דילוג לתוכן

עם ישראל חי… בסרט!

יולי 28, 2016

הפגנה אנטי פשיסטית בחיפה

ביום ראשון ה-24 ביולי התקיימה ב"מתנס הדר" פגישת הכרות עם פעילי ארגון "שוברים שתיקה".

הימין מתארגן

פעילי הימין ניסו בתחילה לסכל את האירוע על ידי מניעת השכרת המקום. משלא עלה הדבר בידם החליטו לארגן הפגנת נגד.

בחיפה אין בדרך כלל הענות רבה לקריאות הימין להפגנות לעומתיות, אולם בהדר נשתלה מזה מספר שנים התנחלות במימון ממשלתי בשם "הגרעין התורני" – ואנשיו היוו את הבסיס להתארגנות למען השתקת "שוברים שתיקה".Anti Fascist Gathering

אנרכיסטים ואנטי פשיסטים

מנגד פועלת לאחרונה בחיפה קבוצה של אנרכיסטים במסגרת ארגון "אחדות", רובם צעירים יהודים מלאי רוח נעורים והתלהבות.

בצהרי יום ראשון קיבלתי את המסרון הבא:

***Alerta Antifacista***”

היום בשעה 19:00 קבוצה של דתיים לאומנים מתכננים להשתיק הרצאה של ארגון ״שוברים שתיקה״  המתקיימת ברחוב טבריה 15 בשכונת הדר.

הגיע הזמן להפסיק להיות אדישים ולצעוק בקול ברור:

בחיפה הפשיזם לא יעבור בשקט!”

מתחילים

בסביבות השעה שבע היו במקום כ-20 מפגינים אנטי פשיסטים, רובם חברי הקבוצה האנרכיסטית. הם הביאו איתם את דגלי "אחדות". חלקם עטו מטפחות צבעוניות שכיסו את החלק התחתון של פניהם.Fascist shouting

ממול היה בתחילה רק מפגין ימין אחד, ועוד שניים שנראה כאילו הם מחכים להצטרף אם יבואו מפגינים נוספים. בתווך ניצבו כ-10 שוטרים.

התחילו חילופי דברים משני עברי הכביש, כאשר מפגין הימין מתעטף בדגל ישראל.

בהמשך הגיעו מפגיני ימין עם דגלים נוספים, מגאפון ולבסוף גם ציוד הגברה של ממש. רובם דתיים. חברים מהדר אמרו שהם מכירים רבים מהם כפעילי הגרעון התורני, כולל הרב.

גם אלינו הצטרפו תושבים מהשכונה הידועה כמרכז הבוהמה החיפאית, ומספרם עלה על מספר המארגנים.

הצעקות התגברו משני הצדדים וגלשו לפעמים גם לתחרות קריאות ועלבונות הדדיים.

בשיא, קצת אחרי שמונה, היו כ-40 מפגינים מכל צד.

לקראת הסוף שוב היינו יותר – חיכינו שההרצאה תסתיים (בסביבות תשע וחצי) כדי לוודא שהקהל יתפזר בבטחה.

פרובוקציות משטרתיות ומעצר

מדי פעם השוטרים היו מתקרבים אל ההפגנה האנטי-פשיסטית ומנסים לעורר פרובוקציה. הנושא העיקרי שנטפלו אליו היה לובשי הבנדנות. הם טענו שאסור למפגינים להסתיר את פניהם. המפגינים ענו כי עליהם להזהר מפני הטרור של הצל ודומיו שהמשטרה אינה בולמת. המפגינים היו חושפים את פניהם ומזדהים בפני השוטרים, אולם כשהתרחקו השוטרים היו הבנדנות חוזרות.

פעם אחרת הודיעו השוטרים לחבורת מתופפים שהיתה בין מפגיני השמאל כי הרעש שהם עושים מפריע וכי אסור לעשות רעש במקום ציבורי ולא משנה באיזה שעה. רעש התופים היה מינורי ואחד האלמנטים הידודיתיים ביותר לסביבה האנושית ביחס לצעקות משני הצדדים, שלא לדבר על מערכת ההגברה שהפעיל הימין. לבסוף הסתלקו השוטרים באומרם: "אנחנו נותנים לכם עוד חמש דקות לסיים"… התופים נשארו עד סוף ההפגנה.Detention of a demonstrator

באחת הפשיטות על לובשי הבנדנות נעצר אחד מהם שלא הזדרז להזדהות. הוא נסחב בכוח רב לצורכי המחשת עוצמת המשטרה ונזרק לתוך הניידת כמו שק תפוחי אדמה. בעקבות כך התלהטו הרוחות לזמן מה ונראה שיכול להתפתח עימות אולם השוטרים חזרו לעמדתם הקבועה שהיתה, כמה סימלי, בצמוד למפגיני הימין.

לאחר שהמשימה הושלמה במלואה ירדו מספר פעילים לחכות לעצור מול תחנת המשטרה שבסמוך לחליסה. המפגין הצעיר, עדיין לא בן 18, נחקר ושוחרר בסביבות אחת בלילה.

תכנים

על הקללות ממש לא כדאי לספר. אבל שני הצדדים ניהלו גם תחרות על יצירתיות הסיסמאות והדיבורים… הימין נהנה מעדיפות הרמקול אבל נראה לי שאנשינו נצחו בזכות רוח הנעורים.

על הקריאה "עם ישראל חי" ענו האנטי פשיסטים לפעמים "בסרט" ולפעמים "על חשבון מי?"Face to face with the fascists

המפגינים משני הצדדים התחרו מי מייצג את הרוח החיפאית. אנחנו צעקנו "לא רוצים – פשיסטים בחיפה". כאשר אנשי הגרעין התורני ממול טענו כי זאת השכונה שלהם ענו להם תושבי השכונה שביננו: "לכם משלמים כדי לגור כאן, אנו משלמים שכר דירה על חשבוננו".

היו כמובן גם הסיסמאות הרגילות כמו "לא פקידה ולא טנקיסטית, סרבנית ואנרכיסטית!", "צאו מיד מפלסטין", "הפשיזם לא יעבור", "די לכיבוש" ועוד.

לבסוף נשאלתי על ידי תחנת טלביזיה פלסטינית מה דעתי על פעילות זו של השמאל הישראלי. עניתי כי ישראל היא מדינה גזענית מדכאת וכי הנוער השמאלי והאנרכיסטי הזה וודאי אינו "שמאל ישראלי" בהשתייכות למדינה, אלא "שמאל אנושי" שנאבק למען החופש והשיוויון לכולם.

(כתבה זו פורסמה ב"שיחה מקומית" ביום שלישי ה-26.7)

 

One Comment
  1. מושגי ה'ימין' וה'שמאל' הפוליטי לקוחים מן האסיפה הלאומית הצרפתית בשלהי המאה ה-18, שהתחלקה לתומכי המלוכה מימין ותומכי המהפכה הדמוקרטית(-הבורגנית) משמאל.

    חלק מן האנרכיסטים עשויים לזהות את עצמם/ן עם "השמאל" באופן כללי, אך חלק גדול יטענו שהאנטי-פרלמנטריזם של האנרכיסטים מוציא אותנו מן הספקטרום בו ממוקמים הימין והשמאל גם יחד, אשר יסודו בתמיכה בקיום המדינה.

    לכן – אולי כאנרכיסטים אנחנו רק "אנושיים" ולא "שמאל אנושי".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: