דילוג לתוכן

כולנו חנין זעבי!

דצמבר 29, 2012

כולנו חנין זעבי!

 

אין ספק שהחלטת ועדת הבחירות לכנסת הציונית לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת מטעם "הברית הלאומית הדמוקרטית" חנין זעבי בבחירות הבאות הינה החלטה גזענית ושרירותית המכוונת כנגד כלל הציבור הערבי.

עמדותיה של חנין, אשר שימשו עילה לפסילה, ההתנגדות למצור על עזה וגינוי הגזענות הציונית, הן עמדות הקונצנזוס הפלסטיני במולדת ובגולה. עמדות אלו נתמכות גם על ידי כל בעלי המצפון בעולם. השימוש בעמדות אלו כתרוץ לפסילה מעיד על הזיוף שבדמוקרטיה הישראלית, שמשמעותה מציאת המכנה המשותף בין השותפים לפשע (פשעי הטיהור האתני, האפרטהייד, הכיבוש ועוד). זוהי דמוקרטית הצביעות שאינה משאירה שום פתח להשפעה ממשית למנושלים, למדוכאים ולמנוצלים ואינה מבטיחה אף זכות מזכויות האדם.

אחרי הבעת ההזדהות המלאה עם חנין זעבי ועם בל"ד נגד פעולת הפסילה, לפני הערכת תגובת בל"ד והצגת דעתי הפרטית בקשר לתגובה הראויה ומתוך עקרון השקיפות המלאה בפני הקוראים, אני מזכיר כאן את הערכתי לבל"ד ולעמדותיה ומציין את קשרי הידידות שלי עם רבים מהנהגתה ופעיליה. יחד עם חברותי וחברי בתנועת אבנא אלבלד השתתפתי בהקמת בל"ד בשנת 1996. למרות שמאוחר יותר הערכנו כי הקמת בל"ד היתה טעות ונסיגה מעמדות אבנא אלבלד, ובעקבות זאת פרישתנו מבל"ד בשנת 1998, אני עדיין גאה בהשתתפותי בבניית בל"ד ואני שותף עם פעיליה ברבות מהעמדות בנושא הפלסטיני והערבי. אני רואה כאפשרי שבל"ד תמלא תפקיד חשוב בשרות השבת הזכויות הפלסטיניות.

אני מעריך את העמדה האמיצה שקיבלה הנהגת בל"ד כאשר הודיע כי במקרה שהחלטת הפסילה תישאר בעינה לאחר הערעור (ההודעה על החלטת בית המשפט לערעורים צפויה ביום ראשון 30.12.2012) בל"ד תחרים את הבחירות לכנסת. הנהגת בל"ד הודיעה כי לא תאפשר לציונים להחליט מי ייצג את בל"ד בכנסת…

אפנה את תשומת הלב לעקרונות החשובים שמאחורי החלטה זו:

  • החרמת הבחירות הינה צעד מתקדם במאבק לשלול את הלגיטימיות של שיטה לא דמוקרטית.
  • החרמת הבחירות תגרום לנזק לציונות, אשר הלגיטימיות הבינלאומית שלה מתבססת על שיווקה העצמי כדמוקרטיה, יותר מאשר היא תגרום נזק לערבים אשר אינם יכולים לגרום לשינוי מהותי או לעצירת המדיניות התוקפנית והגזענית באמצעות המצאותם בכנסת.
  • ההסכמה לייצוג מעוות ומותנה פוגעת בכבוד העצמי של המשתתפים וביכולתם להאבק למען השגת זכויותיהם.

איני מבין מדוע שומרת הנהגת בל"ד את נשק החרמת הבחירות לכנסת למקרה שתפסל מועמדות האחות חנין זעבי. עם כל הכבוד לחנין ולעמדותיה האמיצות – לפני שנשללה ממנה ההשתתפות בבחירות נשללו ממרבית תושבי פלסטין, מאז 1948, אדמותיהם, בתיהם, עריהם, כפריהם וזכותם להימצא ולחיות במולדת. כמו כן שוללת ישראל מאז 1967 מתושבי הגדה המערבית ורצועת עזה כל זכות לביטוי פוליטי או להחליט על גורלם…

בתנאים אלו הופך הייצוג המותנה של מיעוט מתוך העם הפלסטיני בשקר "הפרלמנט" הציוני עיוות של מושג הדמוקרטיה ונשק בידי המגרשים והכובשים. הם משתמשים בייצוג זה כדי לתת לגיטימציה לפשעיהם ואינם מאפשרים שום השפעה ממשית, בעניינים פוליטיים או בהשגת דרישות ספציפיות.

לכן אני מציע שבל"ד תאמץ, שכולנו נאמץ, את עמדת ההחרמה של הבחירות לכנסת כתגובה מינימאלית על שלילת הייצוג הפוליטי וזכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני.

את מערכת ההחרמה נוכל לנהל ביחד תחת הסיסמאות הבאות:

  • לא לפסילה – כן להחרמה!
  • הכיבוש אחד וכולנו קורבנותיו – למען בחירות חופשיות בארץ חופשית!
  • כולנו מגורשים במולדת האנוסה והשדודה – לא נצביע אלא לאחר שיבת הפליטים!

הערה: המאמר מתורגם מערבית – לקריאת המקור עקוב אחרי הקישור.

One Comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. كلّنا حنين زعبي! « حيفا الحرة

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: