דילוג לתוכן

נמשכת ההתעללות במשוררת: מנת מרורים לחג הקורבן (מעודכן)

ספטמבר 12, 2016

(נוסף עדכון מיום שני ה-12.9 בסוף הכתבה)

היום (ראשון ה-11.9.2016) התקיים בבית משפט השלום בנצרת דיון נוסף בתנאי מעצר הבית של המשוררת דארין טאטור.

עורך הדין עבד פאהום הגיש בשמה שתי בקשת קטנות ביותר…

שעות ההתאווררות

מאז חודש מאי הסכימה התביעה לתת לדארין לצאת ממעצר הבית להתאווררות שלושה ימים בשבוע, חמישי, שישי ושבת, לשעתיים כל יום.

ייתכן כי הנדיבות המפתיעה של התביעה אינה נובעת מנדיבות כלל, אלא ההפך. אם עצורה נמצאת במעצר בית מלא עם אזיק והיא נשפטת מאוחר יותר למאסר בפועל יכול בית המשפט להחליט להחשיב את תקופת המעצר כחלק מהעונש. לא כן כאשר מעצר הבית הינו חלקי, אפילו אם מדובר ביציאה למספר שעות בשבוע.

כעת ביקשה דארין להחליף את ימי ההתאווררות, שנקבעו עוד בהיותה בגלות בקרית אונו ומבלי להתייעץ בה, לימים ראשון, שלישי וחמישי. לכאורה בקשה טכנית שאינה אפילו הקלה בתנאים.

התובעת החרוצה ניסתה לנצל הזדמנות זו ולדרוש הגבלה חמורה על חופש התנועה של דארין גם בשעות המועטות שהיא מורשת לצאת מהבית. היא הציעה שדארין תוגבל להתאווררות "בסביבת ביתה" או, לכל הפחות, שיאסר עליה לצאת מכפרה, ריינה. כדי להסביר את גודל הסכנה היא הזכירה כי בקרבת ריינה נמצאים "מקומות תוססים"!

הסנגור התנגד בטענה כי אינו מבין כלל את ההצדקה להגבלה נוספת על חופש התנועה של דארין. הרי עדי התביעה כבר העידו כולם כך שאין שום אפשרות ל"השפעה על עדים" או ל"שיבוש הליכים". כמו כן ציין כי דארין אינה מואשמת כלל בשום עבירה של אלימות שעלולה להתרחש ב"מקומות תוססים".

השופטת דלית שרון גרין מיהרה לציין שהיא דווקא מבינה היטב את חששות התביעה.

נראה כי בזיכרון הקולקטיבי של מנגנוני הדיכוי נשארה טראומה מניסיון הפגנת האחד במאי בנצרת ב-1958 – הפגנה שיצאה בהנהגת המשורר הצעיר תאופיק זיאד והפכה להתקוממות עממית נגד הממשל הצבאי.

כידוע – בין ההאשמות החוזרות ונשנות כנגד דארין היתה הקראת שיר בכנס לציון יום האישה הבינלאומי בנצרת. האם יש לאפשר לפושעת לחזור למקום הפשע? ומה יקרה אם תוזמן דארין להקריא שיר בטכס לזכר חללי אוקטובר 2000 בכפר כנא הסמוכה?

לבסוף נזכרה השופטת כי היא דנה בבקשה של ההגנה להחליף את ימי ההתאווררות, וכי התביעה כלל לא טרחה להגיש בקשה משלה לשנות את התנאים, והודיע לתביעה כי "לא זו המסגרת" לדון בבקשתם.

ארוחת החג

הבקשה השניה היתה לאפשר לדארין לצאת מהבית בימי החג הקורבן המוסלמי (החל מיום שני ה-12.9 ועד יום חמישי) יחד עם בני משפחתה שהם גם "המשמורנים" המופקדים עליה ממילא 24 שעות ביממה.

התובעת התנגדה לאפשר לדארין לצאת ליותר מארוחה או שתיים מחוץ לבית לכבוד החג.

אביה של דארין הסביר כי למשפחה קרובים המפוזרים בישובים שונים בארץ וכי בחג נהוג לבקר את קרובי המשפחה.

השופטת לא השתכנעה וקבעה כי לא תאפשר למשפחה לצאת ליותר משתי ארוחות חג. לצורך ארוחות אלו היא הגדילה את מכסת ההתאווררות בימים שלישי וחמישי השבוע משעתיים לארבע שעות, מ-4 אחר הצהרים עד 8 בערב.

דארין, שחלמה כבר לראות את הים של עכו בחג, נכנסה לדיכאון.

אביה לא יכול היה לכבוש את זעמו ושאל את השופטת איזה מן דמוקרטיה זו שבה מי שרצח יוצא לחופשת חג של שבוע ולעומת זאת למי שלא עשתה כלום הורסים את החג, לה ולמשפחתה.

עורך הדין פאהום הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי שיישמע מחר, שני, בשעה 12:00 בצהרים.

* * *

עדכון לגבי הערעור

יום שני, 12.9.2016, היום הראשון של חג הקורבן.

בבית המשפט המחוזי בנצרת התקיים היום דיון בערעורה של המשוררת דארין טאטור על כך שהורשה לה לצאת מביתה רק למשך שמונה שעות במהלך ארבעת ימי החג.

השופטת תמר נסים שי נסתה, כנהוג בבתי המשפט, לשכנע את הצדדים להגיע להסכמה. אולם התובעת אלינה חרדאק, כמנהג התביעה בכל מה שקשור במשוררת טאטור, התעקשה ולא הראתה כל נכונות לפשרה. לבסוף התנהל בבית המשפט דיון סוער שלווה בהאשמות הדדיות בין התובעת לבין סנגורה של טאטור, עו"ד עבד פאהום.

במהלך הדיון הדגיש הסנגור כי פרק התביעה במשפט כבר הסתיים ולכן אין כל "חשש" לשיבוש הליכי המשפט מצד הנאשמת, חשש שהיה אחד העילות למעצר ולתנאים המגבילים. כמו כן הדגיש כי במשך 8 חודשים בהם נמצאת דארין במעצר בית תחת הגבלות חמורות לא נרשמה אפילו תלונה אחת כנגדה על הפרת תנאי המעצר.

התובעת הודתה כי לא נרשמה שום תלונה כנגד דארין על הפרת תנאי המעצר אך טענה כי הפרסומים הרבים בנושא הינם בפועל הפרת תנאים. היא אמרה לשופטת כי מספיק להדפיס את שמה של דארין בגוגל כדי לראות כמה רבות ההפרות… הסנגור התפלא על איזה הפרות מדברת התובעת, שכן על דארין נאסר לפרסם דברים באינטרנט, אך לא נאסר על אחרים לפרסם פרטים על המקרה או למחות על המעצר והמשפט. בכל מקרה זו הפעם הראשונה במהלך המשפט שהתובעת הראתה כמה היא לחוצה ממסע הסולידאריות עם דארין…

לבסוף הודיעה השופטת כי היא דנה רק בבקשה לחלון התאווררות בחג ולא תוכל להיכנס לכל נקודות המחלוקת. היא קבלה חלקית את הערעור והוסיפה לדארין שני חלונות:

  • שלוש שעות לבקר דודה אחת בריינה. כאן יש לציין כי בקשת דארין לבקר שתי דודות בריינה נדחתה בשם הצורך לשמור על "איזונים" ומתוך טענה כי עברתה של דארין כרוכה בדיבור עם אנשים לכן אין להרשות לה להיפגש עם יותר מידי אנשים.
  • חמש שעות לבקר דודה אחרת במג'ד אלכרום – ניצחון גדול בהתחשב בכך ששני החלונות שקיבלה דארין ביום ראשון הוקצבו לארבע שעות בלבד כל אחד.

כך שהיום היה נצחון קטן (מאוד קטן) בדרך לשחרור דארין –

אבל ראינו גם שהתביעה לא מתרככת והיא עדיין עויינת ולעומתית כתמיד

וראינו כיצד שתי השופטות, אתמול והיום, לוקחות ברצינות תהומית את מיצג השווא המגוחך כאילו דארין הינה "סיכון בטחוני" שיש לשמור על הציבור מפניו. היתה זו הדגמה חיה כיצד עצם הנפנוף במילה "ביטחון" מעוור עיני שופטים ושולל מהם כל שיקול דעת ענייני.

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: