דילוג לתוכן

הקמת ועדת תיאום של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין

יולי 3, 2015

הודעה לעיתונות

לאחר תקופה שנמשכה כשנה שבמהלכה לא התקיים תיאום ארצי בין הפעילים למען תכנית המדינה הדמוקרטית האחת, התקיימה בשבת, ה-30.5.2015, בעיר ראמאללה, פגישה מצומצמת בין כמה פעילים מהגדה המערבית ומהשטחים הכבושים מאז שנת 1948 על מנת לחדש את התיאום ולהגביר את רמת הפעילות הפוליטית והציבורית למען מטרה זו.

השתתפו בפגישה נציגים מ"התנועה העממית למדינה דמוקרטית אחת בפלסטין ההיסטורית", מ"קבוצת יפו למדינה דמוקרטית אחת" ומ"הוועד למדינה חילונית דמוקרטית" כמו גם פעילים מרכזיים מתנועת "אבנא אלבלד" ומהתארגנויות (חראקאת) של צעירים.

ראדי ג'ראעי סיפר על התפתחויות ב"תנועה העממית", שהתנגדה להצטרפות כמה מפעיליה ליזמת "שתי מדינות בחלל אחד". עמדת התנועה הינה שתוכנית זו נוגדת את עקרונות המדינה הדמוקרטית האחת, כיוון שהיא נותנת לגיטימציה להתנחלויות ואינה מבטיחה את חזרת כל הפליטים הפלסטיניים. המשתתפים הביעו את תמיכתם בעמדת "התנועה העממית" ובמאמציה לארגן מחדש את שורותיה.

התקיים דיון פתוח בהשתתפות כל הנוכחים. על רקע הערכת המצב הפוליטי הדגישו המשתתפים את הצורך להעלות את תכנית המדינה הדמוקרטית האחת כפתרון צודק לנושא הפלסטיני המבוסס על החזרת הזכויות הלאומיות שנגזלו מהעם הפלסטיני ועל תבוסת הפרויקט הציוני הגזעני ובניית משטר חדש המבוסס על שיבת הפליטים הפלסטינים ועל הבטחת החרות וזכויות האדם לכל תושבי הארץ על יסוד אזרחות שווה במדינה אזרחית דמוקרטית.

בסיום הפגישה הוסכם על הקמת ועדת תיאום זמנית מטעם האסיפה שתפעל למען:

  1. קיום קשר עם חוגים שונים במטרה לעודד אותם לתמוך בתכנית המדינה הדמוקרטית האחת ולהשתתף בפעילויות שונות למטרה זו. בשלב הנוכחי הדגש יהיה על קשר עם מפלגות, זרמים ואישים הקרובים לגישה זו.
  2. ניסוח ופרסום גילויי דעת פוליטיים כדי להבהיר את עמדות תומכי המדינה האחת ביחס לאירועים השוטפים בכל שלב וכדי להשיג נוכחות תקשורתית לתכנית זו.
  3. לארגן פגישות אזוריות וארציות של תומכי התכנית. הוצע כי תתקיים פגישה ארצית של פעילות ופעילים אחת לארבעה חודשים.

ועדת התיאום קיימה כבר שתי פגישות, בהן צורפו פעילים מרצועת עזה לחברות בועדת התיאום. בדרך פעולתה זו מיישמת ועדת התיאום את עיקרון אחדות המאבק בכל פלסטין. ועדת התיאום שואפת להרחיב את פעילותה באמצעות צרוף פעילות ופעילים מקבוצות אחרות התומכות בתוכנית זו.

ועדת התיאום החליטה להתחיל בהכנות לכנס פעילים רחב יותר שיתקיים באוגוסט 2015. הבסיס לכנס המתוכנן יהיה הסכמה לתוכנית המדינה הדמוקרטית האחת כפי שהיא מוסברת ב"הצהרת מינכן". כהכנה לכנס תגיש ועדת התיאום ניירות עבודה שיפרטו את תחומי ואופני הפעילות המוצעים. המטרה היא שיתוף כל המשתתפות והמשתתפים בכנס בקבוצות עבודה בנושאים שונים והרחבת מסגרת התיאום.

ועדת התיאום הזמנית

למען מדינה דמוקרטית אחת

פלסטין

28 ביוני, 2015

(מתורגם מהמקור בערבית. הודעה זו פורסמה גם באנגלית.)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: