Skip to content

השקט הורג: ישוחרר מוחמד אלקיק!

פברואר 6, 2016

ביום חמישי, ה-4.2, היום ה-72 לשביתת הרעב של העיתונאי הפלסטיני מוחמד אלקיק נגד מעצרו המנהלי, חראק חיפה ארגן הפגנה למען שחרורו. כשעתיים לפני ההפגנה היגיעה ידיעה כי בית המשפט הישראלי לאי-צדק החליט "להקפיא" את מעצרו המנהלי של אלקיק בשל מצבו הבריאותי. מיד התחילו להגיע טלפונים: "האם ההפגנה מבוטלת?" לא, השבנו, מבלי שיכולנו להתייעץ במוחמד או במי מטעמו. שביתת הרעב היא לביטול המעצר המנהלי ולא "להקפאתו". כבר ראינו במקרה של מוחמד עלאן, שמעצרו המנהלי

Helak_Haifa_Demo

הפגנת חראק חיפה, חמישי 4.2: ישוחרר מחמד אלקיק!

"הוקפא" לאחר יותר מ-60 ימי שביתת רעב, כי משהשתפר מצבו הבריאותי חודש המעצר המנהלי.

 

התוצאה החיובית היחידה מהקפאת המעצר המנהלי היא שמוחמד אינו כבול יותר למיטה ושניתן לבקר אותו. כלאמר, לא כולם. משפחתו כלואה עדיין מאחורי גדרות "האוטונומיה הפלסטינית" בגדה ואינה מקבל רשות לבוא לבקרו למרות מה שאמר לכאורה בית המשפט. רבים מהפעילים הפוליטים ובעלי המצפון מקרב הציבור הפלסטיני בתוך הקו הירוק ניצלו את ההזדמנות כדי לבקר את מוחמד אלקיק מאז יום חמישי. כאשר נכנסתי לחדרו היום (שבת, ה-6.2) מצאתי אותו חלש מכדי לדבר. בתנועת יד ובעווית פניו הוא הודה למבקרים.
בביקורים אלו צולם אלקיק כאשר הוא נושא את השלט: "ממשיך בשביתה"!

הסכנה היא שהקפאת המעצר המנהלי תחליש את המאבק לשחרור של אלקיק, ובכך היא מגבירה באופן מיידי את הסכנה לחייו. אפילו ב"שיחה מקומית", הקוטב השמאלי של השיח הישראלי, הכותרת הינה "בג"ץ הקפיא את מעצרו המנהלי של העיתונאי שובת הרעב בשל מצבו הרפואי", ורק כותרת המשנה מספרת על השביתה הנמשכת "עד שיבוטל המעצר לחלוטין". הכותרת צריכה להיות כי בית המשפט הישראלי מסרב לבטל את המעצר המנהלי וממשיך לתת מראית עין חוקית למדיניות הכיבוש של מעצרים ללא אשמה וללא

Armed_police_women_in_front_of_Alqiq_room

שוטרת חמושה ליד חדרו של מחמד אלקיק בבית החולים "העמק" בעפולה – שבת 6.2 – משוחרר או עצור?

אפשרות להגנה משפטית.

השקט, ההרגל ומראית העין התרבותית סביב פשעי הכיבוש הם שהורגים עכשיו את מוחמד אלקיק. כאשר שבת סאמר עיסאווי נגד מעצרו המנהלי ב-2013 זעזעו מכתביו המרגשים מהכלא את דעת הקהל העולמית ואף חלק מהציבור הישראלי, ו"אישי רוח" מישראל ראו לנכון לפנות אליו ולבקש שיפסיק את שביתתו. בימים האחרונים לשביתתו של מוחמד עלאן, באוגוסט 2015, התרכזו כל העיניים סביב בית החולים באשקלון, היכן שהרקורד הצבאי של מנהל בית החולים הגביר את החשדות בדבר הכוונה להאכילו בכפייה. התקפות הכנופיות הפשיסטיות באשקלון נגד המזדהים עם עלאן, ולבסוף החלטת משטרת אשקלון לחסום את הכניסות לעיר כדי למנוע את הגעת המזדהים, וההתנגשויות שנגרמו עקב כך, הביאו לדרמה שעזרה לשחרור עלאן.

היום, כאשר מאז אוקטובר האחרון נהרגים מידי יום פלסטינים ב"אינתיפאדת היחידים", קשה עוד יותר לפרוץ את אטימות דעת הקהל הישראלית והבינלאומית מול זילות הדם וזכויות האדם הפלסטיניות.

ממשלת ישראל דורכת בריש גלי על כל עקרונות הצדק וזכויות האדם, מתוך הנחה כי כך תביא לבסוף את הפלסטינים לייאוש. אם ייאוש זה יגרום לשפיכות דמים נוספת הרי שהם רואים בכך בונוס, כיוון שהאלימות הישראלית הינה תמיד אפקטיבית ורצחנית יותר והיא מקדמת את מטרתם להשמיד או לגרש את הפלסטינים מארצם כדי לשדוד אותה במלואה. כך הם עוצרים את האסירים ששוחררו בחילופי השבויים ב-2011. כך, לאחר ששביתת הרעב הקולקטיבית של האסירים הפלסטינים ב-2012 הולידה הבטחות להפחתת השימוש במעצר מנהלי, הכפילו שלטונות הכיבוש מאז את מספר המעצרים המנהליים.

רבים שואלים בהיתממות מדוע הפלסטינים אינם נוקטים במאבק בלתי אלים. כאילו האלימות הינה תוצאה של בחירה פלסטינית. כאילו שניתנת לפלסטינים ברירה אחרת. ובכן, שביתת הרעב היא שיא המאבק הבלתי אלים. אולם גם מול מאבק זה מציבות ממשלות ישראל תשובה של הסלמה אלימה: האכלה בכפייה. או, באם הרופאים יסרבו להאכיל את שובת הרעב בכפיה, מציעים ממשלת ישראל ובית המשפט שלה פיתרון אחר: שימות בשקט.

מוחמד אלקיק הוא עיתונאי ומעצרו המנהלי הוא התקפה על חופש הדיבור ועל זכות הציבור, זכותנו כולנו, לשמוע את האמת על פשעי

Visiting AlQiq

מבקרים את מוחמד אלקיק בבית החולים: אסור שהשקט וההשתקה יגרמו למותו!

הכיבוש.

המעצר המנהלי הוא המקרה הקל ביותר לכל תומכי שלטון החוק וזכויות האדם לקחת עמדה ברורה. זהו מעצר ללא אשמה, ללא משפט וללא הליך משפטי שיתן הזדמנות לקורבן להפריך את החשדות לכאורה כנגדו.

המאבק נגד המעצר המנהלי מונהג בשנים האחרונות על ידי "אינתפאדת יחידים" של שביתות רעב. אנשים אמיצים ללא חת ששמים את חייהם מנגד בדרישה לחרות ולצדק: ח'אדר עדנאן, הנא שלבי, סאמר עיסאווי, מוחמד עלאן, מוחמד אלקיק.

אסור לתת למוחמד אלקיק למות – הרימו קולכם למען ביטול צו המעצר המנהלי ולמען שחרורו המיידי!

(You can read this report about Muhammad Al-Qiq’s struggle also in English)

מודעות פרסומת
3 תגובות
  1. אלי אמינוב permalink

    מוחמד אל-קיק מעמיד בפני שוביו את הדרישה הפשוטה – חירות או מות!
    החלטתו לרעוב עד להשגת המטרה, נובעת מנבזותם המרושעת של שוביו. המשחק המכוער של הקפאת מעצרו נועד כדי לשכנעו להפסיק את שביתת הרעב שלו שהיא נשקו האחרון של אסיר שבוי, כדי לחדש את מעצרו המינהלי מיד כשיחלים. בג"ץ הפך מזמן לחותמת גומי של הכיבוש ולעלה תאנה להסתרת מדיניות האפרטהייד.
    משחק מכוער זה בחיי אדם נעשה בקלות על רקע "מצב החירום" הנצחי כפי שמגדיר אותו המשטר הציוני. מאז קום המדינה הזאת ועד היום מאושרים חוקים אלה בעקביות על ידי כנסת ישראל המתחזה לפרלמנט דמוקרטי. המשטר הישראלי מבוסס זה 68 שנה על מצב חירום שירש מהמשטר הקולוניאלי הבריטי. החוקים הקולוניאליים אינם מפריעים לאותן מדינות המכונות דמוקרטיות או מה שניתן לכנות "הקהילה הבינלאומית", להגדיר את ישראל כמשטר דמוקרטי. מצב חירום מתמשך זה מאפשר למשטר לשבור, לבטל או להשעות כל חוק באופן "חוקי" כביכול. "תקנות ההגנה לשעת חירום" 1945 מתאימות למשטר הציוני ככפפה ליד. הוא מופעל כיום בעיקר נגד פלסטינים הוא מסוכן לכל מי שנתון לשליטת המשטר הציוני.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Silence Kills: Free Muhammad Al-Qiq! | Free Haifa
  2. משטרת הפייסבוק, הסולידאריות עם שובת הרעב אלקיק ורעיונות לסטרט-אפ | חיפה החופשית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: