דילוג לתוכן

מר בורג, אתה לא עושה טובה לאף אחד!

מרץ 19, 2016

הסתה. שוב הסתה. נמאס כבר לשמוע על הסתה…

בכל זאת רציתי לדבר קצת על ההסתה שעלתה השבוע לממדים חדשים בעקבות ההצהרות של חד"ש ובל"ד שגינו את הכרזת "חזבאללה" כארגון טרור על ידי הליגה הערבית.

ואני לא מדבר רק על ההסתה מצד נתניהו ו"הכלבים הרצים". כולנו כבר רגילים לממשלת המסיתים שליבוי השנאה והאלימות נגד הערבים בארץ ובעולם היא לחם חוקה.

מכרות הבורות והגזענות מכילים מחצבי הסתה שמספיקים לפרנס את כולם. לכן "ליברל" ו"אינטלקטואל" ציוני כמו ירון לונדון לא מתבייש להגיד לרג'א זעאתרה ועבד אבו שחאדה בתוכניתו: "סיתמו את הפה! למה לכם לסכסך בין יהודים וערבים…" הצטערתי רק שהמרואיינים הצטדקו וניסו להסביר במקום לתקוף את הטרוריסטים האמיתיים בממשלת ישראל ואת המקור האמיתי להסתה בתקשורת הציונית.

שונא מתנות יחיה

בעתון הארץ של היום (שישי, 18.3.2016) הצטרף למקהלת ההסתה גם אברהם בורג, במאמר תחת הכותרת: בל"ד וחד"ש, איבדתם אותי.

מוזר איך אפשר לאבד דבר שלעולם לא היה שלך… ככל הזכור לי בא בורג לועידת חד"ש ודיבר נגד הקמת רשימה ערבית מאוחדת שתכלול גם את בל"ד בטענה שמדובר ב"לאומנים ערבים". גם במאמרו החדש מסית מר בורג נגד הרשימה המשותפת בכותבו:

Avraham_Burg_Image_1

אברהם בורג – היה יושב ראש הכנסת ויושב ראש הסוכנות הערבי. היום מאוכזב מקצועי מהערבים

"הכוחות הלאומניים והבדלניים ב"רשימה המשותפת" נראים דומיננטיים יותר ויותר, בדיוק כמו אחיהם היהודים הלאומנים והגזענים בימין. " כלאמר מפלגה כמו בל"ד המציעה להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה הינה "לאומנית בדלנית" ושקולה לימין הגזעני המטיף ופועל לרצח וטיהור אתני של האוכלוסיה הערבית.

 

זה מזכיר את 15 מליארד השקלים שהבטיחה הממשלה להשקעה בצמצום פערים במגזר הערבי. מיד לאחר ההחלטה ולפני שהושקע אפילו שקל אחד הודיעו גורמים שונים בממשלה כי ההשקעה תלויה בהתגייסות של המועצות הערביות להרס הבנייה הבלתי חוקית ולהקמת תחנות משטרה נוספות. הנשיא "הלא גזעני" גם ניצל את טקס ההשקה של התוכנית כדי להחרים ו"להשפיל" את ג'מאל זחאלקה כחלק ממסע ההסתה נגד חברי הכנסת של בל"ד על רקע מאמציהם להחזרת גופות הפלסטינים שנחטפו על ידי ישראל.

לא הייתי מתייחס לדבריו של אברהם בורג, שכבר הפך ל"מאוכזב ערבים" מקצועי, לולא היו מבטאים סימפטום של כמה מחלות ממאירות נפוצות המונעות שיתוף פעולה ערבי-יהודי אמיתי במאבק נגד הגזענות הציונית.

הוי בורות קדושה

יהודים, כידוע, אינם מבינים ערבית. עקב כך גם אין לצפות מהם שיתעניינו או ינסו להבין מה קורה בעולם הערבי הסובב אותם. לכן אין כל טעם לנהל דיון ענייני בשאלה מהו ארגון טרור, או מדוע הכריזה הליגה הערבית על חיזבאללה כארגון טרור או מה הרקע לעמדותיהם (השונות) של חד"ש ובל"ד. זה הכל עניינים של ערבים, ולכן זה פשוט לא קיים. יוק!

London_to_Raja_and_Abed_Shut_Up

ירון לונדון לרג'א זעאתרה ועבד אבו שחאדה: תסתמו את הפה!

מה שמשנה הוא מה שקורה בדעת הקהל היהודית המתנהלת בעברית ובאמצעי התקשורת המכורים שלה. מה פתאום שהערבים האלו יביעו דעות שאינן מקובלות על הציבור היהודי. אם היו רק מתחנפים ומלקקים אולי האווירה היתה קצת משתפרת, רמת הזעם וההסתה היתה יורדת, אולי אפילו היו מוסיפים קצת תקציבים לביוב ולבתי ספר או הורסים פחות בתים…

גם הכותרת בעיתון הארץ שדיווחה על עמדת המפלגות הערביות מטפחת את הבורות הקדושה. המאמר הוא מאת ג'קי חורי, אך את הכותרת נותנים כידוע במערכת… "חד"ש ובל"ד גינו את ההכרזה על חיזבאללה כארגון טרור. המפלגות פרסמו הודעה לפיה החלטת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית משרתת את האינטרסים של ישראל ותורמת להמשך הכיבוש. גם בל"ד מתחה ביקורת על מעורבות חיזבאללה בסוריה". ובכן, ההטעיה כפולה ומובנת מגוף המאמר: ראשית המפלגות פרסמו שתי הודעות שונות, שכן עמדותיהן שונות, אך מה זה חשוב, עבור דעת הקהל והתקשורת הישראלית כולם פשוט ערבים. שנית, לא נכון כי "גם בל"ד" מתחה ביקורת אלא צריך להיות "בל"ד גם" מתחה ביקורת, שכן בעוד חד"ש תומכת במשטר הסורי "במאבקו בטרוריסטים" הרי בל"ד נוטה לתמוך בעם הסורי במאבקו לחופש נגד הדיקטטורה… אבל, כאמור, מה לציבור היהודי ולהבדלים קטנים כאלו.

Haaretz_title

הארץ: הכותרת לצורך אילוסטרציה ואינה קשורה לכתבה…

לא עושים טובה

מזה זמן אני טוען כי השיח על שיתוף פעולה בין יהודים וערבים יתחיל להיות אמיתי ויוכל לשאת פרי כאשר היהודים יבינו כי הם צריכים, חייבים, את שיתוף הפעולה הזה בשביל עצמם ואינם עושים טובה לאף אחד.

יהודים רבים שמתחילים להתפכח מהציונות מצפים מהפלסטינים לסימטריה. אני מוותר על "הלאומנות שלי", ולכן עליכם לוותר על "הלאומנות שלכם" כדי שנוכל להקים תנועה משותפת "לא על בסיס לאומי". אבל זוהי סימטריה מלאכותית המעוותת את האמת. במציאות המאבק אינו בין שתי אידאולוגיות לאומניות אלא בין כוח מתנחל, מנשל וכובש לבין עם שנאבק לחופש ולהחזרת זכויות האדם הבסיסיות שנשללו ממנו. כיוון שדיכוי הפלסטינים הוא על בסיס לאומי גם ההתנגדות לובשת אופי לאומי, כפי שמאבק הנשים נגד דיכויין המגדרי הינו במסגרת פמיניסטית.

אותם יהודים שרוצים להשתחרר ממצבם ככובשים ומהפריבילגיות שלהם – ומכאן להשתחרר מהצורך התמידי להילחם כדי לקיים משטר עוול זה – צריכים לתמוך במאבק הפלסטיני לשחרור לאומי ולא לפעול כדי לפלג אותו.

בורג מנסה לסכם בנימה אופטימית, אך תוך כדי איום:

"תמכתי בחד"ש בכל לבי משום שחרטה על דגלהּ באומץ את השותפות היהודית־ערבית. אני מאמין בשותפות הזאת בשל הפוטנציאל העצום הטמון בה הן להחייאת הדמוקרטיה הישראלית הגוועת והן כמודל אפשרי לשותפות מרחבית, שהיא שונה לגמרי מן המציאות הנוכחית… על רקע זה הופכת "הצהרת חיזבאללה" להפרה בוטה של האיזון העדין שבין ההשתייכות לכלל הערבי לבין השותפות התוך־ישראלית. מישהו שם ויתר עלי ועל שכמותי לטובת שיקולים ואיזונים אחרים. אני עוד לא ויתרתי והשותפות קום תקום. אתם או נגדם."

הוא לא מוכן לשמוע את דעתם של שותפיו לכאורה הערבים או לנסות להבין אותה. הוא רק רוצה "ערביי מחמד" איתם אפשר יהיה לבסס שותפות "תוך ישראלית" – כלאמר שותפות תוך שמירת ההגמוניה היהודית.

לשיטתו שותפיו הערבים צריכים להימנע מלדבר במרחב הערבי בצורה שתביך אותו בפני דעת הקהל הגזענית בישראל. בכך כל דיבוריו על "שותפות מרחבית" והשתייכות לכלל הערבי הופכים לסיסמא חסרת תוכן.

רק בהצטרפות למאבק הפלסטיני לשחרור לאומי ופתיחת אוזניים ועיניים למתרחש בעולם הערבי יכולים פעילים יהודים לצאת מהגטו הציוני ולבחון אפשרויות להשתלבות במרחב לאחר נפילת משטרי החסות של האימפריאליזם והדיקטטורות – והציונות בראשם.

 

One Comment
  1. אורי ביתן permalink

    כל הקטע של "ארגון טרור" הוא להציג את ישראל ואת המערב כקרבנות, כמתגוננים מול הרוע המוחלט. כך, כל מה שישראל עושה הוא "מלחמה בטרור".
    הדרישה מערבים היא לקבל את נקודת הראות היהודית מערבית, לאמץ את התפיסה של האויב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: