועה. שמעון העשיר זכה ליחס מתחשב ולהגנה טובה ונענש בתשלום קנס. לרוע מזלו של לוי הוא עני, אינו יכול לדאוג להגנה משפטית ראויה והמשטרה ובתי המשפט מתייחסים אליו בקוצר רוח ובחשדנות. לבסוף הוא מוצא עצמו בכלא. לא נכון לאמר כי לוי יושב בכלא בשל עבירת התנועה. הוא יושב בכלא כיוון שהינו עני.

(מאמר זה פורסם גם באנגלית)

מדוע נעצרו חברי בל"ד?

לפנות בוקר יום ראשון, ה-18 בספטמבר 2016, במבצע צבאי-למחצה, פשטה המשטרה על בתיהם של 23 מחברי "אלתג'מוע אלווטני אלדימוקראטי" (הברית הלאומית הדמוקרטית – בל"ד) בערים ובכפרים הערביים מהנגב דרך המשולש ועד הגליל, עצרה "חשודים" והחרימה ציוד. בין העצורים מנהיגים מהשורה הראשונה, פעילים מרכזיים וגם מספר עורכי דין ורואי חשבון שטיפלו בענייני המפלגה. לפנות בוקר יום רביעי נעצרו 13 חברים מרכזיים נוספים בפשיטות דומות.

waiting-for-detainees-sunday-18_9_2016

מחכים לדיון בהארכת מעצר חברי בל"ד – יום ראשון ה-18.9.2016, חיפה

ביום ראשון אחרי הצהריים הובאו העצורים להארכת מעצר, חלקם בבית המשפט בחיפה וחלקם בראשון לציון, מקום מושבה של "היחידה החוקרת" לה"ב 433. אחרי המתנה של שעות במסדרונות בית המשפט בחיפה הייתי נוכח בדיוני הארכת מעצרם של החבר עווד עבד אלפתאח, יו"ר מפלגת בל"ד, ושל מספר עצורים אחרים. מסתבר כי ההאשמות מתרכזות בתרומות שהובאו לכאורה מחו"ל ושימשו למימון פעילות המפלגה. נטען כי התרומות לא נרשמו כראוי או כי היה בהן משום הפרה של חוקי מימון המפלגות. לא נטענה שום טענה של שחיתות ורווח אישי.

כל קורא עיתונות בארץ יודע כי האשמות דומות וחמורות יותר, בקנה מידה גדול בהרבה, תלויות ועומדות, פחות או יותר, נגד כל המפלגות בארץ ובמיוחד נגד המפלגות הציוניות המרכזיות, הליכוד ו"המחנה הציוני". לא שמענו על פשיטות ליליות ועל מעצרים המוניים נגד מנהיגי וחברי מפלגות אלו. לכן ההסבר הנכון היחיד למעצרם של חברי התג'מוע הוא כי הם נעצרו בשל היותם ערבים. אם רוצים לדייק עוד יותר אפשר להוסיף כי הם נעצרו כי הם ערבים פלסטינים המעיזים לבקר את המדיניות הגזענית של ממשלת ישראל ולדרוש דמוקרטיה ושיוויון זכויות מלא לבני עמם.

האשמה חמורה

בשנות ה-80 למדתי בטכניון בחיפה. באותה תקופה נעלמה חיילת בחיפה. פרט לבוש כלשהו שנחשד כשייך לה נמצא בקרבת הטכניון. "צוות החקירה" החליט לעצור לחקירה את כל הסטודנטים הערבים בטכניון…

הזמנות נשלחו למאות סטודנטים ערבים להתייצב לחקירה. את מי שלא קיבל את ההזמנה או לא הופיע לחקירה בזמן מסיבה כלשהי היו השוטרים צדים מאולמות ההרצאות ולוקחים איתם למטה המשטרה בעיר התחתית.

מאוחר יותר סיפרו לי מספר חברים שנעצרו בצורה זו את הסיפור הבא: בעודם יושבים במסדרונות משטרת חיפה מחכים לתורם לחקירה, ניגש אליהם ערבי זקן, בירך אותם לשלום ושאל:

  • ואתם, חבר'ה, למה אתם עצורים?
  • אנחנו, רק בגלל שאנחנו ערבים…

הזקן הסתכל בהם בסבר פנים מודאג ואמר

  • הסתבכתם חברים, זו האשמה חמורה!

אפשר גם למות מזה

כאשר הממשלה מונעת הקמת בית חולים בסכנין, מרכז עירוני בגליל המרכזי המרוחק יותר מחצי שעה נסיעה מבית החולים הקרוב, סיכוייו של מי שעובר תאונת דרכים, התקף לב או אירוע מוחי להישאר בחיים פוחתים באופן ניכר. מי שמת בשל אי קבלת טיפול רפואי בזמן לא נפטר מהתקף לב. הוא מת, בהתאם להחלטה פוליטית של ממשלת ישראל, בשל היותו ערבי.

nazareth-demo-tuesday-20_9_2016-defend-tajamu

הפגנה בנצרת נגד המעצרים – שלישי ה-20.9.2016

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: