דילוג לתוכן

"עושים טובה לישראל"

ינואר 5, 2013

פרופ' נדים רוחאנה: ההשתתפות בבחירות - טובה לישראל

עושים טובה לישראל
אם תיפסל ח"כ זועבי מהתמודדות והאזרחים הערבים יחרימו את הבחירות, תיפגע קשות אשליית המדינה הדמוקרטית ותדמית השוויון
(מאמר שפורסם במעריב – 27.12.2012)
רשימת בל"ד עתרה בינואר 2003 בפני בג"ץ נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את הרשימה ואת העומד בראשה אז, ח"כ עזמי בשארה, מלהתמודד בבחירות לכנסת. באותו יום טענתי שאישור החלטת הוועדה תוביל את רוב האזרחים הערבים להחרים את הבחירות, לייסודו של פרלמנט יהודי, לדה-לגיטימציה של מפלגות ערביות שישתתפו בבחירות והצגתם כ"משתפי פעולה", ולמעשה לייסוד "דמוקרטיה של יהודים", חסרת לגיטימציה בעיני האוכלוסייה הערבית. הטענות של אז עדיין אמיתיות היום, בדיון בעתירה לבג"ץ נגד החלטת ועדת הבחירות לפסול את השתתפותה של ח"כ חנין זועבי.

האזרחים הפלסטינים בישראל, ששיעור השתתפותם בהצבעה ירד בעקביות מכ-90 אחוז בשנות החמישים ל-53 אחוז בבחירות האחרונות, מודעים לדלות ההישגים של נבחרי הציבור הטובים ביותר שבחרו אי-פעם. הם מודעים גם לעריצות הרוב היהודי בכנסת ולהטיה המבנית העמוקה של הממסד הפוליטי נגדם, ולעוינות הגוברת של רבים בציבור היהודי נגד נבחריהם. העוינות הזו לוותה באלימות מילולית, וגבלה באלימות פיזית נגד האישה הערבייה היחידה שייצגה מפלגה ערבית. רוב הציבור הערבי יודע שנבחריו לא יצליחו להציג בפניו הישגים פרלמנטריים משמעותיים.
ח"כ חנין זועבי בכנסת צילום: מרים צחי

במציאות הזו, לא פלא ששוררת הרגשת אמביוולנטיות כלפי ההשתתפות בבחירות, בקרב חלקים נרחבים של הציבור הערבי. גם אם הטונים של הדיון הציבורי על החרמת הבחירות אינם גבוהים, יש הרגשה שאם המדינה תפסול את ח"כ חנין זועבי מלהשתתף בבחירות לכנסת היא תביא, בפועל, ליציאת הערבים מהכנסת.

מבחינת תומכי ההחרמה והמצביעים המתלבטים, פסילתה של ח"כ זועבי תביא את ראשיתו של עידן אחר, שרבים מהאזרחים הערבים יקבלו בברכה. הגיע הזמן, יטענו, לחשוף את אשליית המדינה "היהודית והדמוקרטית" בפני העולם ובפני המדינה עצמה, ולהראות שמדינה יהודית אתנית אינה יכולה לעמוד בדרישות האלמנטריות של דמוקרטיה. בבת אחת תקרוס האשליה שמתן זכות הצבעה לאזרחים הערבים יאפשר לישראל לטעון שהיא דמוקרטית. המאבק הפרלמנטרי יהפוך בהדרגה למאבק ציבורי בלתי
אלים נגד משטר לא דמוקרטי. המפלגות הערביות שיחליטו להמשיך להתמודד בבחירות יהיו מחוץ לקהילה הפלסטינית הפוליטית בישראל ומחוצה לה, ויסבלו מבידוד בעולם הערבי.

שלושה גורמים אחרים ירחיבו את משמעות החרמת הבחירות מעבר להקשרים המקומיים: הראשון, בידודה הגובר של ישראל בעולם והדימוי השלילי בקרב מעגלים רחבים, ובמיוחד בקרב אליטות אינטלקטואליות ואקדמיות, כולל במערב. החרמת הבחירות תקדם את תפיסת ישראל כמדינה לא דמוקרטית, תיתן לביטוי "משטר אפרטהייד" משמעויות חדשות שיכללו את ישראל בגבולות שלפני ,1967 ותקל על תומכי תנועת החרם בעולם, שמתקשים להסביר לתומכיהם מדוע פלסטינים משתתפים בבחירות לכנסת.

הגורם השני הוא התודעה הגוברת בקרב הפלסטינים שתוכנית שתי המדינות שבקה חיים. תחת זאת גוברת מודעות פוליטית פלסטינית קולקטיבית חדשה. אם מקומם של הפלסטינים בישראל יהיה מחוץ לפרלמנט היהודי, הם ישתתפו עם כלל הפלסטינים בפיתוח תוכניות פוליטיות כלל-פלסטיניות לשוויון לאומי בפלסטין המנדטורית – ובעצם, תוכניות אלטרנטיביות לתוכנית החלוקה.

הגורם השלישי הוא תהליך הטרנספורמציה שעובר על העולם הערבי, שיוצר אווירה אזורית חדשה. במרכז התהליך עומדת תודעה חדשה של חשיבות ההשתתפות הציבורית בתהליך הפוליטי, של מאבק לצדק חברתי ולזכויות קבוצות המיעוט, ושל חירויות כלליות. אם ישראל תיתפס כדוהרת בכיוון ההפוך באזור ובעולם, מדינות ערב יושיטו יד למאוויי הדמוקרטיה של הפלסטינים בישראל.

במסגרת תוכנית החלוקה מ-1947, וכתנאי להעברתה באו"ם, החליטה מדינת ישראל לתת זכות בחירה לפלסטינים שבתחומיה. ההחלטה הזו הייתה מעין עסקת חבילה: לפלסטינים תהיה אזרחות, וישראל תקנה לעצמה תדמית של דמוקרטיה. משמעותה של פסילת מפלגה ערבית או אחד ממנהיגיה היא ביטול של עסקת החבילה, אך בתנאים אזוריים ובינלאומיים מחמירים. במצב של מאבק פרלמנטרי עקר, ותחת חרב איומי הפסילה המתמשכים, האזרחים הערבים עושים טובה לישראל בהסכמתם להמשיך להשתתף במשחק הפרלמנטרי הלא הגון.

הכותב הוא מנהל מדה אל-כרמל ומרצה לעניינים בינלאומיים בבית הספר למשפטים ודיפלומטיה באוניברסיטת טפטס בארה"ב

One Comment
 1. פרסמתי כתבה זו, כיוון שמצאתי אותה מעניינת ומועילה, כפי שהתפרסמה במעריב, מיד לאחר שקראתי אותה בעיתון זה. פרסמתי את הכתבה כמו שהיא, כשרות לקוראי "חיפה החופשית" שכמה מהם יתכן ופספסו את הכתבה במעריב.
  כיוון שהכותרת במעריב "עושים טובה לישראל" נראתה סתמית ואינה מעידה על תוכן הכתבה, הוספתי כותרת ארוכה יותר שנראתה לי מסכמת בברור את התוכן: "פרופסור נדים רוחאנה: ההשתתפות בבחירות – טובה לישראל".
  לאחר שהתעורר עניין רב בכתבה, במסגרת הוויכוח על החרמת הבחירות, צעקו כמה מתומכי ההשתתפות "חמאס" כאילו הכותרת מעוותת את תוכן הכתבה. כדי שהדיון יתמקד בתוכן הכתבה ולא בטכניקה של הפרסום החזרתי לכתבה את כותרתה המקורית.
  עם זאת אני עומד על דעתי שהכותרת שנתתי מבטאת היטב את תוכן הכתבה… אמנם יש כאן משחק מילים בין "עושים טובה" ו"טובה לישראל" (וזה יופיה של השפה האנושית) – אך אם, כפי שנקבע בשורה המסכמת את הכתבה "האזרחים הערבים עושים טובה לישראל בהסכמתם להמשיך להשתתף במשחק הפרלמנטרי הלא הגון" – הרי ברור כי קביעה זו אפשרית רק מפני שההשתתפות בבחירות טובה ומועילה לישראל.
  בנוסף המאמר מסביר בפרוט את התועלת שבהחרמה, כמו למשל הקביעה כי היא יכולה להביא ל"בידודה הגובר של ישראל" ול"פיתוח תוכניות פוליטיות כלל-פלסטיניות לשוויון לאומי בפלסטין המנדטורית". מובן שההמנעות מכל אלו טובה לישראל.
  כאן המקום לקוראים לשפוט את שיקולי העריכה של "חיפה החופשית" ואת הנושא עצמו ולהגיע למסקנה הנכונה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: