דילוג לתוכן

משטרת עכו מחוללת ניסים ונפלאות…

אוקטובר 18, 2015

בעקבות מעצרם של 23 מפגינים בהפגנה שקטה נגד פשעי הכיבוש שנערכה בעכו ביום רביעי ה-14.10.2015, התפרסמו ב"חיפא אלחורא" דברי "תודה והערכה" למשטרת עכו. להלן תרגום מהמקור בערבית עם שינויים קלים.

מילות תודה והערכה… למשטרת עכו!

כותרת מאמר זה יכולה להראות לקוראים מוזרה או מכעיסה … במיוחד אם ניקח בחשבון את הרקע:

האירוע

המשטרה הציונית, מתוגברת ביחידות המתמחות בדיכוי, תקפה הפגנה שקטה נגד פשעי הכיבוש ונגד ההתנכלויות למסגד אלאקסא. ההפגנה, בתמיכה בתושבי ירושלים ונגד מדיניות ההוצאות להורג ללא משפט, התקיימה ביום רביעי, ה-14.10, בכיכר רסאן כנפאני (כיכר התותח) בעכו. המשטרה לא הסתפקה בפיזור ההפגנה בכוח, אלא היכתה מפגינים ועצרה 23 מהם. (יצויין כי בהפגנה

Before the police attacked it was all quiet

Before the police attacked it was all quiet

השתתפו מעט יותר מארבעים מתושבי עכו והאזור).

6 מהמפגינים שוחררו באותו הלילה, כולל הפעילה העכואית איכלאס זיבק ח'ליל, אשר הוכתה באכזריות ונזקקה לטיפול רפואי. 16 עצורים נוספים שוחררו למחרת לאחר הצהריים, מבלי שהובאו בפני שופט ובלי שנחקרו בשעות ההמתנה הארוכות… מעצרו של היית'ם מוגרבי, צעיר נכה מעכו, הוארך ליום נוסף לאחר שהשוטרים האשימו אותו שהוא "איים עליהם" במהלך החקירה!

אובייקטיביות

אתם שואלים אותי: אחרי אכזריות ושרירות לב כזו – למה צריך להודות למשטרה?

חלק מכם עלול לחשוד בי שהסתחררתי מכמות הלייקים שנאספו בדף הפייסבוק שלי לעדכונים החל משעת המעצר ועד לתמונות

Iris as she emerged from the cell...

Iris as she emerged from the cell…

השמחה על שחרור העצורים. נכון, קיבלתי יותר מ-400 "Like" מתחת לתמונתה של יקירתי איריס ברגע בו יצאה מתאי המעצר הנוראים בבית המשפט בעכו…

אולם אני דוחה בכל תוקף את הטלת הספק ומבטיח שאני כותב מתוך אחריות ואובייקטיביות. יש לזכור כי בכל סרט יש את תפקיד הרשע. מי שממלא תפקיד זה צריך לעשות זאת בנאמנות ובאופן משכנע כדי להבטיח את הצלחת הסרט… מתוך הבנה זו ברצוני להעריך את תפקיד משטרת עכו באירוע כפי שהתרחש…

"נתנו לנו כבוד"

אם היינו מפגינים והשוטרים היו עומדים ומסתכלים עלינו מבלי לנקוף אצבע, היתה ההפגנה עוברת ללא אזכור משמעותי בתקשורת. היינו שואלים את עצמנו לאחר התפזרותנו: "האם באמת מילאנו את חובתנו?"

אבל, נאמר בכנות, תקיפתנו על ידי המשטרה גרמה לנו להרגיש שקולות מחאתנו הגיעו לממסד והוציאו אותו משלוות נפשו…

כאשר המשטרה תוקפת את המפגינים, ההפגנה זוכה בהתעניינות התקשורת. במהדורת החדשות של תשע בבוקר יום חמישי היתה עדיין התייחסות רחבה להפגנת עכו.

איחדו אותנו

בהרבה הפגנות הציבור מתחלק בין אלו המעדיפים מחאה שקטה ומי שרואה צורך בהסלמה ואף בעימות עם כוחות הדיכוי… הצעירים נזקקים לעתים לצעדים כמו חסימת רחובות כדי לגרור את המשטרה לעימות. נמצא מי שמאשים את הצעירים בפזיזות, ונראה בני נוער זועמים על אלו שמרחיקים אותם מאזורי ההתנגשות…

אבל בהפגנת עכו ביום רביעי – עקב תקיפת המשטרה כנגד הפגנה שקטה – המפגינים ודעת הקהל התאחדו בהטלת האחריות

Gathering in front of the police station

Gathering in front of the police station

לעימות על המשטרה.

כאשר המשטרה אינה מתערבת, אנו מתפזרים בסיום ההפגנה ובקושי מספיקים להכיר את האנשים שהשתתפו איתנו. במקרה של מעצרים המוניים, אנו נאספים מול תחנת המשטרה, "מתגודדים" שם עד אחרי חצות: מפגינים שניצלו ממעצר, צעירים שאחרו להפגנה, חברים, בני משפחה ואוהבים… ההתכנסות המבורכת נמשכה למחרת בעודנו מחכים לשחרור העצורים מהבוקר ועד שעות אחר הצהריים. שלא לדבר על האחווה הנוצרת בין העצורים עצמם, שלא ישכחו לעולם את חבריהם למעצר!

הוכיחו את צדקת עמדתנו

בין ססמאות ההפגנה אנו קוראים שוב ושוב: "שידו אלהימה יא שבאב – איסראיל דוולת אירהאב!" – "תהיו חזקים חבריה – ישראל מדינת טרור!"

מראית העין של "דמוקרטיה" בישראל עלולה לגרום לנו לשכוח שהיא רק כיסוי דק לשלטון כיבוש המבוסס על אפליה גזעית ודיכוי, טיהור אתני ורצח בכוונה תחילה… אולם כאשר אנו מתנגדים לעוול ולעבדות ונחשפים לאלימות המשטרה וצבא, יש בכך כדי להוכיח לעצמנו ולעולם כולו שאנו ניצבים בפני משטר מדכא מטבעו שכפה את עצמו עלינו בכוח – ואנו לא השלמנו ולא נשלים עימו.

Police bravely arrests 14 years old Saraya

Police bravely arrests 14 years old Saraya

קיצור הליכים

התהליך עלול לעתים להיות ארוך ומייגע… אנשים נאספים, מפגינים, סוגרים את הרחוב, מחכים למשטרה שתאסוף את כוחותיה ותתקוף אותם… ואז אנו נסוגים… המשטרה רודפת אחר המפגינים ועוצרת כמה מהם. איך לא נודה למשטרת עכו על קיצור התהליך. כוחות היס"מ נאספו לפני שהחלה ההפגנה ותקפו אותנו לאחר כעשרים דקות מתחילתה, מבלי שזזנו ממקומנו…

קיצור תהליך הדיכוי והמעצרים הביא כמובן גם לקיצור תהליכי השיחרור בימים הבאים, מבלי שתופנה אף האשמה כנגד העצורים… "יא חבסה בבלאש!" – "היום במבצע: מעצרים בחינם!"

ו"תודה מיוחדת" על הדבקות במטרה

אנו "מודים" למשטרה שלא הסתפקה בתקיפת המפגינים אלא דבקה במשימתה, תקפה עיתונאים שכיסו את האירוע והיכתה אף

They detained Haitham and said he "threatened" them...

They detained Haitham and said he "threatened" them…

בהם. בכך חיזקה המשטרה את נאמנות העיתונאים למקצועם החיוני ואת הזדהותם עם המפגינים והבטיחה לנו סיקור אוהד במיוחד.

המשטרה הגדילה לעשות והיכתה מנהל בית ספר שנקלע במקרה לאזור האירוע. אם נודה גם על כך למשטרה עלול המנהל לחשוב בטעות שאנו שמחים על הכאתו… אבל למרות זאת חייבים להודות כי לאירוע כולו היה ערך חינוכי רב… כדאי להשתמש בו בלימודי ה"אזרחות" כדי להמחיש את משמעות ה"דמוקרטיה" במדינת אפרטהייד.

כמו כן "נודה" למשטרה על הכאת עורכי הדין (ג'יהאד אבו ריא וויסאם עריד), ועל מעצר עורך הדין ויסאם, כשהם נכנסו לתחנת משטרת עכו לבקר את העצורים. אין ספק כי התוצאה היתה שותפות גורל והגברת ההזדהות בין המפגינים ובין מגיניהם בעלי המצפון והעקרונות.

נזיפה

למרבה הצער לא כולם מילאו את חובתם האנושית והמקצועית במהלך אירועים אלה…

בבוקר יום חמישי מסר לי עורך הדין ויסאם עריד כי העצורים ישוחררו מתחנת משטרת עכו מבלי שיובאו לבית המשפט… בדרכי לעכו האזנתי לחדשות השעה תשע ב"רדיו אלשמס". הופתעתי לשמוע שם את הודעת דוברת המשטרה לפיה העצורים יובאו לבית המשפט, תוגש בקשה להארכת מעצרם ויעצרו משתתפים נוספים בהפגנה… כל אלו הן טענות שווא שפורסמו על ידי המשטרה כדי להצדיק את מעשיה המנוגדים לחוק ולזרוע פחד בציבור. איננו מבקשים מהרדיו "שלנו" להתעלם מהצהרות המשטרה, אבל נדרש

They Re-Occupied Ghassan Kanafani Circle

They Re-Occupied Ghassan Kanafani Circle

מכל כלי תקשורת מקצועי שלא יסתפק רק בציטוט "המקורות הרשמיים" אלא יציג גם את עמדת "הצד השני"… וינסה לברר היכן האמת!

בנוסף, בעודי מחפש מה נכתב באתרי החדשות על המעצר, מצאתי כתבה מבישה באתר "אלערב" המזכירה את ימי העיתון "אלאנבא" שהוצא בערבית מטעם שירותי הביטחון הישראלים… הכתבה כולה ציטוטים מדוברי המשטרה, תעמולה ואיומים כנגד הציבור הערבי.

סוף דבר

בעיתות מתח, מבוהלים מהגל העולה של המאבק העממי, כוחות "שמירת הסדר" וה"סטטוס קוו" פועלים כדי להחזיר את המצב לקדמותו באמצעות דיכוי אכזרי והפחדה. אולם קורה וצעדי הדיכוי שנועדו להחזיר למשטר את השליטה "יוצאים מכלל שליטה". לפעמים יש השלכות בלתי צפויות לפעולת הכוח המדכא. הדיכוי מגביר את נחישותנו, מאחד אותנו, זוקף את קומתנו. ותודה למשטרה.

Celebrating the release of the prisoners

Celebrating the release of the prisoners

2 תגובות
  1. אולי השוטרים היו מתוסכלים מכך שלא הצליחו להאשים מישהו בכך שהוא מחזיק מברג, או עט, או סנדביץ' – וכך לא נמצא להם תירוץ לחורר אותו בכדורים.

    ודרישת שלום לעלי! 🙂

Trackbacks & Pingbacks

  1. كلمة شكر وتقدير… لشرطة عكا! | حيفا الحرة

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: