דילוג לתוכן

תושבי "עין אלסית" בעכו בסכנת גרוש

ספטמבר 2, 2014

 

מעטים המקומות ששומרים על האווירה הנינוחה והפסטורלית כמו שכונת "עין אלסית" בעכו… באמצע השום מקום, או ליתר דיוק כמאה מטר דרומית לקניון, בין מגרש לממכר מכוניות ומשתלה, אנו נכנסים בדרך העפר למתחם המגורים של משפחת חסאן. ארבעה דונם מגודרים ובהם שישה בתים וצריפים נמוכים, נחבאים בין הזיתים ועצי הפרי שבבוסתן. "איננו רוצים דבר מהרשויות", מסכם המארח אבו סארי,  מרוואן חסאן, בתום הביקור, "רק שיעזבו אותנו לנפשנו, לחיות כאן בשלווה כפי שחיינו מזה כחמישים שנה".

בני משפחת חסן הינם פליטים מהכפר "אדדאמון" (الدامون) הנמצא ליד צומת הכניסה לכפר כאבול בגליל המערבי. ב-1948 גורשו מבתיהם והכפר נהרס. הם מצאו מקלט תחילה בכפר טמרה הסמוך ואחרי מספר שנים עברו לעכו. בסוף שנות החמישים עברו להתגורר באזור "אלבסאתין" בדרום מערב עכו בסמוך לים. לאחר שגרו שם כעשר שנים החליטה המדינה  לבנות במקום חדרי נופש לחיילים והביאה לפינוי התושבים הערבים.

ב-1968 קנה אביו של מרוואן, סאלם חסאן, את החלקה ב"עין אלסית" ונראה היה כי נדודיהם הגיעו לקיצם. שם בנו את ביתם והולידו את ילדיהם… הילדים גדלו, התחתנו ובנו בתים בחלקתם שבעין אלסית. כיום מתגוררות במקום שש משפחות, כ-25 נפשות, ארבעה דורות של בני משפחת חסאן.

חרב הגרוש המתהפכת

מאז שבאו לגור בעין אלסית היו בני משפחת חסאן תושבים מוכרים של עכו, משלמים ארנונה ומחוברים לחשמל ולמים. בשנות השבעים אולצו להרוס חדר חדש שנבנה בשל צו של העירייה. במקרים אחרים אולצו להרוס סככות…

ב-1995 ערכה המדינה "הסדר מקרקעין" לגבי אדמות האזור. אדמת "עין אלסית" שבה הם מתגוררים נרשמה בבעלות מנהל מקרקעי ישראל תוך התעלמות מהבעלים המתגוררים במקום. התושבים, שבאותה זמן כבר היו 27 שנה בעלי המקום, לא ידעו על כך דבר.

רק כשבע עשרה שנה מאוחר יותר, בספטמבר 2012, פנו נציגי המנהל אל בית המשפט בתביעה לפנות את בני משפחת חסאן כ"פולשים" לאדמות מדינה ודרשו מהם לעזוב את המקום. אז נודע לראשונה לבני המשפחה על רישום הקרקע כ"אדמת מנהל". בני המשפחה לא ידעו מאיפה צצה הטענה כנגדם ומה עליהם לעשות.

ב-9 במאי 2013, קבעה רשמת בית משפט השלום בחיפה, גילה ספרא ברנע, בתיק מס' 33171-09-12, כי על בני המשפחה "לסלק לאלתר את ידיהם מהמקרקעין… לרבות בדרך של הריסת ועקירת כל שנבנה ו\או ניטע על השטח…"

הרשמת שמעה את טענת בני המשפחה בנושא העיקרי שבדיון, כי השטח נקנה על ידי אביהם וכי רישום הבעלות על שם המנהל נעשתה מאחורי גבם וללא ידיעתם. עקב טענה זו אשרה הרשמת דחייה של 30 יום בביצוע פסק הדין הדרקוני, כדי לאפשר לבני המשפחה לפנות לדיון בבית המשפט המחוזי בעניין תביעת הבעלות שלהם.

למרות זאת הוסיפה השופטת לעצם החלטת הגרוש גם צעדים חריפים נוספים כמו איסור על בני המשפחה להיכנס לשטח בו הם מתגוררים וחיובם בהוצאות המשפטיות של המנהל בסך 7,500 ₪!

הטיהור האתני הורג את נשמת העיר עכו

בינתיים הגישו בני משפחת חסאן, באמצעות עו"ד חליל עוואד, תביעה לבית המשפט המחוזי בעניין בעלותם על הקרקע והשיגו דחיות חוזרות ונשנות לביצוע הפינוי. הדיון הבא נקבע לחודש דצמבר 2014.

אולם חרב הגרוש ממשיכה להתהפך מעל לראשם של בני משפחת חסאן. מינהל מקרקעי ישראל (ששינה את שמות לאחרונה ל"רשות מקרקעי ישראל") ממשיך לפעול בכל האמצעים החוקיים והלא חוקיים כ"מנהל הטיהור האתני" לנישול התושבים הערבים הפלסטינים, תושבי הארץ המקוריים, מכל חלקת אדמה. בתי המשפט ממשיכים במקרים רבים לתמוך ולאשר מדיניות גזענית זאת בצורה שלא היו מאפשרים פגיעה בזכויות האזרחים היהודים ב"מדינת היהודים".

המקרה האחרון שעורר זעם רב בעיר עכו היה ניסיונות הפינוי נגד סלווא זידאן (אם אחמד) מדירתה שעל חומות העיר העתיקה. בכלל, עכו העתיקה הינה יעד מועדף לניסיון שיטתיים לפינוי האוכלוסייה הערבית, עוד מימי התוכנית לפנות את תושביה לכפר אלמכר הסמוך.

אנו יושבים עם מרוואן חסאן בצל העצים בחצרו והוא מבכה את גורלה של עכו. "מדברים על פיתוח תיירותי של עכו ומוציאים את התושבים. זה לא רק בלתי צודק כנגד התושבים, אלא גם בלתי הגיוני כמדיניות לפיתוח העיר. העיר ללא תושביה המקוריים הינה עיר ללא נשמה…"

* * *

מעיין הגבירה

ברישומים בעברית נכתב שם האזור כ"עין אלסיט". אני העדפתי את התעתיק המקובל הנאמן לשם המקורי בערבית "עין אלסית" (عين الست) – מעיין הגבירה.

Ein_AlSit_Entrance Ein_AlSIt_House Ein_AlSit_Olives Eit_AlSIt_Tower

 

2 תגובות
  1. כמה שסיפור אחד של משפחה אחת מקפל בתוכו את הסיפור של עם שלם, של טיהור אתני ומדיניות קרקעית פושעת, של גזענות ויהירות שאין להן גבולות. וכמה רבבות משפחות שכאלה ישנן… תודה על הבאת הדיווח הזה, ובהצלחה למשפחת חסאן בבתי-המשפט (המוטים, בדרך-כלל כנגד התושבים המקוריים).

  2. יונה ניצן permalink

    אני מאחלת להם הצלחה במאבקם מקרב לב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: