דילוג לתוכן

פגישה בחיפה לדיון בקידום פתרון המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין

אוגוסט 21, 2012

 ביום רביעי ה-15.8.2012 נערכה במועדון "חיפה אלג'ד" פגישה אודות פתרון המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין. נכחו בפגישה יותר מעשרים פעילות ופעילים מחיפה, עכו, ג'דיידה, אלמכר ותל אביב.

ההזמנה לפגישה באה על רקע "ועידת מינכן" (29.6 – 1.7.2012) אשר קראה ליצירת קשר בין כל תומכי פתרון זה כדי "שהתמיכה בפתרון זה תעבור לשלב המעשי." אחת המסקנות שעלו מן הכנס הייתה כי "היוזמה לפעולה  צריכה לבוא מתוך פלסטין."

הדיון עסק בהיסטוריה של הקריאה למדינה דמוקרטית אחת וגם מנגד על הקריאה למדינה חילונית דמוקרטית אחת. ובמשמעות המעשית של פרספקטיבה זו כפתרון לבעיה הפלסטינית וכמסגרת להשבת הזכויות הלאומיות של הפלסטינים ובראשן חזרת הפליטים והעקורים.

רבים מהמשתתפות והמשתתפים ביטאו את הצורך לפעולה כנגד הציונות ולהצגת חלופה דמוקרטית לה בקרב קהלים שונים בציבור הערבי והיהודי. כמו כן דובר על הצורך לשתף פעולה עם כל הכוחות והתנועות אשר יכולות לתמוך בפתרון זה, כך שיהיו שותפים במאבק כל אלה שעתידים להיות אזרחי המדינה האחת – תושבי פלסטין היום ובעבר, פליטים ועקורים; משטחי 48', 67', והפזורה הפלסטינית.

רבים ביטאו את הצורך החיוני של השתלבות המאבקים השונים בנושאים לאומיים, דמוקרטיים, חברתיים ומעמדיים באופן המשלים את התנועה למדינה דמוקרטית אחת, וזאת בכדי שתהיה מחוברת באופן אורגני עם הפעילות המתנגדת.

רבים מהמשתתפות והמשתתפים גם הדגישו כי הפעולה למען המדינה האחת צריכה להיות בהקשר של מאבק ושחרור מכל אופן וצורה של דיכוי הנובעים מהמשטר הציוני וביטאו את סירובם לכל צעד שיתכן ויפתח פתח לנורמליזציה של היחסים עם הכיבוש או למתן לגיטימציה למוסדות הציוניים הגזעניים.

בסיום הפגישה הסכימו רוב הנוכחים על המשך הפעילות ליצירת קשר עם תומכי הפיתרון הדמוקרטי והדיון על משמעות פיתרון זה ודרכי הפעולה להשגתו בפועל. הפעילות מתל אביב יבדקו אפשרות לקיים פגישה בנושא בתל אביב, אליה יוזמנו פעילות ופעילים מקשת רחבה ככל האפשר של תנועות ושייכויות אידיאולוגיות המזדהים עם רעיון המדינה האחת.  הוקמה ועדת תאום זמנית

4 תגובות
  1. אני לא מבין מהו המקום שיהיה לדתיים במדינה האחת. משני הצדדים.

    • לפי מיטב הבנתי מקומם של הדתיים (ויש קצת יותר משני צדדים דתיים בעסק) יהיה כמו בכל דמוקרטיה מתוקנת: חופש פולחן והתארגנות מלא ללא כפיה דתית. פרוש הדבר שלא תהיה גם כפייה אנטי דתית ושניתן יהיה להקים מפלגות המבוססות על אידיאולוגיה דתית – כמו על כל אידיאולוגיה אחרת.

Trackbacks & Pingbacks

  1. הקמת קבוצה למען “מדינה דמוקרטית אחת” בחיפה | Yaffa ODS
  2. הקמת קבוצה למען “מדינה דמוקרטית אחת” בחיפה | קבוצת יאפא למדינה דמוקרטית אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: