דילוג לתוכן

הקו הירוק נמחק מזמן – אבל עלינו לשמור על הקווים האדומים

אפריל 18, 2013

הקו הירוק נמחק מזמן – אבל עלינו לשמור על הקווים האדומים

מאמר זה נכתב עבור החוברת (בתמונה) שהוציאה "קבוצת יפו למען מדינה דמוקרטית אחת" לחלוקה ב"תהלוכת השיבה" שהתקיימה בפר ההרוס "חוביזה" ב-16.4.2013.

הפעולה לשינוי מתחילה בהכרה במצב הקיים… עם כיבוש הגדה המערבית ורצועת עזה בשנת 1967 איחדה ישראל את אדמת פלסטין תחת כיבושה. אנו ניצבים מול מדינת אפרטהייד אחת בין הירדן והים. האם עלינו לשאוף להחזרת החלוקה אשר נמשכה מאז 1948 ועד 1967 או לפעול כדי להפוך את המצב על פניו, להפיל את משטר האפרטהייד ולכונן פלסטין חופשית ודמוקרטית אחת בכל האדמה הכבושה?

אומרים לנו שישראל לא תסכים לפיתרון המדינה האחת… אבל ישראל אינה מסכימה לשום פיתרון. לכן מידת הריאליזם של פיתרון כלשהו תלויה ביכולתנו לכפות אותו, כלאמר נובעת מבניית כוח ציבורי שיהיה מסוגל להביא למימוש הפיתרון במציאות.

טיפוח האשליות לגבי חלוקת פלסטין כפתרון לסכסוך מסוכן ומעכב כל התקדמות לפתרון ממשי. הצגת פיתרון זה דוחקת את זכות השיבה אל השוליים, מחזקת את חלוקת הפלסטינים באדמת המולדת בין "67" ל-"48", נותנת לגיטימציה לכיבוש של 48 ולטיהור האתני, מקבלת את העיקרון של מדינה יהודית, מכירה במדינת הכיבוש כנציגת "זכות ההגדרה העצמית של היהודים" ומונעת שותפות אמיתית במאבק למען השיחרור ממשטר ההפרדה הגזענית.

הדבקות בעיקרון של אחדות הארץ וההתנגדות לכיבוש ולטיהור האתני בכל מקום אין פרושם כי או שפלסטין תשתחרר כולה בבת אחת או שלא תשתחרר לעולם. ישראל כבר נאלצה לסגת מרצועת עזה תחת לחץ האינתפאדה העממית וההתנגדות המזויינת. נסיגה כזו הינה הישג אך היא איננה פיתרון.

ההעלאה מחדש של התוכנית לשחרור כל אדמת פלסטין, באמצעות התוכנית למדינה דמוקרטית אחת, יכולה לעצב מחדש את אופני ההתארגנות וחוקי העימות ולכן היא מצריכה לימוד יסודי ובהירות…

אחד מגורמי הכוח של פיתרון זה שהוא מסרב לוותר על הזכות הפלסטינית אבל באותו זמן מציע את הפיתרון הטוב ביותר לנתק את התושבים היהודים מהציונות ולשלב אותם כאזרחים שווי זכויות במדינה הדמוקרטית. בעוד שישראל כמוסד גזעני אינה יכולה לקבל פיתרון זה, פעולתנו בקרב הציבור היהודי למען קבלת פיתרון זה מושכת את השטיח מתחת רגלי הממסד.

זהו פיתרון צודק וכולל. עלינו להבין כי הוא אינו פיתרון "בשבילנו" – או "לאנשים הטובים" – אלא פיתרון לכולם. מי שמבקש צדק וזכויות יתמוך בו כי הוא מבטיח את זכויותיו בעוד שהאחרים יקבלו אותו בהעדר ברירה אחרת.

עם הדבקות באחדות הארץ והצגת הפיתרון הדמוקרטי ה"זכויותי" לכל האנשים – צריך לשמור על קו אדום אחד שלגביו אין לוותר וממנו אין לסגת: פיתרון זה נועד לכל תושבי פלסטין וכל בעלי הזכות בארץ זו – ושומר קודם כל על הזכויות שנגזלו. הראשונים שיש להם זכות לשוב ולבנות את חייהם בפלסטין החופשית והדמוקרטית הם הפליטים הפלסטינים קורבנות הטיהור האתני הציוני. כל וויתור על זכות השיבה כמוהו כשותפות בפשע הטיהור האתני – פשע נגד האנושות שלגביו אין התיישנות כמו זכות השיבה עצמה שגם היא אינה פגה עם הזמן.

מדובר במדינה דמוקרטית אחת בכל פלסטין – ובשיבת כל הפליטים אל כל קצווי המולדת החופשית.

מאמר זה התפרסם במקור בערבית ותורגם גם לאנגלית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: